تفاوت مضرات چاقی در زنان و مردان

تفاوت مضرات چاقی در زنان و مردان

بررسی‌ها نشان داد چاقی در طیف وسیعی از مشکلات سلامت از جمله بیماری عروق کرونر، دیابت نوع۱ و ۲، سکته، بیماری انسداد مزمن ریه، سرطان ریه، کبدچرب، بیماری مزمن کبدی و نارسایی کلیوی نقش دارند.
کد خبر: ۷۳۸۰۶
بازدید : ۱۳۱۶۲
۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴
تفاوت مضرات چاقی در زنان و مردان
انسداد مزمن ریوی
 
مطالعات نشان می‌دهد تاثیر چاقی به شکلی متفاوت در زنان و مردان متجلی می‌شود. چاقی ریسک پرخطر ابتلا به دیابت نوع۲ در زنان و بیماری انسداد مزمن ریوی و بیماری مزمن کلیوی در مردان است.

«جنی سنسین»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آکسفورد انگلستان، در این باره می‌گوید: «نتایج مطالعه ما نشان می‌دهد که تاثیر چاقی بر زنان و مردان می‌تواند متفاوت باشد و در نتیجه این دو جنسیت بیماری‌های متفاوتی را تجربه می‌کنند.»

در این مطالعه، محققان ۲۲۸،۴۶۶ زن و ۱۹۵،۰۴۱ مرد را مورد بررسی قرار دادند. بررسی‌ها نشان داد چاقی در طیف وسیعی از مشکلات سلامت از جمله بیماری عروق کرونر، دیابت نوع۱ و ۲، سکته، بیماری انسداد مزمن ریه، سرطان ریه، کبدچرب، بیماری مزمن کبدی و نارسایی کلیوی نقش دارند.

درحالیکه چاقی عامل ابتلا به دیابت نوع۲ هم در زنان و هم در مردان است، اما زنان در مقایسه با مردان با احتمال بیشتر ابتلا به این بیماری روبرو هستند و در مقابل احتمال بروز بیماری انسداد مزمن ریوی و بیماری مزمن کلیوی در مردان بیشتر است.

در مجموع نتایج این مطالعه نشان داد چاقی عامل بسیاری از علل اصلی مرگ در جهان است یا در آن‌ها نقش دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه