طولانی‌ترین بزرگراه‌های جهان

طولانی‌ترین بزرگراه‌های جهان

بزرگراه چهارگوش طلایی یا Golden Quadrilateral در سال ۲۰۱۲ تکمیل شد. این بزرگراه با طول بیش از پنج هزار و ۸۴۶ کیلومتر پنجمین بزرگراه طولانی جهان به شمار می‌رود.
کد خبر: ۷۶۵۸۶
بازدید : ۷۵۲
۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۱
مژده اصغرزاده| اگر با خودرو شخصی زیاد مسافرت کرده باشید، حتماً از بزرگراه‌های بین‌شهری عبور کرده‌اید و آن‌ها را خوب می‌شناسید. این بزرگراه‌های طولانی اغلب خسته‌کننده‌اند و ممکن است حوصله سرنشینان را سر ببرد، اما هیچ بزرگراهی تا ابد ادامه ندارد. ما در اینجا ۶ مورد از بزرگراه‌های طولانی را معرفی می‌کنیم.
 
طولانی‌ترین بزرگراه‌های جهان
۱- بزرگراه پان‌آمریکن، شمال تا جنوب آمریکا
بزرگراه پان‌آمریکن بی‌شک طولانی‌ترین بزرگراه جهان است و طول آن به ۴۸ هزار کیلومتر می‌رسد. این بزرگراه از پرودو بی (Prudhoe Bay) در آلاسکا شروع می‌شود و تا اوشوایا در آرژانتین ادامه می‌یابد. بله درست است، این بزرگراه تمام آمریکای شمالی و جنوبی را در بر می‌گیرد. راننده‌هایی که در طول این بزرگراه رانندگی کرده‌اند از ۱۴ کشور، ۲ قاره و جنگل‌ها، بیابان‌ها و توندرا‌های قطبی گذشته‌اند. احتمالاً افراد کمی سراسر این بزرگراه را طی کرده‌اند، زیرا بسیار طولانی است.
 
طولانی‌ترین بزرگراه‌های جهان
۲- بزرگراه یک، استرالیا
دومین بزرگراه این فهرست بزرگراه یک در استرالیاست. این بزرگراه مثل پان‌آمریکن طولانی نیست، اما طولانی‌ترین بزرگراهی محسوب می‌شود که به یک کشور خاص تعلق دارد. طول بزرگراه یک حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر است. این مسیر از تمام شهر‌های اصلی استرالیا عبور می‌کند و به شکل دایره‌ای استرالیا را دور می‌زند. شاید این بزرگراه راهی مستقیم برای دیدن شهر‌های استرالیا نباشد، اما برای آن دسته از راننده‌هایی که می‌خواهند از مناظر زیبا نیز بهره ببرند بسیار مناسب است.
 
طولانی‌ترین بزرگراه‌های جهان
۳- ترنس سیبرین، روسیه
طول این بزرگراه حدود ۱۱ هزار کیلومتر است و طولانی‌ترین بزرگراه روسیه و همین‌طور قاره آسیا محسوب می‌شود. این بزرگراه در مقایسه با هفت جاده‌ای که جداگانه ساخته شده و بعد به هم وصل شده بسیار طولانی‌ترین می‌نماید و سن‌پترزبورگ در غرب روسیه تا ولادی‌وستوک در شرق آن را به هم متصل می‌کند.

بزرگراه ترنس سیبرین برخلاف بقیه بزرگراه‌های این لیست بسیار خطرناک است. مناطق زیادی از این جاده به دلیل مجاورت با توندرا‌های سرد روسیه خراب شده و پمپ بنزین و استراحتگاه‌های کمی نیز دارد. بهتر است رانندگان در ماه‌های خرداد تا شهریور از این جاده عبور کنند که هوا گرم‌تر و شرایط بهتر است.
 
طولانی‌ترین بزرگراه‌های جهان
۴- ترنس کانادا، کانادا
این بزرگراه چهارمین بزرگراه طولانی جهان و دومین بزرگراه طولانی‌ای است که تنها درون یک کشور قرار دارد. طول ترنس کانادا حدود هفت هزار و ۸۲۱ کیلومتر است و از ۱۰ استان این کشور می‌گذرد. ساخت این بزرگراه ۲۱ سال طول کشید و هزینه ساخت آن بیش از یک میلیارد دلار بود.

بزرگراه ترنس کانادا ویژگی‌هایی دارد که بقیه بزرگراه‌های این لیست از آن برخوردار نیستند؛ مثلاً جایگاه‌هایی برای شارژ خودرو‌های الکترونیکی در سال ۲۰۱۲ و همزمان با ساخت بزرگراه تعبیه شد که رانندگان خودرو‌های الکترونیکی بدون نیاز به بنزین بتوانند به راحتی در این بزرگراه تردد کنند.
 
طولانی‌ترین بزرگراه‌های جهان
۵- چهارگوش طلایی، هند
بزرگراه چهارگوش طلایی یا Golden Quadrilateral در سال ۲۰۱۲ تکمیل شد. این بزرگراه با طول بیش از پنج هزار و ۸۴۶ کیلومتر پنجمین بزرگراه طولانی جهان به شمار می‌رود. نام این بزرگراه برگرفته از شکل جاده‌هایی است که چهار منطقه اصلی هند را به هم متصل می‌کند. دهلی در شمال، چنای در جنوب، کلکته در شرق و بمبئی در غرب چهار شهر اصلی‌ای هستند که این بزرگراه از آن‌ها رد می‌شود.

این پروژه بسیار جاه‌طلبانه بود و مسئولان می‌خواستند با ساخت آن ۱۳ استان هند را پوشش دهند. بزرگراه چهارگوش طلایی هم‌اکنون اصلی‌ترین جاده ترانزیت هند برای مقاصد تجاری، صنعتی و کشاورزی محسوب می‌شود.
 
طولانی‌ترین بزرگراه‌های جهان
۶- بزرگراه ۰۱۰، چین
بزرگراه ۰۱۰ طولانی‌ترین بزرگراه چین است که به آن شاهراه تنگسان (Tongsan Expressway) نیز می‌گویند. طول این بزرگراه حدود پنج هزار و ۶۰۰ کیلومتر است و از ۹ استان اصلی چین عبور می‌کند. ویژگی جالب این جاده این است که رانندگان باید از تنگه گوانجو با کشتی از روی آب عبور کنند تا به استان هاینان برسند. چین پس از دهه‌ها راه‌حلی برای این مشکل یافت و با ساخت تونل ریلی برای استان هاینان این مشکل را برطرف کرد.
 
منبع: اعتماد آنلاین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین