یکه‌تازی «سوگلی» در جوایز فیلم اروپا
یک کمدی تاریخی، بزرگان سینما را شکست داد

یکه‌تازی «سوگلی» در جوایز فیلم اروپا

داستان سوگلی در اوایل قرن هجدهم در دوران جنگ بین انگلستان و فرانسه روی می‌دهد و درباره رقابت دو عضو فامیل ملکه آن است که هر دو می‌کوشند سوگلی دربار باشند.
کد خبر: ۷۴۷۵۲
بازدید : ۷۹۱
۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸
یکه‌تازی «سوگلی» در جوایز فیلم اروپا
 
برندگان سی و‌دومین دوره جوایز فیلم اروپا در برلین آلمان معرفی شدند و کمدی تاریخی «سوگلی» به کارگردانی یورگوس لانتیموس کارگردان یونانی توانست با یکه‌تازی کم‌نظیری مهم‌ترین جوایز این دوره از جایزه فیلم اروپا را درو کند. این فیلم که در ۹ رشته نامزد شده بود، برنده هشت جایزه از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردان شد.
 
داستان سوگلی در اوایل قرن هجدهم در دوران جنگ بین انگلستان و فرانسه روی می‌دهد و درباره رقابت دو عضو فامیل ملکه آن است که هر دو می‌کوشند سوگلی دربار باشند. الیویا کلمن بازیگر نقش ملکه برای بازی درخشانش در این فیلم جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد.
 
کلمن سال گذشته نیز برای همین نقش جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را گرفته بود. «سوگلی» که تولید مشترک بریتانیا، ایرلند و آمریکا است، در سی و دومین دوره جوایز فیلم اروپا در بخش‌های بهترین کمدی، بهترین فیلمبردار (رابی رایان)، بهترین تدوینگر (یورگوس ماوروپ‌ساریدیس)، بهترین طراح لباس (سندی پوئل) و بهترین طراح مو و چهره‌پردازی (نادیا استیسی) هم جایزه گرفت.

یکه‌تازی «سوگلی» در جوایز فیلم اروپا
به‌جز سوگلی، تنها فیلمی که بیش از یک جایزه دریافت کرد، فیلم شبه‌زندگی‌نامه‌ای «رنج و افتخار» به کارگردانی پدرو آلمودوار بود. آنتونیو باندراس برای بازی در نقش یک کارگردان سالخورده سینما که با انتخاب‌های خود در گذشته و حال دست‌وپنجه نرم می‌کند، جایزه بهترین بازیگر مرد را برد.
 
این فیلم در بخش بهترین طراح صحنه (آنتون گومز) نیز برنده شد. همچنین فیلم فرانسوی «پرتره یک بانو در آتش» به کارگردانی سلین سیاما که در پنج بخش نامزد بود، جایزه بهترین فیلمنامه‌نویس را برای سیاما به همراه داشت. ژولیت بینوش ستاره فرانسوی و بازیگر فیلم‌هایی، چون «بیمار انگلیسی»، «شکلات» و «سبکی تحمل‌ناپذیر هستی» در مراسم شنبه‌شب، جایزه دستاورد اروپا در سینمای جهان را دریافت کرد.
 
بینوش پس از دریافت جایزه گفت: فکر می‌کنم هنر، پیدا کردن یک دنیای تازه و تقسیم کردن آن با دیگران است. توصیه من به بازیگران زن جوان این است: مسوولیت چیزی را که انتخاب می‌کنید به عهده بگیرید، برای این که ما باید متفاوت باشیم. ورنر هرتسوگ کارگردان صاحب سبک آلمانی نیز جایزه یک عمر دستاورد آکادمی فیلم اروپا را گرفت.
 
ویم وندرس کارگردان هموطن هرتسوگ که ریاست آکادمی فیلم اروپا را به عهده دارد، پیش از اعطای جایزه به او گفت: تو یک نابغه هستی؛ یک مبدع خودآموخته سینما. تو سر من را منفجر می‌کنی! از همه این‌ها فراتر، من تو را به خاطر شور و شوق بی‌پایانی که داری دوست دارم.
 
هرتسوگ پس از دریافت جایزه گفت: می‌توانیم خوشحال باشیم که سینمای اروپا تنها متکی به یک سبک نیست. خوشحالم اتحاد اروپا باعث شد در کشور‌های کوچک فیلم‌های فوق‌العاده تولید شود. فیلم‌های «یک افسر و یک جاسوس» به کارگردانی رومن پولانسکی و «خائن» به کارگردانی مارکو بلوکیو مراسم را دست خالی ترک کردند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه