آنچه باید درباره آب مروارید

آنچه باید درباره آب مروارید

در یک چشم طبیعی و سالم، نور از عدسی چشمی، بدون هیچ مانعی عبور می‌کند. بعد از عبور نور، عدسیِ چشم، رشته‌های نور را روی شبکیه متمرکز کرده و شبکیه نیز تصویر ایجاد شده را به صورت پیامی‌تصویری به اعصاب مربوطه در مغز مخابره می‌کند.
کد خبر: ۷۶۰۳۱
بازدید : ۱۰۸۳
۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
آنچه باید درباره آب مروارید
 
بیماری آب‌مروارید یا کاتاراکت جزو شایع‌ترین اختلالات بینایی و یکی از سه عامل اصلی نابینایی است که می‌تواند افراد را درگیر نماید.
 
برای بسیاری از ما سوال است آب مروارید چیست و چه خطراتی دارد؟ شاید تصور کنید که آب مروارید فقط افراد مسن را درگیر خود می‌کند و افراد باید آگاهی خویش را افزایش می‌دهند.  

دکتر بهرام آزادی، جراح و متخصص چشم دراین باره می‌گوید: آب مروارید عبارت است از کدر شدن عدسی چشم که به صورت طبیعی شفاف است مانند پنجره‌ای که بخار آب آن را تار کرده باشد، آب مروارید نیز باعث تاری دید می‌شود.

دکتر آزادی خاطرنشان کرد: در یک چشم طبیعی و سالم، نور از عدسی چشمی، بدون هیچ مانعی عبور می‌کند. بعد از عبور نور، عدسیِ چشم، رشته‌های نور را روی شبکیه متمرکز کرده و شبکیه نیز تصویر ایجاد شده را به صورت پیامی‌تصویری به اعصاب مربوطه در مغز مخابره می‌کند.

این جراح و متخصص چشم اظهار کرد: عوامل مختلفی می‌تواند باعث بروز بیماری آب مروارید در افراد شود که برخی از آن‌ها عبارتند از: بیماری آب مروارید مادرزادی، وارد شدن ضربه مستقیم به چشم، برخی بیماری‌ها مانند دیابت و مصرف برخی دارو‌ها می‌توانند باعث ایجاد آب‌مروارید شوند، اما معمولا آب‌مروارید با سن افراد ارتباط مستقیم دارد.

وی بیان کرد: کدورت عدسی به دلیل افزایش سن بعد از سن ۶۰ الی ۶۵ سالگی در افراد مشاهده می‌شود البته در برخی از افراد نیز ممکن است با افزایش سن این کدورت ایجاد نشود.

دکترآزادی عنوان کرد: معمولا کاهش تدریجی دید چشم بدون درد شایع‌ترین علامت آب مروارید است و افراد به راحتی می‌توانند با بستن یک چشم و مشاهده تغییرات از لحاظ دید و... احتمال دهند که به بیماری آب مروارید مبتلا هستند که برای اطمینان و انجام بررسی‌های لازم باید به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

این جراح ومتخصص چشم اظهار کرد: درمراحل اولیه ممکن است که دید ابری شکلی که در اثر ابتلا به آب مروارید به وجود آمده است، تنها بخش کوچکی از عدسی چشم را تحت تاثیر قرار دهد و شخص از وجود ضایعه‌ای در بینایی خود مطلع نگردد، اما به مرور زمان و با پیشرفت بیماری، بخش بیشتری از عدسی چشم تار می‌شود و نوری که از عدسی چشم عبور می‌کند دچار اختلال بیشتری شود. در نهایت منجر به علائم قابل توجه شایانی از این بیماری شود.
وی ابراز داشت: در برخی از افراد شروع بیماری آب مروارید همراه با نزدیک بینی است و با مراجعه به پزشک و تجویز عینک مناسب دید فرد به صورت طبیعی بازخواهد گشت.

دکترآزادی بیان کرد: بیماری آب مروارید در مراحل اولیه بر روی بینایی فرد تاثیر نخواهد گذاشت، اما اگر پیشرفت نماید و فرد دچار تاری دید شود نیاز به جراحی است تا مشکل تاری دید فرد مرتفع گردد.

این جراح ومتخصص چشم ادامه داد: تاری دید در افراد مسن احتمال دارد به غیر از بیماری آب مروارید به بیماری‌ها و مشکلات دیگر به طور مثال بیماری آب سیاه، بیماری‌های مربوط به شبکیه چشم مخصوصا ناحیه ماکولا ارتباط داشته باشد که باید توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

وی اظهار کرد: افراد مسن در صورتی که با مشکل تاری دید مواجه شدند حتما باید به پزشک مراجعه تا با عینک یا جراحی مشکل آب مروارید شان برطرف شود. دکتر آزادی افزود: انجام عمل جراحی آب مروارید آسان است و نیازی به بیهوشی و بستری شدن نیست و به طور متوسط در ده دقیقه توسط پزشک متخصص انجام می‌شود.

این جراح و متخصص چشم خاطرنشان کرد: راه پیشگیری از ابتلا به آب مروارید مربوط به افزایش سن وجود نیست و باید فقط اقدامات لازم درمانی سریعا انجام شود.

وی در پایان گفت: در صورت ابتلا به بیماری آب مروارید اگر افراد به پزشک متخصص مراجعه نکنند امکان اینکه تاری دید افزایش یافته و حتی فرد نتواند جلوی پایش را ببیند وجود دارد و حتی در شرایط پیشرفته احتمال تبدیل شدن به آب سیاه و ایجاد مشکلات فراوان و در برخی موارد غیر قابل برگشت برای افراد وجود دارد لذا توصیه می‌شود افراد در صورت بروز علایم سریعا به پزشک مراجعه نمایند.
 
منبع: آفتاب یزد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین