علائم آنفلوانزا را بشناسید

علائم آنفلوانزا را بشناسید

فراد در معرض خطر شامل افراد بالای ۶۰ سال، زنان باردار، مبتلایان به دیابت یا بیماری‌های تضعیف‌کننده سیستم ایمنی، بیماران قلبی-ریوی، مبتلایان به نارسایی کلیه، بیماران پیوندی، بیماران اچ‌آی‌وی مثبت و کارکنان مراکز درمانی و پرسنل پزشکی هستند.
کد خبر: ۷۴۴۵۷
بازدید : ۱۰۷۵۱
۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
علائم آنفلوانزا را بشناسید
 
عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با بیان اینکه همچنان بیشترین ویروس در گردش آنفلوانزا در سال جاری N۱H۱ است، درباره برخی تصورات در زمینه تزریق دگزامتازون در این بیماری، گفت: دگزامتازون هرچند علائم التهاب را کاهش می‌دهد، اما ممکن است باعث کاهش قوای سیستم ایمنی فرد مبتلا به آنفلوانزا شده و وضعیت بیمار را وخیم‌تر کند.
 
دکتر مسعود مردانی، درباره آخرین وضعیت آنفلوانزا در کشور، گفت: همچنان بیشترین ویروس در گردش آنفلوانزا N۱H۱ است که در مواردی با تابلوی حاد و شدید بالینی بروز پیدا کرده و حتی متأسفانه در مواردی منجر به مرگ شده است.
 
او با بیان اینکه افراد در معرض خطری که تاکنون واکسن آنفلوانزا تزریق نکرده‌اند، حتما هرچه سریع‌تر با مراجعه به پزشک برای تزریق واکسن آنفلوانزا اقدام کنند، افزود: افراد در معرض خطر شامل افراد بالای ۶۰ سال، زنان باردار، مبتلایان به دیابت یا بیماری‌های تضعیف‌کننده سیستم ایمنی، بیماران قلبی-ریوی، مبتلایان به نارسایی کلیه، بیماران پیوندی، بیماران اچ‌آی‌وی مثبت و کارکنان مراکز درمانی و پرسنل پزشکی هستند.
 
 
عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با اشاره به برخی علائم آنفلوانزا گفت: اگر مردم علائمی، چون آبریزش بینی، تب، بدن‌درد و... دارند، از رفتن به محل کار یا فرستادن کودک دارای این علائم به مدرسه، به مدت دو تا سه روز جدا خودداری کنند، دست ندهند، روبوسی نکنند، اگر آبریزش بینی دارند، از دستمال کاغذی یک‌بارمصرف استفاده کنند و بلافاصله دستشان را با آب و صابون بشویند. باید توجه کرد که شست‌وشوی مکرر دست‌ها منجر به قطع زنجیره عفونت‌های ویروسی می‌شود.
 
مردانی در پاسخ به سؤالی درباره تزریق دگزامتازون در افراد مبتلا به آنفلوانزا، تأکید کرد: تزریق دگزامتازون در موارد ابتلا به آنفلوانزا اصلا توصیه نمی‌شود؛ چراکه دگزامتازون نوعی کورتون تزریقی است و هرچند علائم التهاب را کاهش می‌دهد، اما ممکن است باعث کاهش قوای سیستم ایمنی فرد شود و وضعیت آنفلوانزا را در بیمار وخیم‌تر کند.
 
بنابراین توصیه می‌کنیم افراد مبتلا به آنفلوانزای حاد به‌هیچ‌عنوان به تزریق دگزا به‌ویژه به‌صورت خودسرانه اقدام نکنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین