بورسیت شانه چیست؟

بورسیت شانه چیست؟

بورسیت التهاب بورس است. بورس‌ها، کیسه‌های حاوی مایع سینوویال هستند که در اطراف مفاصل وجود دارند و سبب کاهش اصطکاک ساختمان‌های مجاور خود می‌شوند تا از ساییدگی عضلات، استخوان‌ها و تاندون‌ها به همدیگر جلوگیری کنند.
کد خبر: ۷۰۹۸۰
بازدید : ۲۰۴۷
۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۸
بورسیت شانه التهابی دردناک در مفصل شانه است. این مشکلی رایج و قابل درمان است و در اغلب موارد در عرض چند ماه بهبود پیدا می‌کند. استراحت و ورزش‌های آرام می‌تواند درمان را سرعت ببخشد.

بورسیت التهاب بورس است. بورس‌ها، کیسه‌های حاوی مایع سینوویال هستند که در اطراف مفاصل وجود دارند و سبب کاهش اصطکاک ساختمان‌های مجاور خود می‌شوند تا از ساییدگی عضلات، استخوان‌ها و تاندون‌ها به همدیگر جلوگیری کنند.

هنگامی که بورس‌های شانه تحریک می‌شوند، ملتهب شده و افزایش حجم پیدا می‌کنند. این بدین معنا است که عضلات و تاندون‌های شانه فضای محدود تری برای حرکت دارند که می‌تواند سبب درد و کاهش دامنه حرکتی شانه شود.

استفاده بیش از حد از مفصل شانه، آسیب و یا بیماری‌های مزمن مانند آرتریت روماتوئید نیز ممکن است سبب بورسیت شانه شوند.

در این مطلب اطلاعات دقیقی را در مورد علائم و درمان بورسیت شانه ارائه خواهیم داد.

علائم و نشانه ها
علائم اصلی بورسیت شانه عبارتند از:

• درد اطراف قسمت بیرونی شانه یا سر شانه
• درد در صورت لمس شانه
• کاهش دامنه حرکت در مفصل شانه
• تورم و قرمزی اطراف شانه
• درد شانه به هنگام بالا بردن آن مانند بردن دست به سمت قفسه‌ها یا شستن مو‌ها

درد شانه ممکن است به هنگام شب بد‌تر شود به ویژه هنگام دراز کشیدن و خوابیدن بر روی شانه دردناک. این مسئله ممکن است پس از ثابت نگه داشتن شانه حتی برای مدتی کوتاه بد‌تر هم شود.

بورسیت شانه در بخش بورس زیراخرمی (subacromial) بسیار رایج است. این بزرگ‌ترین بورس در سر شانه است. هنگامی که بازو بالا‌تر از سر قرار می‌گیرد انجام حرکت نرم می‌تواند در تسکین درد موثر باشد.

اگر علائم و نشانه‌ها همراه با تب باشند، این احتمال وجود دارد که بورس عفونی شده باشد. این مورد بورسیت سپتیک (septic) نام دارد و باید توسط پزشک بررسی شود.
 
بورسیت شانه چیست؟

درمان
بورسیت شانه معمولا با استراحت در خانه و با پیگیری درمان و دارو‌های تجویز شده توسط یک پزشک بهبود پیدا می‌کند. علائم در اکثر موارد با استفاده از روش (RICE) تسکین می‌یابند.

به طور خاص، روش درمانی ارائه شده ممکن است به بورسیت شانه کمک کند که عبارتند از:

• دارو‌های ضد التهاب – با مصرف دارو‌هایی ضد التهاب و غیر استروئیدی مانند آسپرین و یا ایبوپروفن می‌توانید تورم و ناراحتی ناشی از بورسیت را تا حدودی کاهش دهید.
• استراحت – کاهش دامنه حرکتی شانه می‌تواند از درد بکاهد و از بروز و شدت گرفتن آن جلوگیر کند. اغلب بهترین روش برای بی حرکت کردن بازو‌ها استفاده از بازو بند مخصوص است. در حین استراحت، سعی کنید برخی از تمریناتی را که از سفت شدن مفصل شانه پیشگیری می‌کند، انجام دهید.
• استفاده از کمپرس سرد یا یک بسته یخ - یخ بخصوص برای برای هر نوع مشکلی که در نتیجه التهاب ایجاد شده باشد، طی مدت یک دوره ۵ روزه می‌تواند مفید و موثر باشد. پک یخ را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در فواصل ۴ تا ۶ ساعته روی ناحیه دردناک قرار دهید.
• تزریق استروئید – در صورتی که هیچ یک از روش‌های درمانی موثر واقع نشود پزشک ممکن است یک داروی کورتیکواستروئید تزریقی در اطراف بورس را پیشنهاد دهد. این دارو می‌تواند التهاب و تورم ناشی از بورسیت را کاهش دهد. تاثر دارو می‌تواند برای مدت موقت باشد، اما امکان تکرار این درمان برای چندیم بار وجود دارد.
• جراحی – زمانی که بورسیت شانه طولانی شود و طی ۶ تا ۱۲ ماه به درمان پاسخ ندهد، ممکن است جراحی به عنوان گزینه نهایی توسط پزشک پیشنهاد شود. جراحی می‌تواند آسیب و فشار در ناحیه بو. رس را کاهش دهد.

تمرین‌های ورزشی
هنگامی که درد شروع می‌شود، بعضی از حرکات کششی ملایم می‌تواند به روند کاهش درد کمک کند. انجام ورزش‌های روزانه می‌تواند شانه را بدون فشار زیاد روی مفصل شانه، فعال نگه دارد.
 
بورسیت شانه چیست؟

برخی از ورزش‌های متدوال شانه عبارتند از:

• چرخش شانه
۱. بایستید و شانه‌ها را تا سمت گوش‌ها بالا ببرید. ۵ ثانیه نگه دارید.
۲. تیغه‌های شانه را به سمت عقب به سمت هم فشار دهید. به مدت ۵ ثانیه نگه دارید.
۳. تیغه‌های شانه را به سمت پایین بکشید. ۵ ثانیه نگه دارید.
۴. ۱۰ بار حرکات را تکرار کنید.

• فشار به چارچوب در
۱. در درگاه یک در باز بایستید.
۲. بازوی آسیب دیده خود را بالا بیاورید و یک زاویه ۹۰ درجه با دست تان در مقابل خود ایجاد کنید جوری که انگار می‌خواهید انگشتان دست کسی را فشار دهید.
۳. پشت دست را داخل چارچوب در فشار دهید.
۴. به مدت ۵ ثانیه نگه دارید.
۵. این حرکت را ۱۵ بار تکرار کنید.

• لیفت با چوب
۱. یک تکه چوب بر دارید. دسته تی یا جارو برای این مورد مناسب است.
۲. بر روی پای راست بایستید و چوب را در کف هر دو دست روبه زمین نگه دارید.
۳. به آرامی چوب را به سمت سر بالا بیاورید همزمان بازو‌های تان کشیده باشد.
۴. به مدت ۵ ثانیه در این وضعیت بمانید و به آرامی بازو‌ها را پایین بیاورید.
۵. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.
 
بورسیت شانه چیست؟

علت‌ها و عوامل خطر
شایع‌ترین علت بورسیت شانه انجام حرکات تکراری یا استفاده بیش از حد از مفصل شانه است. آسیب‌های جسمانی مانند تصادف با ماشین یا افتادن هم نیز ممکن است موجب بورسیت شانه شود.

سرگرمی‌هایی که باعث ایجاد فشار مکرر روی شانه می‌شود مانند بیس بال، تنیس، بافندگی و ورزش‌های کاهش وزن نیز عمدتا می‌تواند سبب بورسیت شانه شوند. افرادی که بیشتر مستعد چنین مشکلی هستند شامل، ورزشکاران، نقاشان و نوازندگان می‌شود

سایر مشکلات پزشکی نیز می‌توانند سبب ایجاد یا افزایش احتمال خطر ابتلا به بورسیت شانه شود. این موارد شامل آرتریت روماتوئید، دیابت و نقرس است.

دوره ریکاوری
هنگامی که بورسیت شانه بوسیله صدمه جسمانی ایجاد شود ممکن است در عرض چند روز درمان شود.

زمان بهبود بورسیت در صورتی که به دلیل استفاده زیاد از شانه باشد، ممکن است به مدت زمان بیشتری برای بهبود نیاز داشته باشد. احتمالا دوره درمان برای چند هفته یا بیشتر طول بکشد به ویژه اگر مفصل شانه در حین درمان زیاد استفاده شود.

اگر سایر مشکلات شانه وجود داشته باشند از جمله تاندنیت یا مشکلات استخوان، درمان بورسیت شانه بیشتر طول می‌کشد.

هنگامی که بورسیت بوسیله بیماری‌ها ایجاد شده باشد به ویژه آرتریت روماتوئید، به صورت مزمن در می‌آید.

تشخیص
هنگام تشخیص بورسیت شانه، پزشک در مورد عوامل خطر از جمله سابقه پزشکی، تخصص و کار‌های حرفه‌ای که بیمار انجام می‌دهد سوالاتی را مطرح می‌کند.

آزمایش‌های تشخیص مشکل شامل موارد زیر می‌شود:

• معاینه فیزیکی: پزشک در اغلب موارد بورسیت را از طریق بررسی محل درد، کشش عضله و دامنه حرکات قابل انجام در مفصل شانه، تشخیص می‌دهد.
• رادیولوژی: عکس رادیولوژی، بورس‌ها را نشان نمی‌دهد، اما از آن برای رد کردن صدمه به استخوان یا آرتریت که علل احتمالی درد شانه هستند، استفاده می‌شود.
• MRI: اسکن MRI هر نوع التهاب در بورس‌ها یا هر نوع صدمه به استخوان و بافت اطراف آن را نشان می‌دهد. معمولا برای تشخیص نیازی به MRI نیست.
• آزمایش مایع درون مفصلی: مایعی که از بورس‌ها بدست می‌آید و برای رد کردن احتمال عفونت، آزمایش می‌شود. این فرایند aspiration نامیده می‌شود.
 
بورسیت شانه چیست؟

پیشگیری
نکته کلیدی جهت جلوگیری از بورسیت شانه کاهش فشار روی مفصل شانه است. استراتژی پیشگیری که می‌توانند در این زمینه کمک کنند عبارتند از:

• گرم کردن و کشش شانه قبل از ورزش یا استفاده مکرر از مفصل شانه
• کشش عضلات شانه با استفاده از تمرینات ورزشی ملایم
• هنگام شروع هر فعالیت جدیدی که روی شانه انجام می‌شود، به آرامی آن را آغاز کنید
• ایجاد وقفه در هنگام استفاده از شانه به صورت مداوم
• بهبود وضعیت برای حفظ فعالیت عضلات شانه و کاهش فشار روی مفصل

کلام آخر
احتمال بهبود کامل بورسیت شانه بسیار بالا است. علائم معمولا طی چند هفته کاهش پیدا می‌کنند.

بورسیت شانه معمولا با استراحت و مصرف دارو‌های ضد التهاب بهبود می‌یابد. هنگامی که مشکل دیگری از جمله مشکلات استخوانی یا تاندنیت وجود داشته باشد، ممکن است درمان طولانی مدت برای فیزیوتراپی نیاز باشد.

داشتن سطح مناسبی از فعالیت برای پیشگیری از بورسیت و بهبود آن بسیار مهم است. افراد باید به عوامل تحریک کننده روزانه که ممکن است موجب بورسیت شوند دوری جویند و از استفاده بیش از اندازه مفصل شانه اجتناب کنند.

منبع: medicalnewstoday
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
راز بزرگ در پشت بدن انسان
شاهراه ارتباطی بدن را بهتر بشناسید

راز بزرگ در پشت بدن انسان

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!
شاید برای شما هم پیش آمده باشد

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!