چاقی زبانی علتِ وقفه تنفسیِ انسدادی
درباره چاقی زبانی چه می‌دانید؟

چاقی زبانی علتِ وقفه تنفسیِ انسدادی

وقفه تنفسیِ انسدادی، برای سلامتی فرد بسیار خطرناک است. این وضعیت می‌تواند به ماده سفید مغز آسیب بزند، فشار خون را بالا ببرد، به بروز افسردگی کمک کند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و دیابت را افزایش دهد.
کد خبر: ۷۵۹۹۱
بازدید : ۲۱۷۹
۲۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱
چاقی زبانی علتِ وقفه تنفسیِ انسدادی
فرادید| تاکنون از خودتان پرسیده‌اید که آیا زبانِ چرب یا چاق دارید یا نه؟ نه سرکار نیست. اگر شما یکی از یک‌میلیارد نفری باشید که از وقفه تنفسی (آپنه خواب) رنج می‌برند، زبانِ چرب می‌تواند یکی از عللِ اصلیِ خر‌و‌پف، احساسِ خفگی یا بندآمدنِ نفس باشد که در طول شب به صورت دوره‌ای به سراغ فرد می‌آید، خوابش را مختل می‌کند و سلامتی‌اش را به خطر می‌اندازد.

دکتر ریچارد شوآب، متخصصِ خواب، و نویسندۀ اصلی مقاله‌ای در این زمینه، می‌گوید: «سؤال این بود که آیا کاهش دادنِ چربیِ زبان به بهبودِ وقفه تنفسی کمکی می‌کند؟»

چاقی یکی از عللِ اصلیِ وقفه تنفسیِ انسدادی شناسایی شده است. نتیجه تحقیقی که شوآب و تیمش پیش از این انجام داده بودند، نشان داده بود که درصدِ چربیِ زبان در افرادِ چاق که از وقفه تنفسیِ انسدادی رنج می‌بردند، در مقایسه با افرادی که چنین وضعیتی نداشتند، به مراتب بیشتر بود.

این تحقیق نشان داد با کاهشِ چربیِ کلِ بدن، در واقع چربی زبانی نیز کاهش پیدا می‌کند و شاید علت بهبود وقفه تنفسی بعد از کاهش وزن همین نکته است.

دکتر راج داسگوپتا، متخصص خواب در دانشگاهِ کالیفرنیای جنوبی، که بخشی از این تحقیق نبوده است، می‌گوید: «این تحقیق نشان می‌دهد کاهشِ وزنِ عمومی می‌تواند وقفه تنفسی را بهبود ببخشد.»

در مقاله جدید، محققان تصاویرِ ام‌آرآیِ مجاریِ هواییِ فوقانی را در ۶۷ فردِ چاق، پیش و پس از کاهشِ ۱۰ درصدی وزن، با هم مقایسه کردند. این تصاویر نشان داد کاهشِ چربی زبان علتِ اصلیِ بهبودِ ۳۱ درصدیِ وقفه تنفسیِ انسدادی در این افراد است.

شوآب گفت: «درحقیقت، چربی زبانیِ هر چه بیشتر کاهش پیدا کند، وقفه تنفسی انسدادی نیز بهبود بیشتری میابد.»

بیشتر بخوانید:
 


وقفه تنفسیِ انسدادی، برای سلامتی فرد بسیار خطرناک است. این وضعیت می‌تواند به ماده سفید مغز آسیب بزند، فشار خون را بالا ببرد، به افسردگی کمک کند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و دیابت را افزایش دهد.

در آمریکا، که تقریباً ۳۰ میلیون نفر از وقفه تنفسی انسدادی رنج می‌برند، این بیماری سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار هزینه دارد. می‌توان از این بیماری پیشگیری و با روش‌هایی آن را درمان کرد.

درحال حاضر، درمانِ استانداردِ طلایی برای این بیماری سی‌پی‌ا‌ِ‌ی‌پی درمانی یا فشار جریان هوای همواره مثبت است. در این درمان روی بینی و دهان افراد دستگاهی گذاشته می‌شود که از یک سمت به ماشینی متصل است که هوا را به داخل دهان جریان می‌دهد. این کار باعث می‌شود مجاری هوا تنگ نشوند.

این دستگاه عوارضِ جانبیِ آزار دهنده‌ای شامل تجمع خلط، آبریزش بینی، خشکی دهان و خونریزیِ بینی دارد. علاوه بر همه این موارد،  خوابیدن با لوله و ماسک روی بینی به مدت طولانی هم برای فرد و هم برای شریک زندگی او دردسرآفرین است.

داسگوپتا می‌گوید: چاقی و اضافه وزن خطر و شدتِ وقفه تنفسیِ انسدادی را افزایش می‌دهد، اما بسیاری از افرادی که از این وضعیت در رنج هستند، چاق نیستند. این یعنی این بیماری احتمالاً علت دیگری دارد.

او می‌پرسد: «چیز‌های هستند که می‌توانند مجرای هوای فوقانی را مسدود کنند. این انسداد می‌تواند ناشی از لوزه‌ها، کام نرم، زبان کوچک یا زبان باشد.»

این تحقیقان نشان داد، کاهشِ وزنِ کلیِ بدن علاوه بر کم کردن از چربیِ زبان به کوچکتر شدنِ اندازه ماهیچهِ فک که عملِ جویدن را انجام می‌دهد و ماهیچه‌های دو طرفِ مجرای هوا کمک می‌کند، اما هیچ‌کدام از این موارد، به اندازه کم شدنِ چربی زبان در کمک به بهبودِ وقفه تنفسی انسدادی، نقش نداشتند.

شوآب می‌گوید، نتیجه این تحقیق می‌تواند مسیری را برای شروع پروژه‌هایی بگشاید که فقط روی خودِ زبان تمرکز کنند و راهی برای کم کردن اندازه زبان پیدا کنند. روش‌هایی مانند پیکرتراشیِ سرد برای کم کردنِ چربی شکمی استفاده می‌شوند. تحقیقاتی لازم است انجام شود برای آنکه بفهمیم آیا رژیم‌های غذایی خاصی می‌توانند فقط چربی زبان را هدف قرار دهند؟ و آیا ورزش‌های خاصی برای کم کردنِ چربی زبان وجود دارد؟

در این زمینه تحقیقاتی انجام شده است. مثلاً تحقیقی نشان داد ساز‌های بادی می‌توانند به جای دستگاهِ سی‌پی‌اِ‌ی‌پی استفاده شوند.

نکته مهمتر این است که چرا برخی دچار چربی زبانی می‌شوند.

«زبان، در حقیقت یک ماهیچه است که ما از آن برای صحبت کردن، تنفس و غذا خوردن استفاده می‌کنیم. پس چرا باید دچار چاقی شود. ما هنوز نمی‌دانیم آیا این چربی‌ها ژنتیکی است یا به چاقی مربوط است. اما می‌دانیم نقش مهمی در بروزِ وقفه تنفسی انسدادی دارد.»

منبع: CNN
ترجمه: سایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
راز بزرگ در پشت بدن انسان
شاهراه ارتباطی بدن را بهتر بشناسید

راز بزرگ در پشت بدن انسان

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!
شاید برای شما هم پیش آمده باشد

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!