احتمال توافق جانسون-ترامپ درمورد ایران
الجزیره تحلیل کرد

احتمال توافق جانسون-ترامپ درمورد ایران

نیفیاس تصریح می‌کند که ایرانی‌ها محتاط هستند و به سمت مقابله‌ای آشکار با آمریکا نمی‌روند، بلکه به وارد آوردن ضربه‌هایی به هم‌پیمانان آن می‌پردازند.
کد خبر: ۷۱۸۴۳
بازدید : ۸۹۲۶
۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
احتمال توافق جانسون-ترامپ درمورد ایران
 
مارتین نیفیاس، تحلیلگر مسائل امنیتی و نظامی بر این عقیده است که دولت بریتانیا به رهبری بوریس جانسون، درخصوص بحران با ایران، با آمریکا توافق خواهد کرد؛ به‌ویژه پس از آنکه نفتکش بریتانیایی درتنگه هرمز هدف گرفته شد.

به گزارش «انتخاب» وی در گفتگو با الجزیره افزود: «بریتانیا می‌داند که ایران و آمریکا نمی‌خواهند وارد مقابله نظامی شوند؛ هر چند که وقوع آن هم بعید نیست. در این میان، واشنگتن تلاش می‌کند توافق هسته‌ای تازه‌ای با تهران امضا کند و ایران خواهان رفع تحریم‌هاست.»

نیفیاس تصریح می‌کند که ایرانی‌ها محتاط هستند و به سمت مقابله‌ای آشکار با آمریکا نمی‌روند، بلکه به وارد آوردن ضربه‌هایی به هم‌پیمانان آن می‌پردازند. نیفیاس در رابطه با دولت‌های خلیج‌فارس می‌گوید: «این دولت‌ها نمی‌توانند از خود محافظت کنند؛ اما تنها هم نیستند، چرا که هم‌پیمانان غربی‌شان هرگز اعراب را در مقابله با ایران رها نمی‌کنند.»
 
وی با تاکید بر اینکه طرف‌های خارجی، آمریکا را به سمت جنگ سوق نمی‌دهند، تصریح می‌کند که در بین خود آمریکایی‌ها، برخی مسوولان، خواستار افزایش فشار‌ها بر ایران، برای قبول مذاکره هستند. این درحالی است که سامی الفرج، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک کویت تاکید می‌کند که آمریکا از ابزار فشار روزافزون علیه ایران استفاده می‌کند تا به توافق تازه‌ای با آن دست یابد.
 
اما ایران تلاش می‌کند بحران اقتصادی خود را حل کرده و در عین حال جهان را متوجه هزینه بالای اقداماتی کند که دولت‌های هم‌پیمان علیه ایران انجام می‌دهند.

در مورد ابزار‌های به کارگرفته شده، الفرج معتقد است که آمریکا در مسیر تهدید تهران در حرکت است؛ درحالی‌که ایران مشغول تقویت بازو‌های خود در منطقه است. الفرج، در رابطه با دخالت دولت‌های خلیج‌فارس در این بحران معتقد است که این دولت‌ها توان خروج از بحران فعلی را ندارند؛ به‌ویژه آنکه بحرین، امارات و عربستان، مشتاق جنگ هستند؛ این دولت‌ها آمریکا را تشویق به جنگ می‌کنند، درحالی‌که خود توان تحمل هزینه‌های آن را ندارند.
 
وی تضعیف یک قدرت منطقه‌ای مانند ایران را به نفع آمریکا نمی‌داند، بلکه از نظر او، بهتر است ایالات‌متحده، ایران را زیر چتر صلح با خود قرار دهد. ضمن آنکه ادامه بحران، به نفع ایران است؛ چراکه می‌تواند از افزایش قیمت نفت بهره ببرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین