bato-adv
ظریف و عراقچی نسبت به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران هشدار دادند

شرط مذاکره

در این دیدار زین‌العابدین راشد نیز ضمن اشاره به فشار تحریم‌ها بر همه کشورها، بر حمایت کشورش از برجام تاکید و نسبت به کاهش تنش‌ها در منطقه اظهار امیدواری کرد.
کد خبر: ۷۰۶۴۸
بازدید : ۶۸۹۶
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
تمام شدن جنگ اقتصادی، شرط مذاکره
 
در شرایطی که محمدجواد ظریف، وزیرخارجه و سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وی در سخنانی جداگانه نسبت به جنگ اقتصادی واشنگتن علیه تهران هشدار داده و آن را عامل افزایش تنش‌ها در منطقه عنوان کردند، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا در سخنانی مدعی شده است که ایران رفتار خود را در نتیجه تاثیر تحریم‌های آمریکا و خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای تغییر داده است.
 
همچنین جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در پاسخ به سوالی درباره عواقب سیاست‌های آمریکا در قبال ایران مدعی شد که تحریم‌های واشنگتن اثر مخربی روی اقتصاد ایران گذاشته است.

انتقاد صریح تهران
وزیرخارجه ایران با اشاره به اینکه آمریکا وارد جنگ اقتصادی با ایران شده است، گفت: «جنگ، جنگ است، خواه اقتصادی باشد، خواه نظامی و ما هرگز به آمریکا اجازه نخواهیم داد که به‌صورت یک‌جانبه جنگ را بر ملت ایران تحمیل کند و حتما همه متضرر خواهند شد.» وزیر امورخارجه ایران در گفتگو با رسانه عربی «التلفزیون العربی» که بخش‌هایی از آن منتشر شده ضمن انتقاد از سیاست برخی کشور‌های منطقه گفت: «تا زمانی که آمریکا اقدامات تروریستی انجام می‌دهد با آن کشور گفتگو نخواهیم کرد.»

به گزارش «ایسنا» وی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت که جنگ اقتصادی رئیس‌جمهوری آمریکا علیه ایران تروریسم است و تا زمانی که به اقدامات تروریستی پایان ندهند ما هرگز با آن‌ها گفتگو نخواهیم کرد. ظریف با اشاره به اینکه ایران با بسیاری از کشور‌های منطقه روابط خوبی دارد از برخی کشور‌ها انتقاد کرد و گفت که امارات سال گذشته میلیارد‌ها دلار برای خرید سلاح هزینه کرد و تلاش دارد به اسرائیل جدید تبدیل شود.
 
از سوی دیگر سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان نیز در سخنانی تاکید کرد که آمریکا اکنون وارد یک جنگ اقتصادی با جمهوری اسلامی شده است و این ریشه افزایش تنش‌ها در منطقه است. وی تاکید کرد که تحریم‌های اقتصادی آمریکا در حقیقت امنیت کل منطقه را هدف قرار داده است، بنابراین بدون آتش‌بس در جنگ اقتصادی نمی‌توان انتظار آرامش و امنیت در منطقه داشت. به گفته عراقچی، امنیت در خلیج‌فارس یک مفهوم به هم پیوسته و تفکیک ناپذیر است.
 
به گزارش «ایسنا» سیدعباس عراقچی، روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد ۹۸ در دیدار با «زین‌العابدین رشید» نماینده ویژه وزیرخارجه سنگاپور در امورخاورمیانه ضمن تشریح آخرین وضعیت برجام و عملکرد کشورمان در راستای حفظ این توافق اظهار کرد: «تن‌ها مساله منطقه خاورمیانه که از طریق مذاکره و دیپلماسی حل و منتج به توافق شد، مساله هسته‌ای ایران است که آمریکا به دلایل غیرمنطقی و غیرقابل فهم از این توافق خارج شد.»
 
در این دیدار زین‌العابدین راشد نیز ضمن اشاره به فشار تحریم‌ها بر همه کشورها، بر حمایت کشورش از برجام تاکید و نسبت به کاهش تنش‌ها در منطقه اظهار امیدواری کرد.

رفتار ایران تغییر کرده است!
این درحالی است که آمریکا همچنان بر رویکرد فشار حداکثری بر ایران تاکید دارد و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا در سخنانی مدعی شده است که ایران رفتار خود را در نتیجه تاثیر تحریم‌های آمریکا و خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای تغییر داده است.
 
به گزارش «ایسنا» به نقل از شبکه خبری آر‌تی روسیه، ترامپ روز سه‌شنبه در کاخ سفید و در حضور جمعی از خبرنگاران درباره ایران مدعی شد: «ایران اکنون به‌خاطر تحریم‌ها و بقیه چیز‌های دیگر، کشوری متفاوت از آن وقتی هست که من به اینجا [کاخ سفید]آمدم.» ترامپ در ادامه درباره تفاوتی که از آن یاد کرد بر ادعای خود افزود: «وقتی من به اینجا آمدم آن‌ها در همه جا بودند، ایجاد ترور کرده و مشکلاتی به بار می‌آوردند.»
 
رئیس‌جمهور آمریکا با استناد به ادعای خود این اظهارات را نیز مطرح کرد: «آن‌ها اکنون بسیار بیشتر از قبل به آمریکا احترام می‌گذارند.» ترامپ که استدلالی برای هیچ‌یک از این اظهاراتش نداشت سعی کرد توجه را به فعالیت‌های ادعایی این کشور [ایران]جلب کرده و استدلال کند که تغییر رفتار ایران به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و «اعمال تحریم‌های فلج‌کننده» بر اقتصاد ایران صورت گرفته است.
 
وی با نادیده انگاشتن تاثیر تحریم‌های آمریکا بر مردم عادی ایران، همچنان که آن را پیش از این جنگ اقتصادی علیه ایران خوانده است این اظهارات سخیف را مطرح کرد: «آن‌ها دچار تورم چشمگیری هستند، پول آن‌ها آن‌قدر بی‌ارزش است که نمی‌توان قرص نانی با آن خرید.» رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه مطرح کردن این اظهاراتش علیه وضع معیشت مردم ایران در اظهاراتی فرافکنانه گفت: «من مایلم درباره این مشکلات به آن‌ها کمک کنم»!

ایران در حال نقض برجام است!
همچنین آمریکا روز سه‌شنبه در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای با طرح این ادعا که ایران با استفاده از سانتریفیوژ‌های پیشرفته، برجام را نقض کرده، بار دیگر اعلام کرد که خواهان مذاکره با تهران است.
 
به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، در این بیانیه آمده است: «تسریع غنی‌سازی اورانیوم ایران باعث نخواهد شد که آمریکا از سیاست خود مبنی بر منزوی کردن ایران دست بکشد.» جکی ولکات، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار کرد: «آمریکا از ایران می‌خواهد که فورا به تعهدات خود بازگردد. ما می‌دانیم که کمیسیون برجام با جدیت با این موضوع برخورد خواهد کرد.»
 
وی با اشاره به اینکه آمریکا خواهان مذاکره با ایران است، گفت: «هدف از این مذاکرات دست یافتن به توافقی جامع با ایران است تا پایانی باشد بر رفتار‌های بی‌ثبات‌کننده این کشور.» از سوی دیگر جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه‌شنبه در نشستی که وال‌استریت‌ژورنال ترتیب داده بود، اظهار کرد: «ونزوئلا پس از کانادا، بزرگ‌ترین ذخایر اورانیوم جهان را در اختیار دارد.
 
این مساله باعث می‌شود که ونزوئلا به یکی از اهداف اصلی ایران - که درحال‌حاضر نیز در این کشور فعالیت دارد- بدل شود.» به گزارش «ایسنا» به نقل از اسپوتنیک، بولتون همچنین در پاسخ به سوالی درباره عواقب سیاست‌های آمریکا در قبال ایران، با این ادعا که تحریم‌های واشنگتن اثر مخربی روی اقتصاد ایران گذاشته است، گفت: «آمریکا به اعمال فشار‌های حداکثری خود تا زمانی که جمهوری اسلامی از توسعه موشک‌ها و دنبال کردن برنامه سلاح‌های هسته‌ای‌اش دست نکشد، ادامه خواهد داد.»
نظرات بینندگان
آخرین اخبار
bato-adv
پیشنهاد ویژه
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv