قیمت دلار در افت و خیز افزایشی

قیمت دلار در افت و خیز افزایشی

دومین نوسان پیاپی بالای سطح مهم هفته‌های اخیر این سیگنال را برای افزایشی‌های بازار داشت که ممکن است این روند در هفته جاری نیز ادامه پیدا کند.
کد خبر: ۷۳۲۲۹
بازدید : ۵۴۸۰
۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
در آخرین روز هفته گذشته، دلار توانست به نوسان افزایشی بالای مرز مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی ادامه دهد و سکه تمام بهار آزادی به‌رغم فاصله‌گیری از سطح ۴ میلیونی، بازدهی منفی را تجربه کرد.
 
روز پنج‌شنبه شاخص ارزی دومین افزایش متوالی را به ثبت رساند و با ۳۰ تومان افزایش به بهای ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. این افزایش از دو جهت برای معامله‌گران بازار ارز اهمیت داشت. اولی از آن جهت که بازار در دفعات پیشین هر زمان قیمت دلار به بالای مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی رفته بود، بلافاصله یک روز بعد با افزایش فروش‌ها به کانال پایین‌تر عقب‌نشینی می‌کرد.
 
دومین نوسان پیاپی بالای سطح مهم هفته‌های اخیر این سیگنال را برای افزایشی‌های بازار داشت که ممکن است این روند در هفته جاری نیز ادامه پیدا کند. اهمیت دومی که افزایش روز پنج‌شنبه داشت آن بود که کمک کرد بازدهی هفتگی دلار به بالای یک درصد برسد.
 
این در حالی بود که ۲ هفته پیش شاخص ارزی ۸ دهم درصد از ارزش خود را از دست داده بود. برخی از فعالان، افزایش روز پنج‌شنبه را ناشی از رشد نرخ حواله درهم می‌دانستند و گروهی دیگر معتقد بودند افزایش ارزش دلار در کشور‌های همسایه زمینه‌ساز آن شد که خرید‌ها در بازار ارز داخلی نیز بیشتر شود.

در این میان عده‌ای عنوان می‌کنند تقاضای مناسبتی و سفر‌های زیارتی در آستانه اربعین عامل رشد قیمت دلار در هفته گذشته بود. البته گروهی نیز به متغیر‌های سیاسی اشاره می‌کنند. از نظر آنها، افزایش تنش‌ها در عراق و برآورده نشدن انتظارات کاهشی شماری از معامله‌گران در نیویورک از جمله عواملی بود که در هفته گذشته موقعیت برخی بازیگران ارزی را عوض کرد و خرید‌ها را افزایش داد.
 
برخی فعالان عنوان می‌کنند، دو هفته پیش تحت تاثیر سفر رئیس‌جمهوری به نیویورک و احتیاط شماری از معامله‌گران به دلیل آنکه احتمال می‌دادند، ممکن است شرایط سیاسی تغییر کند، خرید‌ها در بازار ارز کاهش یافت و پس از آنکه اتفاق خاصی از نگاه آن‌ها در این سفر نیفتاد، شماری از خریداران به بازار بازگشتند.
 
البته تعدادی دیگر از فعالان عنوان می‌کنند بازار ارز مدت‌هاست به اخبار و وقایع سیاسی بی‌اعتناست و افزایش هفته جاری نیز به میزانی نبوده است که از آن بتوان سیگنالی مبنی بر تغییر انتظارات بازار دریافت کرد. در نگاه این گروه، دلار مدت‌هاست در کانال ۱۱ هزار تومانی قرار دارد و هنوز هم فاصله زیادی با شکستن این کانال دارد.
 
در چنین شرایطی از نگاه آن‌ها ممکن است تغییر کمی در سطح عرضه و تقاضا منجر به آن شود که اندکی دامنه نوسانی دلار بالاتر بیاید؛ ولی اتفاقی نخواهد بود که زمینه‌ساز بازگشت تقاضای سفته‌بازی به بازار شود و شوک‌های قیمتی را کلید بزند.

در حالی که دلار با افزایش روز‌های آخر هفته توانست بازدهی مثبت هفتگی را به ثبت برساند، رشد ۷ روزه سکه به‌رغم افزایش روز پنج شنبه منفی شد. سکه روز پنج شنبه ۲۰ هزار تومان افزایش یافت و به بهای ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید. با وجود این رشد، فلز گران بهای داخلی در هفته گذشته ۲ دهم درصد از ارزش خود را از دست داد.
 
بخش زیادی از این افت ناشی از کاهش بهای طلای جهانی بود. با این حال، سکه بازان امیدوارند به واسطه افزایش طلا و بازگشت به بالای مرز هزار و ۵۰۰ دلاری تا ساعت ۵ عصر روز جمعه، سکه نیز هفته جاری را با افزایش قیمت آغاز کند.
 
نوسان افزایشی قیمت  دلار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین