قدرت ماورائی شما چیست؟

قدرت ماورائی شما چیست؟

دانستن قدرت ماورائی‌تان (ویژگی متمایز شخصیتی و رفتاری که باعث موفقیت‌تان می‌شود) لازمه پیشرفت در مسیر شغلی و سازمانی‌تان است.
کد خبر: ۷۶۴۰۵
بازدید : ۳۰۵۶۷
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
قدرت ماورائی شما چیست؟
 
تصور کنید که در یک مصاحبه شغلی، مدیر شرکت از شما بپرسد: «قدرت ماورائی‌تان چیست؟» چه جوابی خواهید داد؟ جواب شما و حتی شیوه جواب دادنتان نیازمند درک این موضوع است که چگونه ویژگی‌های متمایز شما به کارفرمایتان نفع می‌رساند و به‌طور همزمان انگیزه کار کردنتان را بیشتر می‌کند.
 
دانستن قدرت ماورائی‌تان (ویژگی متمایز شخصیتی و رفتاری که باعث موفقیت‌تان می‌شود) لازمه پیشرفت در مسیر شغلی و سازمانی‌تان است. براساس پژوهشی که به‌تازگی توسط یک روان‌شناس و یک مشاور استراتژی حوزه زنان صورت گرفت، اقداماتی شناسایی شد که به وسیله آن‌ها می‌توانید ارزش خاص خود را کشف کنید که هم به نفع شرکت است و هم می‌توانید خود را از قید و بند محدودیت‌ها آزادسازید.

قدرت ماورائی شما چیست؟
گفتگو‌هایی که با مصاحبه‌شوندگان مختلف در صنایع گوناگون (کالا‌های مصرفی، فناوری و خدمات حرفه‌ای) و در نقاط مختلف جهان داشتیم، نظر ما را به یک روند در حال رشد جلب کرد. در فرآیند مصاحبه، از هر متقاضی شغل، پرسیده می‌شد: «قدرت ماورائی شما چیست؟»

به‌تازگی با زنی مصاحبه کردیم که توانست به استخدام یکی از بهترین شرکت‌های جهان برای کار کردن نسل جوان درآید. او درباره تجربه‌اش در مصاحبه ورودی این شغل برای ما توضیح می‌داد. در مصاحبه، فقط از او پرسیده بودند: «قدرت ماورائی‌تان چیست (چه چیزی باعث می‌شود که شما خودتان شوید)؟»
 
ما می‌دانیم که چقدر استخدام فرد درست اهمیت دارد. به همین دلیل، برایمان عجیب بود که چگونه از او درباره کارنامه شغلی، دستاورد‌های ویژه و حتی تصورش از جایگاه خود در ۵ سال آینده سوالی نپرسیده بودند. سپس برایمان گفت که اتفاقا این سوال، مهم‌ترین سوالی بود که در تمام مصاحبه‌های عمرش از او پرسیده بودند؟ چرا؟
 
به این دلیل که باعث شده بود که به کنکاش خود بپردازد، به بررسی شخصیت واقعی خودش اقدام کند و ببیند چه انگیزه‌ای او را به حرکت وامی‌دارد. همچنین پی برد چه مزیت ویژه‌ای نسبت به دیگران دارد که وجودش را برای سازمان ارزشمند می‌کند؟

صحبت‌هایش باعث شد تا به فکر طراحی یک پژوهش بیفتیم و با زنانی که در ابتدای مسیر شغلی خود قرار دارند، مصاحبه کنیم. تصور کنید که برای یک مصاحبه شغلی رفته‌اید و همین سوال از شما می‌شود. چگونه پاسخ خواهید داد؟ جواب شما و شیوه جواب دادنتان نیازمند درک این موضوع است که چگونه ویژگی‌های متمایز شما به کارفرمایتان نفع می‌رساند و به‌طور همزمان انگیزه کار کردنتان را بیشتر می‌کند.
 
قرار نیست لاف بزنید و به خود ببالید، بلکه مصاحبه‌کننده به‌دنبال بررسی این موضوع است که چقدر از توانمندی‌های خاص و ویژگی‌های متمایز خود اطلاع دقیق دارید و به آن‌ها مطمئن هستید.

اجازه دهید یک موضوع را روشن کنیم: پرداختن به مساله قدرت ماورائی‌تان، به هیچ وجه به معنای آن نیست که اکنون در کنار سایر استرس‌ها و فشار‌های زندگی باید به فکر تبدیل شدن به یک اَبَرزن هم باشید! دقیقا برعکس. به جای آنکه بخواهید قهرمان همه‌کاره همه مردم باشید، کافی است از خود بپرسید که چه چیزی باعث شده خودتان شوید.
 
چه چیزی شما را به تحرک وامی‌دارد؟ چه مهارت و دیدگاه منحصربه‌فردی دارید که طی سالیان گذشته به نفع شما عمل کرده است؟ از انجام چه کاری واقعا لذت می‌برید؟ از خودتان بپرسید: چگونه این محرک‌های درونی، ویژگی‌ها و اشتیاق‌ها را می‌توان از قید و بند محدودیت‌ها آزاد کرد تا منافعی برجسته و منحصربه‌فرد نصیب شرکت کارفرمای شما کند؟

به تازگی و در یک دوره آموزشی رهبری سازمانی با دو استاد دانشگاه صحبت می‌کردیم که مقاله‌ای با عنوان «آیا شما یک پتانسیل بزرگ برای شرکت‌ها هستید؟» نوشته بودند. این مقاله به بررسی ویژگی‌های برجسته‌ای پرداخته بود که شرکت‌ها مایل هستند کارکنان جدیدشان از آن‌ها بهره داشته باشند و به این صورت بتوانند، مجموعه مهارت‌های شرکت را غنی‌تر کنند. با توجه به نگاه سازمان‌محور این مقاله، اطلاعات آن می‌تواند برای شرکت‌ها بسیار مفید باشد.
 
اما ما اعتقاد داشتیم که مساله را می‌توان از نگاه کارکنان هم بررسی کرد و برای خدمت به آن‌ها به پژوهش پرداخت. با داشتن این هدف در ذهن، به بررسی اقداماتی پرداختیم که زنان آینده‌ساز نسل جدید می‌توانند در ابتدای مسیر شغلی خود از آن‌ها بهره ببرند.

تفاوت شما باعث تعالی‌شان می‌شود
دانستن قدرت ماورائی‌تان (ویژگی متفاوتی که در هویت شما، شیوه رفتارتان با مسائل و شیوه برخورد با جهان پیرامونتان باعث می‌شود تا از دیگران متمایز شوید و در مسیر موفقیت گام بردارید)، هم برای پیشرفت مسیر شغلی خودتان و هم برای موفقیت‌های سازمانتان اهمیت دارد.

چگونه می‌توانید بهترین استعداد‌های خود را برای شرکت کارفرمایتان بهینه سازید و در عین حال، هویت خود را تغییر ندهید؟ این چالش برای جنسیت‌ها و نسل‌های مختلف وجود داشت و اکنون اهمیت فزاینده‌ای برای شما پیدا کرده است؛ شما زنان نسل جدید. داشتن نگرش و اطلاعات درست در ابتدای مسیر شغلی، می‌تواند شما را برای رشد سریع‌تر توانمند سازد؛ به‌ویژه آنکه پژوهش‌ها نشان می‌دهند جاه‌طلبی و اعتماد به نفس زنان در چند سال نخست کار، به نسبت بیشتری نسبت به مردان سقوط می‌کند. زمانی که از همان ابتدای مسیر شغلی بدانید که چه ویژگی‌ها و توانمندی‌های متمایزی دارید، بهتر خواهید توانست از فرصت‌ها بهره برده و عنصری مفیدتر در رشد خود و شرکت کارفرمایتان باشید.

زمانی که مسیر شغلی خود را طی می‌کنید، یک پیام واضح به گوش شما می‌رسد: مسیر با دانستن اینکه چه کسی هستید، به چه دستاوردی می‌خواهید برسید و چگونه این اهداف شخصی به شرکتتان کمک می‌کند، آغاز می‌شود. براساس این موارد، می‌توان کلیدی‌ترین اقدامات ممکن را به‌صورت زیر تشریح کرد:

۱- بر چیزی تمرکز کنید که همواره باعث موفقیت شما بوده است
در تلاش برای خودشناسی و درک ارزش متفاوت خود با دیگران، به این موضوع فکر کنید که چه چیزی دوست دارید و در چه حوزه‌ای واقعا خوب عمل می‌کنید. بررسی موفقیت‌های گذشته (چه در زندگی و چه در کار) به این خودشناسی کمک می‌کند. زمانی که بهترین عملکرد را دارید و چنان با راحتی پیش می‌روید که متوجه گذر زمان هم نمی‌شوید، چه کار می‌کنید؟ به این فکر کنید که چه چیزی شما را در زندگی‌تان به پیش برده است (چه در محل کار، چه در خانه، چه در ورزش یا جامعه).
 
وجه تمایز و ویژگی‌های منحصربه‌فرد شما به یک مهارت در شغلتان ختم نمی‌شود. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که به یک شخصیت موفق (از جنبه‌های مختلف) تبدیل شوید.

برای بررسی این سوال، می‌توانید به سالیان دور هم بازگردید. به‌عنوان مثال، یک مدیر داروسازی موفق در مصاحبه با ما بیان کرد که از کلاس اول ابتدایی، تفکری انتقادی پیدا کرده است: «به یاد دارم که به معلم خود می‌گفتم:، اما من نمی‌خواهم داخل دایره را رنگ کنم. رنگ کردن داخل شکل‌ها و خط‌ها، با شخصیت واقعی من تفاوت داشت و هنوز هم دارد!»

او اکنون به‌عنوان یک رهبر سازمانی، همچنان این تفکر انتقادی را دارد، مسائل را متفاوت می‌بیند و از بررسی گزینه‌ها، ریسک‌پذیری و بهره‌گیری از فرصت‌ها نمی‌هراسد. شما چه ویژگی یا ویژگی‌های خاصی داشته‌اید که در طول زندگی‌تان باعث موفقیت‌هایتان شده است؟ آن را پیدا کنید تا مسیر کشف قدرت ماورائی‌تان باز شود.

۲- علایق متفاوت خود را دنبال کنید
از امتحان کردن چیز‌های متفاوت و چالش‌های جدید نهراسید. بدترین حالت چه خواهد بود؟ شکست نمی‌خورید، یاد می‌گیرید! مسیر‌های جدید را کشف کنید. همان‌طور که یکی از زنان مصاحبه‌شونده می‌گفت: «داشتن برنامه، خوب است، اما مسیر شغلی، یک راه خراب پر از مانع است. اصلا به یک راه و مسیر شباهت ندارد. هیچ مسیر مستقیمی دیده نمی‌شود.»

بسیاری از زنانی که با آن‌ها مصاحبه کردیم، بیان کردند که مسیر‌های شغلی آن‌ها با چالش‌ها و موانع مختلفی مواجه شده است. یکی از آن‌ها یک سال در استرالیا مانده بود تا حرکت دادن کشتی‌های بادبانی را بیاموزد، یکی دیگر مجبور به همکاری با دولت در یک پروژه آموزشی شده بود و دیگران مجبور شده بودند شغل خود را از جامعه‌شناسی به مدیریت مالی یا از فعالیت‌های علمی به مدیریت بازاریابی تغییر دهند. اغلب، این انحراف مسیرها، تبدیل به ارزشمندترین و پربازده‌ترین تجربیات زندگی آن‌ها شده بود.

از مرخصی‌های بدون حقوق بهره بگیرید یا در کنار شغل خود، در کلاسی ثبت‌نام کنید که به‌طور طبیعی به آن علاقه دارید؛ حتی اگر به‌طور مستقیم ارتباطی به شغل کنونی‌تان نداشته باشد. آنگاه به‌دنبال شباهت‌های آموخته‌ها و کار خود بگردید. آیا از جنبه‌های اجتماعی یک فرصت لذت می‌برید؟ آیا برای غلبه بر چالش‌ها، سرسخت و خستگی‌ناپذیر هستید؟

۳- به دنبال شبکه‌سازی باشید
آیا تاکنون با کسی برخورد کرده‌اید که بلافاصله او را درک کنید و ارتباطی عمیق بین شما شکل بگیرد؟ چنین فردی باعث می‌شود بتوانید خودتان باشید، به شما انرژی می‌دهد، تمایل پیدا می‌کنید که زمان بیشتری با او بگذرانید، به همکاران و دوستانتان معرفی‌اش می‌کنید و به ملاقات اطرافیان او هم علاقه‌مند می‌شوید.

برای افزایش احتمال وقوع چنین برخوردهایی، پیشنهاد می‌کنیم به‌دنبال ارتباطات و شبکه‌هایی از افراد باشید که با علایق شما همراستا هستند. به‌عنوان مثال، به جست‌وجوی همایش‌هایی بپردازید که موضوعشان کاملا برایتان جذاب است. آیا همیشه می‌خواسته‌اید رمزگذاری اطلاعات یا آماده شدن برای یک مسابقه ماراتن را بیاموزید؟
 
آیا به هوشیاری و افزایش قوای ذهنی علاقه دارید؟ مشتاق راهنمایی و هدایت دختران جامعه خود بوده‌اید؟ برای یک رویداد ثبت‌نام کنید یا گروهی تشکیل دهید که با اشتیاق‌های طبیعی شما همراستا باشد و بتوانید خودتان باشید. حضور در چنین رویداد‌ها و جلساتی حتی اگر دور از شما باشند، برایتان مشکل نخواهد بود.
 
زمانی که چنین کنید، ارتباطات و فرصت‌های بیشتری بر مبنای علایق طبیعی‌تان به دست خواهد آمد. این ارتباطات متکی بر علایق واقعی شما، از آنجا مهم است که معنای بیشتری به زندگی‌تان می‌بخشد و شما را برای غلبه بر چالش‌های مختلف کاری و شخصی توانمند می‌سازد.

۴- اجازه دهید هدف و علایق شما، راهنمایتان باشد
شما را تشویق می‌کنیم که در زمان تلاش برای خودشناسی، به بررسی این موضوع بپردازید که چه چیزی شور و اشتیاقی واقعی برای شما ایجاد می‌کند. یکی از مدیران ارشد در مصاحبه با ما بیان کرد: «زنان نسل جدید، صرفا به این دلیل که ۱۰ هزار دلار حقوقشان را افزایش داده‌اید، از استعفای خود صرف‌نظر نخواهند کرد. چیزی که آن‌ها را به کار علاقه‌مند می‌کند، تمرکز بر پروژه‌های مهم و آینده‌ساز، جذاب و نوین است. آن‌ها می‌خواهند در پروژه‌ای فراتر از خودشان سهیم باشند.»

آیا طرح و پروژه‌ای (کوچک یا بزرگ) در سازمان یا جامعه وجود دارد که بخواهید مشتاقانه در آن نقش داشته باشید؟ به‌عنوان مثال، گروهی از زنانی که در یک شرکت آموزشی ملاقات کرده‌ایم، دوره‌ای برای آموزش شیوه ویرایش صفحات ویکی‌پدیا (Wikipedia) برگزار کردند. در انتهای دوره هم به ایجاد و ویرایش صفحاتی پرداختند که یا وجود نداشتند یا اطلاعات نادرستی به مخاطبان می‌دادند.
 
این پروژه موفقیت‌آمیز بود؛ چرا که شرکت‌کنندگان مهارت جدیدی می‌آموختند و در ماموریت اجتماعی سازمان برای بهبود زندگی یادگیرندگان جهانی هم نقش داشتند. درباره آینده خود، آینده شرکت و آینده جامعه‌ای که می‌خواهید در آن زندگی کنید، به وجد بیایید. افکارتان را آزاد کنید و ببینید چه پروژه‌هایی شور و اشتیاق شما را برمی‌انگیزد. احتمالا در این مسیر، محرک‌های درونی بیشتری در خود کشف خواهید کرد.

۵- دلیل موفقیت خود و نفع آن را برای شرکت، بررسی کنید
زمانی که ارزش ذاتی و متمایز خود را پیدا کردید، باید بتوانید توضیح دهید که چگونه این ارزش می‌تواند به شرکت یا کارفرمای بالقوه شما نفع برساند. مصاحبه‌شوندگان ما، مشخص کردند که چرا در طول زندگی‌شان موفق شده‌اند و چگونه ویژگی‌های متمایز آن‌ها به شرکت و کارفرمایشان هم نفع می‌رساند. یکی از مصاحبه‌شوندگان که وکیل بود، بیان کرد: «یکی از ویژگی‌های من، توانایی تلفیق رویاپردازی با عمل‌گرایی است.
 
شما برای قانون‌گذاری به رویاپردازی و توانایی دیدن قابلیت‌های بهبود جهان نیاز دارید؛ این همان کاری است که هم‌اکنون در سطح جهانی انجام می‌دهم. اما برای تغییر جهان و بهبود جایگاه حقوقی و قضایی آن، نیاز دارید تا یک تیم جهانی قدرتمند داشته باشید و این مساله را پیگیری می‌کنم.»

یا آن مدیر داروسازی ریسک‌پذیر را به یاد می‌آورید؟ او ایده‌های بی‌پایانی داشت که بسیاری از آن‌ها آینده خدمات بهداشت و درمان را تغییر می‌دهند. آیا ویژگی متمایز او به شرکتش هم کمک می‌کند؟ خودش توضیح داد: «من عاشق هر چیزی هستم که تحول‌آفرین باشد یا تغییری اساسی ایجاد کند. آنچه مرا واقعا به هیجان می‌آورد، جست‌وجوی راه‌های جدید برای انجام کارها، ارزش‌آفرینی، اثربخشی و بازتعریف خدمات است.»

در کنار تمام این پنج مورد، به یاد داشته باشید: در جهان امروز، در اغلب موارد، آنچه باعث منحصربه‌فرد شدن شما می‌شود، همان چیزی است که باعث می‌شود برای سازمانتان ارزشمند شوید. اطمینان داشته باشید که اگر قدرت ماورائی خود را تقویت و استفاده کنید، منافع بسیاری به خود و شرکتتان می‌رسانید؛ دست‌کم اضافه کردن یک نگرش متفاوت به شرکت.
 
منبع: دنیای اقتصاد به نقل از European Business Review
مترجم: مهدی نیکوئی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین