ماجرای استعفای ظریف
ظریف در مجمع فعالان فضای مجازی مطرح کرد

ماجرای استعفای ظریف

دو سال متوالی بالاترین امتیاز جایزه نوبل را بنده داشتم. آن بنده خدا هم پاسوز ما شد. خانم موگرینی هم پاسوز ما شد. برای اینکه قرار نبود برند یک فرد را دنبال کنم، قرار بود برند ایران را دنبال کنم.
کد خبر: ۷۳۵۵۵
بازدید : ۷۱۳۲
۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
برند ایران باید حفظ شود
 
محمد‌جواد ظریف، وزیرامورخارجه تاکید کرد: سیاست خارجی وجه‌المصالحه دعوا‌های جناحی نیست، و ورود ما به سیاست داخلی به ضرر کشور است. او روز گذشته در نشستی با فعالان فضای مجازی بابیان اینکه اگر بگویم برجام شکست خورده نتیجه‌اش این می‌شود که مردم اعتمادشان را به اقتصاد و نظام از دست می‌دهند، گفت: اعتقاد دارم وزارت خارجه باید بالاتر از سیاست داخلی عمل کند، اما متاسفانه ما را وارد سیاست داخلی کردند و این به ضرر کشور است.
 
به گزارش «ایسنا» ظریف درادامه سخنانش با اشاره به ماجرای استعفایش اظهار کرد: استعفایم به این دلیل بود که احساس کردم دیگر نمی‌توانم برند ایران را حفظ کنم. آن شب خیلی دلخور بودم؛ اما عصبانی نبودم. وی گفت: کسانی که در فضای مجازی به من می‌گویند «دروغگو» فقط از آلبانی نیستند بلکه برخی از داخل هم این زحمت را می‌کشند. ظریف با تاکید بر اینکه ۶ سال پیش گفتم در این صحنه آمده‌ام برای قربانی شدن، نه قهرمان شدن گفت: وظیفه وزارت خارجه دفاع از وزارت خارجه نیست، وظیفه‌اش دفاع از ایران است.

دفاع از برجام
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی بعد از برجام وارد ایران کردیم، کمتر از ۵ میلیارد آن جذب شد. اگر همه این مقدار جذب شده بود هیچ‌کس نمی‌توانست ما را تحریم کند. ظریف درادامه سخنانش در نشست با فعالان فضای مجازی تصریح کرد: اگر بگویم برجام شکست خورده نتیجه‌اش این می‌شود که مردم اعتمادشان را به اقتصاد و نظام از دست می‌دهند.
 
چرا به مردم غرور، امید و اعتماد‌به‌نفس ندهیم و چرا تزریق ناامیدی کنیم و چه منفعتی دارد که غرور ملی مردم شکست بخورد؟ رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: چرا باورمان شده آمریکا مهم است؟ همان‌طور که پهپادش از ما شکست می‌خورد سیاست خارجی‌اش هم شکست می‌خورد.
 
چرا شکست پهپاد را می‌بینیم و سیاست خارجی را نمی‌بینیم؟ بله، امید به دیگری داشتن سم مهلک است، اما آیا درست است که بگوییم اگر با خارجی حرف بزنی حتما کلاه سرت می‌رود؟ وی گفت: این همه پیشرفت کشور به‌رغم تحریم به‌دست آمده، این بد است که تلاش شود تحریم کم شود؟

ماجرای استعفای ظریف
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود با فعالان حوزه فضای مجازی درباره استعفایش گفت: دوستان می‌گویند چرا من آن شب استعفا کردم؟ چون تلاش من حفظ برند ایران بود. آن شب من به این نتیجه رسیدم دیگر من برند ایران نیستم.
 
اگر می‌خواستم برند ظریف باشد، جایزه صلح نوبل را می‌گرفتم یعنی خیلی راحت بود. ظریف اضافه کرد: آن شبی که قرار بود جایزه صلح نوبل را اعلام کنند، کسی به من زنگ زد و گفت: سخنرانی‌ات را نوشتی؟ به او گفتم خیالت راحت راحت باشد، به من جایزه صلح نوبل نخواهند داد.
 
دو سال متوالی بالاترین امتیاز جایزه نوبل را بنده داشتم. آن بنده خدا هم پاسوز ما شد. خانم موگرینی هم پاسوز ما شد. برای اینکه قرار نبود برند یک فرد را دنبال کنم، قرار بود برند ایران را دنبال کنم. وزیرامورخارجه گفت: آن شب من یک فرد شدم همان کاری که تلاش کرده بودم در طول چند سال مانع از آن شوند.
 
یعنی این تصور در دنیا ایجاد شد که ظریف نماینده سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه نماینده یک دیدگاه است. دیدگاهی که قابل‌حذف است. این ظریف کارش برای شخص خودش خیلی راحت می‌شد، اما دیگر آن کسی نبود که بتواند از سیاست جمهوری اسلامی دفاع کند.
 
ظریف خاطرنشان کرد: تفاوت وزارت‌خارجه با سایر وزارتخانه‌ها این است که آن‌ها از عملکرد خودشان دفاع می‌کنند، ولی وزارت خارجه موظف است از عملکرد کسانی دفاع کند که بیشترین حمله را به او می‌کنند. من باید از عملکرد سازندگان گاندو دفاع کنم.
 
من نماینده ظریف نیستم. من نماینده جمهوری اسلامی هستم. ظریف تصریح کرد: برند ایران باید حفظ شود. وظیفه ما در وزارت‌خارجه حفظ برند ایران است نه یک فرد، تفکر یا دستگاه.

پاسخ به منتقدان
وزیر امور‌خارجه در بخش دیگری از سخنانش درپاسخ به منتقدانش گفت: در یک جلسه کری به من گفت: ما می‌توانیم فردو را بزنیم خیال نکنید جایی است که نمی‌توانیم بزنیم، به او گفتم به فرض اینکه زدید بعد از آن چه؟ چقدر بعد از ویتنام موفق شدید؟
 
مردم ویتنام را نابود کردید چه به‌دست آوردید؟ در عراق و افغانستان چه به دست آورده‌اید؟ می‌دانید که مردم ایران فرق می‌کنند، گفت: به همین خاطر است که نمی‌خواهیم وارد دعوا شویم. وی خاطرنشان کرد: ببینید من دعوایم آنجاست طرف دعوا شما نیستید شما به تنهایی به قاضی رفته‌اید، موفق هم بیرون آمدید، چون ما سکوت کردیم و حرف نزدیم، اصلا حرف نزدیم.
 
به گزارش «ایرنا» ظریف ادامه داد: اینکه می‌گویید برجام یک جسد است این جسد را خاک کنید ۶ قطعنامه شورای امنیت را داشته باشید آقای ترامپ هم برای شما جشن می‌گیرد و هیچ مشکلی ندارد. وزیر امور خارجه در بخش دیگر از سخنانش با بیان اینکه یکسری گفتند قطعنامه کاغذپاره است رفتند ۶ قطعنامه علیه ایران برای کشور گرفتند، خاطرنشان کرد: هر چقدر به آن‌ها التماس کردند که اگر قطعنامه‌ای بگیریم بدون رضایت آمریکا نمی‌توانند از آن قطعنامه بیرون بیاییم. آن وقت ریش ما گروی آمریکا می‌شود. گوش نکردند و شعار دادند. به هزینه این مردم شعار دادند.

مذاکره برای بیرون آمدن از قطعنامه
وی با طرح این سوال که چرا ما مجبور شدیم با آمریکا مذاکره کنیم، ابراز کرد: مذاکره با اعضای دائم شورای امنیت برای بیرون آمدن از قطعنامه شورای امنیت غیرقابل اجتناب است؛ چون هر کدام‌شان می‌توانند خارج شدن شما را وتو کنند. ظریف با بیان اینکه ما هیچ کاری نکردیم مگر آنکه آمریکا قبل از آن کاری را کرده باشد، ابراز کرد: همواره می‌گویند نقد داده‌ایم و نسیه گرفته‌ایم؛ اما آقای ترامپ چه می‌گوید؟
 
آقای ترامپ می‌گوید ۱۵۰ میلیارد دلار نقد به ایران دادیم؛ اما نسیه گرفته‌ایم. این حرف ترامپ است. من به شما می‌گویم ما هیچ اقدامی را انجام ندادیم مگر آنکه آمریکا قبلش تعهد خود را انجام داده باشد. ظریف با بیان اینکه ما یک پیچ از نطنز را باز نکردیم قبل از آنکه اوباما امضا نکرده باشد، گفت: او کار دیگری نمی‌توانست بکند.
 
ما چه کار می‌توانستیم بکنیم. آیا من می‌توانستم دختر اوباما را اینجا گروگان بگیرم؟ چه کار می‌توانستیم که ما انجام ندادیم؟ من همان زمان هم می‌دانستم آمریکا بدعهد است وگرنه بند ۳۶ و ۳۷ برجام با عبارت عدم تعهد طرف مقابل شروع نمی‌شد.
 
وی افزود: آیا ما براساس اعتماد مذاکره کردیم که این دو بند را در داخل برجام قرار داده‌ایم که اگر آن‌ها به تعهداتشان عمل نکردند، ما می‌توانیم این کار‌ها را بکنیم و تعهداتمان را انجام ندهیم. وزیر امور خارجه ادامه داد:، اما چرا ناگزیر به این کار شدیم؟ چون ۶قطعنامه شورای امنیت علیه ما گرفته بودند و ما ناچار بودیم برای آنکه بتوانیم این قطعنامه‌ها را برداریم، صحبت کنیم. این کار خیلی خوشایند من نیست.
 
شما فکر می‌کنید دل من لک زده بود که با طرف آمریکایی صحبت کنم؟ دلم لک زده که با آن بنده خدا در خیابان راه بروم تا در هر تظاهرات و راهپیمایی که در ایران می‌روم از این خیابان بیایم و از خیابان بعدی بیرون بروم؛ به‌خاطر آنکه برادران بلافاصله تابلوهایشان را که عکس من و یک گرگ در حال راه رفتن در یک خیابان هستیم، دست نگیرند.

ظریف همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: «سردار جعفری، فرمانده وقت سپاه پس از تحریف سخنم در یکی از خبرگزاری‌ها درباره توان دفاعی ایران به مدیر این رسانه گفت: آقای ظریف که همان حرف ما را زده است.» او همچنین افزود: «خبرنگار روس را نباید می‌گرفتند، مثل برخی دیگر که نباید می‌گرفتند.» ظریف افزود: «هزینه زیادی به مردم تحمیل کرده‌ایم.»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین