روایت مرگ دردناک پدر و دختری که دنیا را تکان داد
تراژدی مهاجرت

روایت مرگ دردناک پدر و دختری که دنیا را تکان داد

«سیاست‌های سختگیرانه ترامپ باعث شده بود آن‌ها به وحشت بیفتند. برای همین تصمیم گرفتند که از رودخانه عبور کنند. آن‌ها می‌خواستند خودشان را به اداره مهاجرت آمریکا برسانند.» «تصویر پدر و دختر کوچکش در «ریو براوو» .. نمادی دردآور از سقوط سیستماتیک ماست و در رأس آن افرادی که می‌گویند مهاجران احمق‌اند که جان خود را به خطر می‌اندازند.»
کد خبر: ۷۱۰۳۶
بازدید : ۱۲۵۲۳۲
۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴
فرادید| نخستین تصاویر منتشر شده از بیوۀ اندوهگین السالوادوری که همسر و دختر ۲ ساله‌اش را در هنگام عبور از رودخانۀ ریو‌گرانده از دست داد در کنار بدن بی‌جان عزیزانش در سردخانه منتشر شده است.

به گزارش فرادید به نقل از دیلی میل، تانیا وَنِسا آوالوس، ۲۱ ساله، شاهد بود که همسرش اسکار آلبرتو مارتینز و دختر کوچکشان والِری در آب دست و پا می‌زدند و از او فاصله می‌گرفتند.
 
پدر و دختر خردسالی که غرق شدند

جسد پدر و دختر روز چهارشنبه به سردخانه‌ای در «ماتاموروس» در مکزیک منتقل شد. تانیا بعد از شناسایی اجساد صورت خود را از عکسان پوشاند و محل را ترک کرد.

عکاسی که نخستین بار از اجساد آن‌ها در کنار رودخانه عکس گرفته بود، نشان می‌دهد که چطور اسکار کودک ۲ ساله را در لباس خود فرو کرده تا او را محکم به خود بچسباند.

این تصاویر اسکار و دخترش والریا را با صورت‌هایی فرو رفته در آب‌های کم‌عمق نشان می‌دهند. هنوز دستان کودک نوپا دور گردن پدر حلقه است، که نشان می‌دهد او در لحظات آخر زندگی محکم پدر را در آغوش گرفته بود.
 
پدر و دختر خردسالی که غرق شدند

روزنامه‌های مکزیکی این عکس را با عکس کودک ۳ سالۀ سوری، الن کوردی، که در سال ۲۰۱۵ در جزیره‌ای در یونان غرق شد، مقایسه کردند. اما باید دید آیا این تصویر به همان اندازه بر آمریکا تاثیر می‌گذارد؟

تانیا شاهد تمام این صحنه‌ها بود و او بود که پلیس و مقامات را مطلع کرد.

علت مهاجرت
حالا خانوادۀ او جزئیات بیشتری از علت این مهاجرت تلخ از السالوادور به آمریکا در اختیار رسانه‌ها گذاشته‌اند.

اسکار در یک رستواران به نام «پاپا جونز» کار می‌کرد و درآمد ماهیانه‌اش، ۳۲۰ دلار بود. خانوادۀ او تلاش می‌کرد با محدود کردن مخارج روزانه به روزی ۱۰ دلار زندگی را بچرخاند. تانیا اخیرا شغل خود را در یک رستوران چینی رها کرده بود، تا بتواند از کودک خرسالشان نگهداری کند.
 
پدر و دختر خردسالی که غرق شدند

رزا رامیررِز، مادر اسکار، به روزنامه لا جوردانا گفت: «پسرم همیشه به من می‌گفت: آرزو دارد دخترش در آمریکا بزرگ شود؛ دور از فقر و بدبختی.»

«او می‌خواست برای خانواده‌اش خانه‌ای بخرد و یک زندگی بهتر برای آن‌ها فراهم کند. دخترش تمام زندگی‌اش بود و امروز هر دو به بهشت رفته‌اند. همیشه می‌دانستم که مهاجرت به آمریکا بدون مدارک قانونی خطر بزرگی است و ارزشش را ندارد.»
 
پدر و دختر خردسالی که غرق شدند
 
«امروز این اتفاق برای پسر من و نوه‌ام افتاد، نمی‌دانیم فردا چه کسی از این مصیبت داغدار خواهد شد. آن‌ها آدم‌های بدون مدرک را در آمریکا نمی‌خواهند.»

خانوادۀ اسکار به همراه مادرش در یک مجتمع در «آلتاویستا» زندگی می‌کرد.

مادر تانیا می‌گوید، خانوادۀ دخترش از خشونت فرار نکردند، آن‌ها فقط یک زندگی بهتر را می‌خواستند؛ جایی که بتوانند درآمد بیشتری داشته باشند.

آن‌ها می‌خواستند چند سالی در آمریکا پول جمع کنند و دوباره به السالوادور برگردند و خانۀ خودشان را بخرند.
 
پدر و دختر خردسالی که غرق شدند

«التماس کردم که نروند، اما او می‌خواست پول جمع کند و خانه بسازد.»

آن‌ها یک ویزای بشردوستانه در «تاپاچولا» دریافت کردند که به آن‌ها اجازه می‌داد در مدتی که منتظر پاسخ مقامات آمریکایی در قبال پناهندگی‌شان هستند، یکسال در آنجا کار کنند.

بعد از دو ماه کار در مکزیک و بدون شنیدن خبری از آمریکا، خانواده تصمیم گرفت که خودش مرز را بپیماید و روند رسیدگی به مدارک را سرعت ببخشد.

مادر و پدر اسکار که تمام مدت با آن‌ها در تماس بودند، می‌گوید، شخصی به پسرشان گفته بوده که که «به راحتی» می‌توانند به شکل غیرقانونی از مرز عبور کنند.
 
پدر و دختر خردسالی که غرق شدند

به گزارش گاردین به نقل از فرادید، آن‌ها روز یکشنبه، خود را به ماتاموروس می‌رسانند و مستقیم به پل بین المللی مراجعه می‌کنند، اما به خاطر تعطیلات آخر هفته اداره تعطیل بود.

به آن‌ها گفته می‌شود که این فرایند ممکن است ماه‌ها و بلکه سال‌ها طول بکشد، چون خانواده‌های زیادی جلوتر از آن‌ها بودند.
بر‌طبق گزارش جولیا له داک، گزارشگر روزنامه لا جورنادا، و فردی که از اجساد آن‌ها عکس گرفت، ۳۰۰ نفر جلوتر از خانواده مارتینز برای مصاحبه در صف ایستاده بودند. این درحالی بود که فقط ۳ نفر در هفته می توانستند از مرز عبور کنند.

وقتی که مارتینز متوجه شد فرایند پناهندگی مدت‌ها طول می‌کشد، تصمیم گرفت مسیر را با شنا کردن طی کند.
 
پدر و دختر خردسالی که غرق شدند

بر طبق گزارشها، ماتینز، همسر و دخترش، در ماه آوریل از سن مارتین، حرکت کردند. اما بعد از ۲ ماه معطلی در شهر جنوبی «تاپاچوئالا، و ترس از مسئولان مکزیکی تصمیم گرفتند خودشان دست به کار شوند.»

خواهر ماتینز به خبرگزاری ال داریو د. هولی گفت: «سیاست‌های سختگیرانه ترامپ باعث شده بود آن‌ها به وحشت بیفتند. برای همین تصمیم گرفتند که از رودخانه عبور کنند. آن‌ها می‌خواستند خودشان را به اداره مهاجرت آمریکا برسانند.»

یک نویسنده، به نام آلما دلیا موریلو، درباره این عکس در توئیترش نوشت: «تصویر پدر و دختر کوچکش .. نمادی دردآور از سقوط سیستماتیک ماست و در رأس آن افرادی که می‌گویند مهاجران احمق‌اند که جان خود را به خطر می‌اندازند.»

مادر اسکار می‌گوید قبل از مرگ پسرش پیامکی از او دریافت کرده با این متن: «مادر عاشقت هستم، حال ما خوب است، مراقب خودتان باشید.»
 
پدر و دختر خردسالی که غرق شدند
مادر می‌گوید، پسرش بسیار مؤدب بود.

له داک می‌گوید: «او دختربچه را به سمت آمریکایی رود می‌برد و برمی‌گردد تا همسرش را هم ببرد. اما دختربچه به دنبالش به داخل آب می‌پرد. وقتی اسکار بر‌می‌گردد تا دختربچه را نجات دهد، هر دو غرق می‌شوند.»

پدر و مادر اسکار می‌خواهند داستان تلخ پسرشان درسی باشد برای تمام کسانی که برای جستجوی زندگی بهتر به مهاجرت غیرقانونی اقدام می‌کنند. آن‌ها می‌گویند، این سفر ارزشش را ندارد.
 
پدر و دختر خردسالی که غرق شدند

جستجو برای یافتن پدر و دختر تا یکشنبه شب طول می‌کشد. اما دوشنبه صبح است که اجساد ۵۰۰ متر پایین‌تر از جایی که در آب رفته بودند، در کنار آب پیدا می‌شوند.

یکی از نیرو‌های پلیس که در عملیات تجسس شرکت داشته است، می‌گوید: «سال‌ها پلیس بودم و اجساد زیادی دیده‌ام، تعداد زیادی غرق شده دیده‌ام. رودخانۀ «ریو براوو» بسیار خروشان است: فکر می‌کنید که کم‌عمق است، اما جریان‌ها و گرداب‌های زیادی در آن وجود دارد.»
 
پدر و دختر خردسالی که غرق شدند

«صحنه‌ای که آن روز دیدم بسیار تکان‌دهنده بود. باید می‌دید که پدر چگونه کودکش را در لباسش فرو کرده بود تا از دور شدن فرزندش جلوگیری کند.»

 ترامپ مسئول است
تصاویر منتشر شده از پدر و کودک غرق شده، خطرات مهاجرت از آمریکای مرکزی به آمریکا برای فرار از خشونت، فساد، فقر و جستجوی زندگی بهتر را نشان می‌دهد.

با دستور ترامپ بخشی از مرز به روی مهاجران بسته شده است، و پناهجویان باید در مکزیک منتظر بمانند تا پناهندگی آن‌ها تایید شود؛ فرایندی که گاه سال‌ها طول می‌کشد.
 
پدر و دختر خردسالی که غرق شدند

بتو او روکه، نماینده مجلس نمایندگان از تگزاس که گفته می‌شود رقیب ترامپ است، در توئیتی که سه‌شنبه شب نوشت گفت: «ترامپ مسئول این مرگ‌هاست.»

«کابینۀ او اجازه نمی‌دهد که ما قوانین خود را پیگیری کنیم. آن‌ها از اینکه پناهجویان بتوانند درخواست‌های خود را برای مهاجرات تسلیم این اداره کنند، پیشگیری می‌کنند. آن‌ها درد و رنج این خانواده‌ها را افزون می‌کنند. این به بهای از دست رفتن انسانیتمان است، و هیچ نفعی برای امنیت‌مان ندارد.»

به همین دلیل، بسیاری از مهاجران برای طی کردن سریعتر مسیر به راه‌های کوتاهتر و پرخطرتر مرز‌های جنوبی متوسل شده‌اند.
روز یکشنبه، دو کودک، یک نوپا و یک زن پناهجو به خاطر گرمای شدید هوا در «آنزالدوئاس پارک» جان خود را از دست دادند. در ماه آوریل، ۳ کودک و ۱ بزرگسال از هندوراس به خاطر واژگون شدن قایق در ریو‌گرانده جان خود را از دست دادند. اوایل همین ماه جسد یک کودک ۶ ساله از هند در آریزونا پیدا شد که در اثر گرمای شدید جان باخته بود.

تاکنون، صد‌ها نفر در تلاش برای عبور از ریو‌گرانده، جایی که سطح آب در ۲۰ سال اخیر به بالاترین حد خود رسیده است، جان خود را از دست داده‌اند.
 
پدر و دختر خردسالی که غرق شدند

ایزابل تروکویس، راهبه و مسئول یک اردوگاه پناهندگی در پدراس نرگراس، می‌گوید، فعالان محلی به مهاجران هشدار می‌دهند تا شانس خود را از طریق عبور از رودخانه امتحان نکنند؛ اما آمریکا هر سال تعداد پناهجویانی را که می‌توانند پذیرش بگیرند، کم می‌کند.

«مردم کلافه و درمانده‌اند و نمی‌توانند صبر کنند. آن‌ها فقط می‌خواهند از مرز عبور کنند؛ بنابراین بدون جلقۀ نجات یا هرچیز که بتواند آن‌ها را حفظ کند، به رودخانه می‌زنند. آن‌ها همیشه به من می‌گویند اگر خدا بخواهد، به نحوی آن‌ها را کمک می‌کند تا به خواسته‌شان برسند.»

او ادامه می‌دهد: «هر فردی باید حق مهاجرت داشته باشد. این حق همۀ انسان‌هاست. آن‌ها باید بتوانند برای عبور از مرز از پل رد بشوند.»

منبع: گاردین و دیلی میل
مترجم فرادید: عاطفه رضو‌ان‌نیا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷۶
غیر قابل انتشار: ۰
افرا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
110
13
خیلی غم انگیز بود
فقط برای زندگی بهتر در امد بیشتر تاوانی سنگین پرداخت....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
119
73
تقصیر ترامپه که آمریکای جنوبی اقتصاد خرابی داره و باید مردم برای نون مهاجرت کنن؟!
مشکل از حکومتای آمریکای جنوبیه
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین