صعود نفت؛ افت طلا

صعود نفت؛ افت طلا

باید توجه کرد که در صورت افزایش نوسانات بازار ارز، تقاضای احتیاطی دلار و در نتیجه نرخ آن افزایش خواهد یافت. در سوی دیگر، خبر انفجار نفتکش ایرانی «سابیتی» می‌تواند موجب صعودی شدن نرخ دلار در ابتدای هفته جاری شود.
کد خبر: ۷۳۴۲۵
بازدید : ۵۷۵۲
۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آن‌ها است. بر این اساس در این صفحه روند‌های قیمتی بازار‌های مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
 
صعود نفت؛ افت طلا

بازار سهام
بزرگ‌ترین افت هفتگی بورس ۹۸
شاخص کل بورس تهران در هفته‌ای که گذشت با کاهش ۴ درصدی، بزرگ‌ترین افت خود را از ابتدای سال ۹۸ تجربه کرد. دماسنج اصلی بازار سهام که در اولین روز هفته اخیر در ارتفاع ۳۲۷ هزار قرار داشت، چهارشنبه در سطح ۳۱۳ هزار مستقر شد و ریزش ۱۴ کانالی را طی هفته گذشته ثبت کرد. بسیاری از تحلیلگران افت نماگر اصلی بورس را نتیجه طبیعی رشد‌های بی‌وقفه دو ماه اخیر دانستند.
 
با وجود افت قیمت عموم سهم‌ها از روز یکشنبه، حتی در آخرین جلسه معاملاتی هفته انگیزه زیادی برای خرید این سهم‌ها شکل نگرفت و از این رو ارزش معاملات خرد ششمین افت پیاپی خود را در چهارشنبه تجربه کرد. با وجود این، ارزش صف‌های فروش در چهارشنبه نسبت به روز ماقبل آن به یک سوم کاهش یافت، که نشان از فروکش تب عرضه و تخلیه هیجانات کاذب در تالار سهام دارد.
 
صعود نفت؛ افت طلا
بازار ارز
حبس دلار در نیمه نخست ۱۱ هزار تومان
در هفته‌ای که گذشت نرخ دلار در بازار تهران بین ۱۱ هزار و ۴۳۰تومان و ۱۱هزار و ۴۸۵ تومان نوسان کرد و افت ۹۰ تومانی را در مقیاس هفتگی ثبت کرد. تقاضا در بازار ارز به شدت کاهش یافته است و عمده تقاضایی که در این بازار وجود دارد از سوی زائران اربعین است.
 
با این حال به‌دلیل مدیریت بازار ارز توسط بازارساز و افزایش عرضه دلار، تقاضای زوار نیز نتوانست بر ارزش دلار در بازار داخلی چندان اثرگذار باشد.
 
پس می‌توان در هفته‌های آتی پس از حذف تقاضای زوار افت بیشتر نرخ ارز را انتظار داشت؛ اما باید توجه کرد که در صورت افزایش نوسانات بازار ارز، تقاضای احتیاطی دلار و در نتیجه نرخ آن افزایش خواهد یافت. در سوی دیگر، خبر انفجار نفتکش ایرانی «سابیتی» می‌تواند موجب صعودی شدن نرخ دلار در ابتدای هفته جاری شود.
 
صعود نفت؛ افت طلا
بازار سکه
سکه قدم به قدم در تعقیب ارز
سکه در دادوستد‌های هفته گذشته همپای دلار حرکت کرد و نوسانات کمی را به ثبت رساند. هر سکه طرح جدید هفته قبل را با نرخ ۴ میلیون و ۱۰ هزار تومان آغاز کرد و تا پایان هفته ۳ هزار تومان از نرخ ابتدای هفته عقب‌نشینی کرد. سکه که در دو هفته اخیر افت ارزش کمتری را نسبت به نرخ دلار تجربه کرده است، همچنان بازدهی منفی بیشتری نسبت به دلار از ابتدای سال تا مقطع فعلی ثبت کرده است.
 
در سوی دیگر، اونس طلای جهانی نیز که تا چهارشنبه گذشته نزدیک به نرخ ابتدای هفته معامله می‌شد، از پنج‌شنبه در پی خوش‌بینی فعالان بازار‌های جهانی نسبت به کارگر افتادن مذاکرات تجاری چین و آمریکا، افت ارزش را تجربه کرد و تا عصر جمعه به قیمت ۱۴۸۶ دلار رسید. از این رو فشار اونس بر سکه طی هفته جاری محتمل خواهد بود.
 
صعود نفت؛ افت طلا
بازار طلای جهانی
نزول طلا در مسیر توافقات جهانی
بهای هر اونس طلا در بازار جهانی تا ساعت ۱۶ جمعه با افت ۸ دلاری، به ۱۴۸۶ دلار رسید. در شرایطی که فعالان بازار‌های جهانی چشم انتظار تغییرات در روند مذاکرات تجاری چین و آمریکا و همچنین برگزیت هستند، انتشار اخبار امیدبخش از واشنگتن موجب کاهش قیمت طلا در روز گذشته شد.
 
همزمان با از سرگیری گفتگو‌های پکن و واشنگتن، ترامپ از روند خوب مذاکرات خبر داده و همچنین ملاقات با یک مقام بلندپایه چینی را در برنامه روز جمعه خود قرار داده است.
 
در پی خوش‌بینی به مذاکرات تجاری، انتظار فعالان بازار از کاهش مجدد نرخ بهره فدرال رزرو که توسط گروه CME نظرسنجی می‌شود نیز به ۶۰ درصد کاهش یافته است. در اروپا نیز جانسون، نخست وزیر بریتانیا، از تلاش برای رسیدن به یک توافق سازنده خبر داد که بهانه دیگری برای افت بیشتر قیمت فلز زرد شد.
 
صعود نفت؛ افت طلا
بازار اوراق مسکن
بازی صفر «تسه»‌ها
اوراق وام مسکن که در میانه هفته گذشته به کف‌های قیمتی نزدیک شده بودند، در نیمه دوم هفته به سطوح قیمتی قبلی بازگشتند. هر ورقه وام تسهیلات مسکن دی ۹۶ در آخرین جلسه معاملاتی هفته گذشته به سطح ۳۸ هزار و ۴۴۸ تومان رسید.
 
«تسه ۹۸۰۶» با ۳۵ هزار و ۷۱۲ تومان و «تسه ۹۷۰۸» با ۴۱ هزار و ۴۲۱ تومان کمترین و بیشترین قیمت را در بازار «تسه»‌ها داشتند. تغییر سقف عمربنای واحد‌های مسکونی مشمول وام مسکن از جمله پیشامد‌های مثبت هفته اخیر بود. با این حال این سقف برای متقاضیان خانه‌اولی همچنان بدون تغییر مانده است.
 
از این رو اگرچه این اتفاق به دلیل تنوع بخشیدن به انتخاب‌های متقاضیان می‌تواند اتفاق مثبتی تلقی شود، اما به نظر نمی‌رسد تاثیر چندانی بر میزان استفاده از اوراق تسهیلات مسکن که با کاهش ۵۴ درصدی نسبت به سال گذشته مواجهند، داشته باشد.
 
صعود نفت؛ افت طلا
بازار نفت
تداوم صعود طلای سیاه
قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا تا ساعت ۱۶ روز گذشته با صعود ۵/ ۱درصدی به ۳/ ۵۴ دلار رسید. پنج‌شنبه گزارش ماهانه اوپک نشان داد تولیدات این سازمان پس از حمله به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان کاهش یافته و به سطح ۵/ ۲۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.
 
در سوی دیگر نیز خبر‌ها حاکی از پیشرفت مذاکرات تجاری ایالات متحده و چین در نشست دو روز گذشته مقامات این دو کشور بودند. همچنین ترامپ از دیدار غیرمنتظره با یک مقام بلندپایه چینی خبر داده است.
 
در این شرایط هرگونه اتفاق مثبتی در روند این مذاکرات می‌تواند از نگرانی فعالان بازار‌های جهانی در خصوص کمبود تقاضا در آینده بکاهد و از قیمت طلای سیاه حمایت کند. در سوی دیگر خبر انفجار نفتکش ایرانی با افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک به صعود بیشتر بهای نفت کمک کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه