ماموریت دشوار دولت در خاورمیانه

ماموریت دشوار دولت در خاورمیانه

اگر دولت وظیفه اصلی خود را به انجام رساند، بدون آنکه نیاز به مداخله در فرآیند‌های اقتصادی باشد با تامین زمین بازی عادلانه برای همه بازیگران و امنیت کسب‌وکار‌ها و سرمایه‌گذاری، رشد اقتصادی مطلوب محقق شده و شهروندان از رفاه ناشی از آن بهره می‌برند.
کد خبر: ۷۵۷۲۴
بازدید : ۵۲۹۴
۱۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
نویسنده:علی رضاییان
علی رضاییان| یکی از مباحث مهم در اقتصاد نحوه نقش‌آفرینی دولت است. وظیفه دولت در متون آکادمیک و علمی عرضه کالای عمومی است. در این چارچوب مهم‌ترین وظیفه حل منازعات بین شهروندان و برقراری امنیت پایدار است. اگر این وظایف به خوبی اعمال شود، اصلی‌ترین حمایت از کسب و کار‌ها و اقتصاد از سوی دولت انجام شده است. رویکرد‌های مختلف نیز این نقش را رسالت اصلی دولت می‌دانند.

به عبارت دیگر اگر دولت وظیفه اصلی خود را به انجام رساند، بدون آنکه نیاز به مداخله در فرآیند‌های اقتصادی باشد با تامین زمین بازی عادلانه برای همه بازیگران و امنیت کسب‌وکار‌ها و سرمایه‌گذاری، رشد اقتصادی مطلوب محقق شده و شهروندان از رفاه ناشی از آن بهره می‌برند.
 
در واقع اگر دولت حد خویش را در عرضه کالای عمومی نگه دارد، با عدم مداخله خود سیستم تولید، توزیع و مصرف را به اراده شهروندان گذارده و به این شکل به‌صورت کارآمدی این فرآیند‌ها به سامان می‌رسد. دولتی که در عرضه کالای عمومی که امنیت نیز یکی از موارد اهم آن است کوتاهی کند، قادر نیست با هیچ مداخله‌ای در اقتصاد کمبود وظیفه اصلی خود را جبران کند.
 
دولت با تامین امنیت در وجوه مختلف آن می‌تواند به کاهش ریسک‌های غیراقتصادی کمک کند و با کاهش ریسک، هزینه تامین مایحتاج اقتصاد تقلیل و ظرفیت‌های بالقوه اقتصادی فزونی یابد. هر چه امنیت مورد هجوم واقع شود، با بالا رفتن ریسک، تصمیم‌سازی فعالان اقتصادی با خلل مواجه می‌شود و این امر به‌خصوص بر فعالیت‌های سرمایه‌گذاری اثر سوء خواهد داشت؛ امری که می‌تواند رشد اقتصادی بلندمدت را دچار خدشه کند.

آنچه سربازان میهن در منطقه به شدت بی‌ثبات خاورمیانه انجام می‌دهند به واقع همان وظیفه محوری است که در قلب مسوولیت‌های دولت تعریف شده است. دوری کشور از گزند متجاوزان و بردن خشونت ناشی از مقابله با آنان در ورای خاک ایران، از هنر‌های سربازان میهن به خصوص سردار شهید سلیمانی بود. در منطقه‌ای که بسیاری از کشور‌ها دچار بی‌ثباتی، جنگ و خشونت هستند، به دلیل رشادت این بزرگان، تا کنون ثبات و امنیت بر کشور سایه گسترده است.
 
سربازان وطن به جز جاودانه کردن نام ایران با برقراری امنیت، انتظاری را که شهروندان از دولت دارند به سرانجام می‌رسانند و در نبود آن، وضعیتی پیش خواهد آمد که دیگر نه آزادی امکان بروز می‌یابد و نه اندک قدرتی برای تشکیل کسب و کار. امنیت سنگ بنای یک اقتصاد کارآمد است و بدون آن هیچ شاخص اقتصادی نمی‌تواند در حد مطلوب باقی بماند. به پاس شهامت و شهادت بزرگانی، چون سلیمانی، این سنگ بنای ضروری فراهم شده است. راهشان پر رهرو باد!
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین