قصه‌های هزار و یک شب استراماچونی
فرهاد مجیدی پیشنهاد مربیگری استقلال را رد کرد

قصه‌های هزار و یک شب استراماچونی

قصه استراماچونی یکی از نشانه‌های تاثیرگذاری تحریم‌های امریکا علیه ایران است و جالب اینکه خود استراماچونی هم در مصاحبه‌هایش به این نکته اشاره می‌کرد که تحریم‌های امریکا واقعا ایران را به دردسر انداخته است!
کد خبر: ۷۵۴۵۱
بازدید : ۷۷۱
۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
قصه‌های هزار و یک شب استراماچونی
 
اهورا جهانیان| قصه سرمربی تیم فوتبال استقلال، به‌تدریج شبیه قصه‌های هزار و یک شب شده است. استراماچونی بیست روز قبل، از مربیگری استقلال استعفا کرد و به ایتالیا رفت. در این بیست روز، تقریبا هر روز خبری درباره استراماچونی منتشر شده است؛ اخبار متناقضی که تا حد زیادی ناشی از پرگویی استراماچونی بعد از ترک باشگاه استقلال بوده است.
 
مربی خوش‌تیپ آبی‌ها در این بیست روز، قطعا بیش از بیست مصاحبه انجام داده است. کثرت مصاحبه‌های استراماچونی تا حدی آدم را به این فکر می‌اندازد که شاید او دست‌کم می‌خواهد با استقلال به صدر اخبار ورزشی جهان برود، یعنی اگر پول بهنگامی از استقلال نصیبش نشده است، دست‌کم شهرتش را با مصاحبه راجع به مشکلاتش با این باشگاه به نحو چشمگیری افزایش دهد؛ چراکه مصاحبه راجع به دلایل ترک باشگاه استقلال، صرفا مصاحبه‌ای فوتبالی نیست بلکه تا حد زیادی به سیاست مربوط می‌شود.
 
درواقع «موضوع استراماچونی»، ربط عمیقی به موضوع تحریم‌های امریکا علیه ایران و تقابل ایران و امریکا در سیاست خارجی دارد. قصه استراماچونی یکی از نشانه‌های تاثیرگذاری تحریم‌های امریکا علیه ایران است و جالب اینکه خود استراماچونی هم در مصاحبه‌هایش به این نکته اشاره می‌کرد که تحریم‌های امریکا واقعا ایران را به دردسر انداخته است! بنابراین عجیب نیست که این قصه در رسانه‌های غربی بازتاب قابل‌توجهی پیدا کند؛ چراکه نقطه تلاقی سیاست و فوتبال برای هر رسانه‌ای جذاب است.
 
پرگویی‌ها و حرف‌های گونه‌گون استراماچونی، داستان مذاکرات او و باشگاه استقلال در بیست روز اخیر را تا حدی شبیه مذاکرات برجام کرده بود!

در این میان ایمیلی که گفته می‌شود از سوی وکیل استراماچونی به مدیران باشگاه استقلال ارسال شد و در آن یازده شرط برای بازگشت سرمربی به سر تمرینات قرار داشت ماجرا را بسیار پیچیده کرد. این یازده شرط که یادآور دوازده شرط پمپئو برای مذاکره با ایران بود، توسط باشگاه استقلال منتشر و پاسخ داده شد، اما همان شب استراماچونی در چند استوری دنباله‌دار حملات سختی را روانه اردوگاه مدیریت باشگاه استقلال کرد و وجود ایمیل مذکور را منکر شد.
 
استراماچونی در این استوری‌ها به مشکلاتی که از روز نخست در باشگاه داشت، اشاره و اعلام کرد باشگاه برای خراب کردن من جلوی هواداران دست به جعل سند زده است! استرا همچنین نسبت به حضور فتحی مدیرعامل مستعفی استقلال در هیات‌مدیره اعتراض کرد، در حالی که باشگاه استقلال ۱۶۰ هزار یورو به استراماچونی پرداخت کرد، او خواستار دریافت کل مبلغ قراردادش شد و این درخواست کار را برای استقلالی‌ها دشوار کرد. دریافت پول کاری که انجام نشده، طبیعتا درخواستی نبود که در کت مدیران استقلال برود.
 
آن‌ها پول کار انجام شده را هم به زور می‌پردازند چه رسد به اجرت کار انجام نشده! به هر حال این روند فرسایشی سبب شد که باشگاه استقلال کم‌کم فکر توافق با مرد ایتالیایی را از سر بیرون کند و در همین راستا هیات‌مدیره تیم اعلام کرد از بین چند گزینه داخلی و خارجی سرمربی جدید آبی‌پوشان به‌زودی انتخاب و معرفی می‌شود.
 
اما قصه مذاکرات استقلال و استراماچونی، معلوم نیست به آخر رسیده باشد؛ چراکه دیروز سباستین لتو، دستیار استراماچونی، در مصاحبه با توتومرکاتو گفت: «به شما اطمینان می‌دهم که برای بازگشت ما از هر مشکلی عبور کردیم، اما هرگز نگویید که مشکل ما پول بوده است و اگر کسی این حرف را بزند مطمئن باشید که برای پوشش دادن دیگر شرایط موجود است.» کاملا پیداست که استراماچونی و دستیارانش رویکردی سیاستمدارانه به موضوع دارند و مثل دیپلمات‌های درگیر یک مذاکره مهم، مشغول بازی با واژه‌ها هستند برای تحصیل حداکثر منفعت ممکن.
 
یعنی موضع صریح و دقیق آن‌ها معلوم نیست و اگر هم بالاخره موضع دقیق‌شان را بر آفتاب افکنند، کاملا آماده‌اند که فصل تازه‌ای را در دفتر مذاکرات باز کنند! کمااینکه سخنان دیروز سباستین لتو، تا به حال در حاشیه مذاکرات استقلال و استراماچونی بود.
 
یعنی در بیست روز گذشته، مساله اصلی «پول» بود و از دیروز، ناگهان مساله اصلی عوض شد! کشدار شدن مذاکرات استقلال و استراماچونی در حساس‌ترین روز‌های نیم‌فصل اول و حل نشدن این مساله در شرایطی که استقلال باید در تعطیلات نیم‌فصل به دنبال جذب بازیکنان جدید باشد، پرونده استراماچونی را برای مدیران استقلال مختومه کرده است، اما آقای خوش‌تیپ ظاهرا نمی‌خواهد شاهنامه به آخر برسد و به‌همین دلیل بعد از اعلام رسمی قطع همکاری استقلال با استراماچونی، او دستیارش را به میدان اظهارنظر فرستاده تا تازه ادعا کنند که مساله‌شان با استقلال پول نبوده است!

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد استقلال حق دارد در پی مربی جدید باشد. ناز و کرشمه‌های استراماچونی معلوم نیست کی به پایان می‌رسد. فرصت‌ها همچون ابر در گذرند و چشم به هم بزنیم، نیم‌فصل دوم لیگ برتر آغاز می‌شود. در همین راستا، هیات‌مدیره به فرهاد مجیدی و اسکوچیچ مربیگری استقلال را پیشنهاد کرد و حتی با فرهاد مجیدی وارد مذاکره هم شد.
 
ظاهرا اسطوره باشگاه استقلال بدش نمی‌آمد سرمربی آبی‌ها شود ولی مخالفت هواداران باعث شد او قید نشستن روی نیمکت استقلال را بزند.
 
در واقع مشکل فرهاد مجیدی این است که اگر سرمربی استقلال شود و تیمش نتیجه نگیرد، همه او را عامل ناکامی استقلال در لیگ هجدهم قلمداد خواهند کرد، ولی اگر او سرمربی استقلال شود و تیمش قهرمان لیگ شود، همه این نکته را مطرح می‌کنند که استراماچونی ساختار این تیم را پی‌ریزی کرده بود و مجیدی در واقع نان دانایی و درایت مرد ایتالیایی را خورده است.
 
در هر صورت، ناکامی یا کامیابی استقلال در این دوره از مسابقات لیگ برتر، کم‌و بیش خرج تحقیر فرهاد مجیدی خواهد شد و چیز چندانی به اعتبار او اضافه نخواهد کرد. فقط در صورت قهرمانی، راه برای ادامه حضور مجیدی در راس کادر فنی استقلال هموار خواهد ماند.
 
اما مجیدی، جدا از مخالفت هواداران استقلال با مربیگری‌اش در استقلال، احتمالا از این نکته هم غافل نیست که بازیکنان این تیم استقلال به استراماچونی دلبستگی پیدا کرده‌اند و بعید نیست با او از در سازگاری درنیایند. از این رو اسطوره باشگاه استقلال دیروز در اینستاگرامش اعلام کرد که در شرایط کنونی حاضر نیست سرمربی استقلال شود.
 
در واقع فرهاد عقل به خرج داده و با نه گفتنش به مدیران استقلال، شاید مانع بسته شدن پرونده مذاکرات آن‌ها با استراماچونی شده باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین