امیر قلعه‌نویی؛ همه جا جزو اولین‌ها

امیر قلعه‌نویی؛ همه جا جزو اولین‌ها

مواردی هم بوده که قلعه‌نویی اولین نفر نبوده، بلکه «تنها» نفری بوده که کاری کرده یا حرفی زده است. او درباره بحث فنی می‌گوید اولین نفری است که تراکتورسازی را نایب‌قهرمان لیگ کرده، ولی درباره مخالفت‌هایش با کمیته انضباطی می‌گوید «تنها کسی» است که با این کمیته درگیر شده است.
کد خبر: ۷۳۴۹۴
بازدید : ۵۳۷۵
۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
امیر قلعه‌نویی؛ همه جا جزو اولین‌ها
 
امیر قلعه‌نویی، سرمربی موفق این فصل سپاهان که فعلا تیمش پیشتاز رقابت‌های لیگ برتر است، می‌گوید: «اولین نفری بوده» که موافق حضور زنان در ورزشگاه بوده است؛ او می‌گوید خانواده‌اش را هم چندین‌بار برای دیدن فوتبال به ورزشگاه‌های خارج از ایران برده و برای این موضوع هیچ مشکلی ندارد.
 
قلعه‌نویی در صحبت‌هایی که با ایلنا داشته، درباره حضور زنان در ورزشگاه می‌گوید: «از این موضوع خیلی خوشحالم و همیشه از حضور خانم‌ها در ورزشگاه حمایت کرده‌ام. اولین نفری که در این رابطه در فضای مجازی حدود ۵۰۰ روز قبل پست گذاشت خودم بودم و پستم هم موجود است و همه می‌توانند ببینند.
 
این حق خانم‌هاست که به ورزشگاه بیایند و تیم ملی خودشان را تشویق کنند و امیدوارم این روند در لیگ برتر هم اجرائی شود و بتوانند تیم محبوب خودشان را هم تشویق کنند. دیدید که هیچ اتفاق بدی نیفتاد و حتی بعد از بازی کار فرهنگی انجام دادند و حتی سکو‌ها را قبل از خروجشان تمیز کردند».
 
قلعه‌نویی مدت‌هاست تلاش می‌کند در اتفاقات اجتماعی حرف مردم را بزند و از تریبونی که بعضا در اختیارش است در این زمینه استفاده کند. البته این برای اولین‌بار نیست که قلعه‌نویی می‌گوید «اولین نفری است» که کاری می‌کند یا حرفی می‌زند.
 
اتفاقا درباره ورود زنان به ورزشگاه، قلعه‌نویی، نزدیک به یک سال پیش هم در صحبت‌هایی که با ورزش ۳ داشته، ادعا کرده «اولین نفری بوده» که «خیلی‌وقت پیش» از حضور زنان در ورزشگاه حمایت کرده است. به طور دقیق‌تر او ۲۳ مهر سال گذشته گفت: «اگر یادتان باشد، من اولین کسی بودم که در این مورد (ورود زنان به ورزشگاه) سال‌ها پیش موضع‌گیری کردم و خوشحالم موضع‌گیری‌ای که داشتم، جلوتر از همه بوده.
 
شروع این کار خوب بوده، ولی باید آزاد باشد. ما مسئول بهشت و جهنم مردم نیستیم و فقط باید بستر را برای آرامش مردم فراهم کنیم». ۵۰۰ روز قبل قلعه‌نویی یا چندین‌سال قبل از مهر ۹۷، همه تاریخ‌هایی بوده که امیر درباره ورود زنان به ورزشگاه صحبت کرده و هربار هم خودش را «اولین نفر» عنوان کرده است.

حمایت از خارجی‌ها
قلعه‌نویی در فوتبال ایران، دل خوشی از خارجی‌ها ندارد؛ او عده‌ای از خارجی‌ها را از لحاظ علم فوتبالی برتر از ایرانی‌ها نمی‌داند و بعضا دانش بسیاری را زیر سؤال برده است؛ اوج اختلاف‌هایش با رسانه‌ها در عصر کارلوس کی‌روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی، رقم خورد که چندان موافق رفتار این مرد پرتغالی نبود.
 
البته قلعه‌نویی در چندین مصاحبه به صراحت اعلام کرده «اولین نفری بوده» که پای خارجی‌ها را به فوتبال ایران باز کرده است. او نزدیک به ۱۱ ماه قبل در گفت‌وگویی که با روزنامه گل داشته، درباره انتقادش از مربیان خارجی گفته است: «من منتقد مربی خارجی نیستم، بلکه منتقد بدرفتاری هستم. من اولین کسی بودم که همکار خارجی آوردم و اردو‌های خارجی را برای تیم‌ها گذاشتم».
 
او دی‌ماه سال پیش دوباره همین حرفش را تکرار کرد و گفت: بدانید با خارجی‌ها مشکلی ندارم. «من مخالف ارتباط با خارجی‌ها نیستم و اولین کسی بودم که دستیار خارجی آوردم و حتی آن سالی که به تراکتور رفتم، چهار هزار و ۲۰۰ پوند برای شرکت در کلاس‌های مربیگری در انگلستان پرداخت کردم، ولی به‌خاطر تراکتور به این کلاس‌ها نرفتم.
 
این را گفتم تا بدانید با خارجی‌ها مشکلی ندارم، اما بعضی‌ها همه‌چیزشان را به خارجی‌ها می‌دهند تا یک عکس کنار او بیندازند! بعد می‌گویند فوتبال سیاسی نیست».
 
قلعه‌نویی البته در کنار تمام انتقاداتی که از کی‌روش و توجه به خارجی‌ها در فوتبال ایران داشته، می‌گوید «اولین نفری بوده» که بعد از شکست همین مربی به همراه تیم ملی ایران از او حمایت کرده است. این داستان مربوط به حضورش در برنامه نوروزی شبکه ورزش در ۱۳ فروردین ۱۳۹۵ است.
 
او آنجا هم خودش را در صف اول قرار می‌دهد و می‌گوید: «ما هم اگر انتقادی می‌کنیم به‌خاطر ایران است نه چیز دیگر. به طور مثال من کی و کجا گفتم مخالف کی‌روش هستم؟ فقط یک مورد در برنامه ورزش و مردم او حرفی زد که واقعیت نداشت. حتی زمانی که تیم ملی به لبنان باخت، اولین کسی که حمایت کرد، من بودم. ما باید ایران را دوست داشته باشیم».

حمایت از داوران
این‌طور نیست که امیر قلعه‌نویی فقط در زمینه حمایت از ورود زنان به ورزشگاه یا آوردن مربیان خارجی اولین نفر باشد؛ او در گفت‌وگویی که دی‌ماه سال ۹۷ با «گل» داشته، به حمایت از داوران داخلی می‌پردازد و دوباره تأکید می‌کند در این زمینه اولین نفر است.
 
البته او این حرف را زمانی زد که از دست فغانی، داوری که راهی استرالیا شد، حسابی شاکی بود. «بار‌ها گفته‌ام و شاید اولین کسی بودم که این بحث را مطرح کردم که داوران ما باید مطابق با بازیکنان و مربیان پول بگیرند. وقتی بازیکن یا مربی یک یا دو میلیارد می‌گیرد، یک داور حداقل باید ۳۰ درصد آن‌ها درآمد داشته باشد».

قلعه‌نویی و عادل فردوسی‌پور
داستان قلعه‌نویی و عادل فردوسی‌پور هم دست‌کمی از داستان قلعه‌نویی و کارلوس کی‌روش ندارد؛ قلعه‌نویی پنج سال آخر دوران برنامه ۹۰ را کلا تحریم کرده بود و اعتقاد داشت عادل پسر خوبی است، ولی برنامه‌اش دیگر مثل گذشته خوب نیست.
 
او بار‌ها از عادل فردوسی‌پور و همچنین صداوسیما که اجازه تولید و پخش چنین برنامه‌ای را می‌دهند گله کرده بود. بااین‌حال، قلعه‌نویی فروردین همین امسال، درباره حذف عادل فردوسی‌پور و برنامه‌اش موضع گرفت و گفت: اولین نفری است که گفته با حذف عادل مخالف است. او در کنفرانس خبری پیش از دیدار تیم‌های سپاهان و ذوب‌آهن گفت: «من اولین نفر بودم که موضعم را در رادیو اعلام کردم. همه می‌دانند که من حرفم را همیشه رک زده‌ام.
 
 
من با حذف عادل مخالفم. اما هر برنامه‌ای باید چارچوب داشته باشد. فوتبال ما به ۹۰ نیاز دارد، اما برنامه‌ای که به فوتبال کمک کند. من این حرف‌ها را به فردوسی‌پور هم زدم. مطمئن هستم که عادل برمی‌گردد».

قلعه‌نویی و کمیته اخلاق
مواردی هم بوده که قلعه‌نویی اولین نفر نبوده، بلکه «تنها» نفری بوده که کاری کرده یا حرفی زده است. او درباره بحث فنی می‌گوید اولین نفری است که تراکتورسازی را نایب‌قهرمان لیگ کرده، ولی درباره مخالفت‌هایش با کمیته انضباطی می‌گوید «تنها کسی» است که با این کمیته درگیر شده است. او ۸ اردیبهشت همین امسال در برنامه رادیو تهران درباره مسائل پیش‌آمده آن روز‌ها گفت: «شما چیز‌های دیگر و الفاظ بد و گزارش گزارشگر را ندیدید.
 
سپاهان و پدیده معادلات آقایان را برهم زدند، ولی بعضی‌ها خوششان نیامده است، این آقایان نمی‌توانند تحمل کنند. سؤال من این است که چرا فتاحی نمی‌گوید بودجه تیم‌ها چقدر بوده است؟ مگر سقف قرارداد نگذاشتند؟ تنها کسی که با کمیته اخلاق درگیر شد من بودم، چون گفتم من بالای سقف دریافتی داشته‌ام، چون دروغ نمی‌گویم.
 
چرا قرارداد من و دایی را منتشر کردند، ولی الان انتشار آن خلاف است؟ ما با بودجه یک‌سوم دیگر تیم‌ها فوتبال خوب ارائه کردیم، ولی همه‌جای آقایان درد گرفته است!»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین