تندیس‌های اسکار چقدر می‌ارزند؟

تندیس‌های اسکار چقدر می‌ارزند؟

از زمان برگزاری نخستین مراسم اعطای جوایز اسکار در سال ۱۹۲۹، بیش از سه هزار تندیس اسکار به برنده‌ها تقدیم شده است.
کد خبر: ۷۶۸۷۰
بازدید : ۱۰۲۶
۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
تندیس‌های طلایی اسکار چقدر می‌ارزند؟
 
در صنعت سینما، اسکار معتبرترین جایزه‌ای شناخته می‌شود که کسی می‌تواند به دست آورد.

افرادی که جوایز زیادی را از این رویداد پرستاره به دست می‌آورند، موجی از احساسات را تجربه می‌کنند؛ مانند هلی بری که با سخنرانی پذیرش اسکار سال ۲۰۰۲، پس از دریافت جایزه تاریخی بهترین بازیگر نقش اول زن، به عنوان یکی از پراحساس‌ترین چهره‌هایی که روی این صحنه سخنرانی کرده، در یاد‌ها مانده است.

از سال ۲۰۱۰، سنتی مرسوم شده است که برنده‌ها پس از مراسم، نامشان را روی جوایز خود حکاکی می‌کنند. ممکن است به نظر برسد این تندیس‌های طلایی، که نام برخی از مشهورترین چهره‌های‌هالیوود بر آن‌ها نقش بسته است ارزش زیادی دارند.

در حالی که ارزش اسکار بسیار پایین‌تر از آنی است که تصور می‌شود.

ساختن جایزه اسکار چقدر هزینه برمی‌دارد و ارزش آن چقدر است؟
در سال ۲۰۱۷، ویدئویی توسط «کوینِج»، شرکت خدمات مالی «تایم» تهیه شد که در آن هزینه ساختن تندیس اسکار حدود ۴۰۰ دلار تخمین زده شده است.اما ارزش مجسمه طلایی اسکار این‌قدر نیست.

در سال ۲۰۱۵، یک قاضی در لس آنجلس حکم داد که آکادمی می‌تواند جایزه اسکار بهترین کارگردانی هنری را، که در سال ۱۹۴۲ به جوزف سی رایت برای موزیکال «My Gal Sal» با بازی ریتا هیورث اعطا شد و قبلا به قیمت ۷۹ هزار و۲۰۰ دلار فروخته شده بود، با پرداخت ۱۰ دلار به دست آورد.

از سال ۱۹۵۱ تا چند سال پیش، قانونی وضع شد که بنا به آن وراث کسانی که برنده جایزه اسکار شده‌اند باید پیش از به فروش گذاشتن محسمه‌های طلایی آن‌ها، آن‌ها را به قیمت ۱۰ دلار به آکادمی پیشنهاد دهند.

اما چند سال پیش قانون تغییر کرد و از این پس کسانی که جایزه اسکار دارند و می‌خواهند آن را بفروشند، باید ابتدا آن را به قیمت یک دلار به آکادمی پیشنهاد دهند.

بر روی وبسایت اسکار آمده است: «برنده‌های جوایز اسکار به هیچ وجه در حقوق مؤلف متعلق به آکادمی سهیم نیستند و حق بهره‌برداری از تندیس اسکار و استفاده تجاری از نام و اعتبار آن را ندارند. برنده‌های اسکار باید تابع این قوانین و ضوابط باشند.»

«برنده‌های جوایز اسکار از لحاظ قانونی نمی‌توانند پیش از آنکه جایزه را به قیمت یک دلار به آکادمی پیشنهاد دهند، تندیس اسکار را فروخته و یا واگذار کنند و یا اجازه فروش و واگذاری آن را بدهند.»

این بیانیه می‌افزاید که قانون برای «وراث و منسوبین برنده‌های جوایز اسکار، که ممکن است تندیس را به عنوان هدیه و یا میراث دریافت کرده باشند» نیز صادق است و مجسمه‌های مینیاتوری هم مانند مجسمه‌هایی در اندازه‌های استاندارد شامل این قانون می‌شوند.

اسکار در گذشته، به چه قیمتی فروخته شده است؟
قوانین سختگیرانه‌ای که از فروش مجسمه‌های طلایی اسکار به ارقام نجومی پیش‌گیری می‌کند، نتوانسته مانع حراج برخی از این تندیس‌ها در گذشته شود.

به گزارش وَنیتی فر، در سال ۱۹۹۹، مایکل جکسون جایزه اسکار بهترین فیلم را، که به دیوید او سلزنیک، برای فیلم عاشقانه «بربادرفته» محصول سال ۱۹۳۹ اعطا شد، به قیمت ۱.۵۴ میلیون دلار خرید.

در عین حال، جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن، که ویوین لی برای بازی در این فیلم گرفت، در سال ۱۹۹۳ به قیمت بالای ۵۰۰ هزار دلار فروخته شد. سه سال بعد، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را که کلارک گیبل برای فیلم «در یک شب اتفاق افتاد» محصول سال ۱۹۳۴ گرفت، به قیمت بالای ۶۰۰ هزار دلار فروخته شد.

از زمان برگزاری نخستین مراسم اعطای جوایز اسکار در سال ۱۹۲۹، بیش از سه هزار تندیس اسکار به برنده‌ها تقدیم شده است.
 
منبع: ایندیپندنت
برچسب ها: اسکار ارزش قیمت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین