موسیقی درمانی پیش از جراحی
موسیقی آرام میزان اضطراب بیمار را پایین می‌آورد

موسیقی درمانی پیش از جراحی

این یافته نشان می‌دهد که موسیقی می‌تواند یک گزینه بدون دارو برای درمان «اضطراب پیش از جراحی»، حالتی معمول که می‌تواند موجب استرس شود و تاثیری منفی بر روند بهبود بیمار داشته باشد، شود.
کد خبر: ۷۱۶۱۸
بازدید : ۱۱۶۷۳
۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵
تاثیر آرام‌بخش موسیقی ملایم بر بیماران پیش از عمل جراحی
 
مطالعات جدید حاکی از آن است که نواختن موسیقی ملایم برای بیماران پیش از استفاده از داروی بیهوشی جهت جراحی، می‌تواند اعصاب آنان را به اندازه دارو‌های متعارف ضد اضطراب، اما با آثار جانبی کمتر، آرام کند.

پژوهشگران آمریکایی پی بردند که سطح اضطراب در بیمارانی که از طریق گوشی به یک موسیقی ملایم گوش داده بودند، مشابه کسانی بود که به آن‌ها داروی آرام بخش «میدازولام» تجویز می‌شود.

این یافته نشان می‌دهد که موسیقی می‌تواند یک گزینه بدون دارو برای درمان «اضطراب پیش از جراحی»، حالتی معمول که می‌تواند موجب استرس شود و تاثیری منفی بر روند بهبود بیمار داشته باشد، شود.

همچنین، موسیقی می‌تواند خطر آثار جانبی همراه با «میدازولام» و دیگر دارو‌های «بنزودیازپین» را کاهش دهد. آثارجانبی این دارو‌ها می‌تواند بر تنفس و گردش خون تاثیر بگذارد و حتی موجب اضطراب شود. بیماران پس از دریافت این داروها، به مراقبت نزدیک متخصصان بیهوشی نیاز دارند.

پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا ۱۵۷ بزرگسال را انتخاب کردند و از نیمی از آن‌ها خواستند که سه دقیقه پیش از آنکه داروی بیهوشی به آن‌ها تزریق شود، به آهنگ بی‌کلام «بی‌وزن» با اجرای مارکونی یونیون گوش دهند.

نیم دیگر، پیش از آن‌که داروی بیهوشی به صورت عادی به آن‌ها تزریق شود، یک تا دو میلی گرم «میدازولام» دریافت کردند (تاثیر داروی آرام‌بخش طرف سه دقیقه به حداکثر می‌رسد).

نتیجه این پژوهش که در نشریه «ریجنال انستیژا اند پین مدیسین» منتشر شده، حاکی از آن است که هرچند کاهش اضطراب بیشتری در گروهی که «میدازولام» مصرف کرده بودند به‌چشم می‌خورد، اما اختلاف چشمگیری بین دو گروه نبود.

پژوهشگران می‌گویند گوش دادن بیماران به موسیقی برای مدتی طولانی‌تر، یا انتخاب نوع موسیقی، می‌تواند نتایج بهتری به‌بار آورد.

مولفان این پژوهش می‌گویند: «موسیقی درمانی، گزینه‌ای دیگر در برابر داروی تزریقی «میدازولام» فراهم می‌آورد»، اما می‌افزایند که برای معتبر ساختن این یافته‌ها، به پژوهش‌های بیشتر نیاز است.
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین