مطرب، پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران

مطرب، پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران

آخرین ساخته مصطفی کیایی که خود نیز نگارش فیلم‌نامه آن را بر عهده دارد. داستان یک خواننده کوچه بازاری پیش از انقلاب به نام ابراهیم خوش لحن با بازی پرویز پرستویی است.
کد خبر: ۷۷۱۴۳
بازدید : ۱۰۳۰
۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳
مطرب، پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران
 
روز گذشته آخرین آمار فروش فیلم‌های روی پرده اعلام شد. فیلم «مطرب» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مصطفی کیایی با فروش بیش از ۳۸ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان توانست رکورد فروش فیلم در تاریخ سینمای ایران را بشکند.
 
پیش از این عنوان از آن فیلم «هزارپا» به کارگردانی ابوالحسن داودی بود که با بازی بازیگرانی همچون رضا عطاران، جواد عزتی و امیر مهدی ژوله و فروش ۳۸میلیارد و ۴۸ میلیون تومان در سال گذشته تاریخ‌ساز شد.
 
مطرب پیش از این هم رکورد دیگری از خود به‌جا گذاشته بود. این فیلم در در روز اول اکران خود با ۷۰۰ میلیون تومان فروش رکورد اولین روز فروش را که با ۵۸۰ میلیون تومان پیش از این در اختیار فیلم «ما همه با هم هستیم» بود نیز شکسته بود.

«مطرب» با وجود پشت‌سر گذاشتن فیلم «هزارپا» از نظر مبلغ فروش، از نظر تعداد تماشاچی هنوز فاصله قابل توجهی با رکورددار قبلی دارد. طبق آمار فیلم هزارپا توانسته بود در مدت نمایش بیش از ۴ میلیون و ۲۱۸ هزار تماشاچی را به سالن‌های سینما بکشاند؛ در حالی که فیلم مطرب تاکنون تنها ۳ میلیون و ۲۵۱ هزار نفر را جذب خود کرده است و این به این معنی است که این رکوردداری بیش از آنکه مدیون افزایش مخاطب باشد، به افزایش قیمت بلیت مرتبط است.
 
البته با توجه به اینکه هنوز زمان اکران فیلم به پایان نرسیده، امکان این وجود دارد که علاوه بر افزایش مبلغ فروش، تعداد مخاطبان آن نیز بتواند رکورد هزارپا را بشکند یا به آن نزدیک شود. از فروش این فیلم تاکنون حدود ۱۹ میلیارد و ۶۹۰ میلیون تومان سهم تماشاچیان تهرانی بوده که از نظر جمعیت نیز با یک میلیون و ۳۶۰ هزار نفر تقریبا نصف تماشاچیان را به خود اختصاص داده است.

آخرین ساخته مصطفی کیایی که خود نیز نگارش فیلم‌نامه آن را بر عهده دارد. داستان یک خواننده کوچه بازاری پیش از انقلاب به نام ابراهیم خوش لحن با بازی پرویز پرستویی است. او درآستانه مشهور شدن و انتشار اولین آلبومش با وقوع انقلاب ۱۳۵۷ همچون سایر خوانندگان این طیف از صحنه کنار می‌رود.
 
ابراهیم خوش لحن که به اندازه کافی از شهرت و اقبال نیز برخوردار نبوده، نمی‌تواند خواننده لس‌آنجلسی شود و درنهایت به خواننده مراسم عروسی تبدیل می‌شود. سال‌ها بعد در حالی که پسر جوانش فواد با رویای خوانندگی در آمریکا به خارج از کشور مهاجرت کرده ابراهیم هم با کمک دخترش (الناز شاکر دوست) فرصت حضور در خارج از کشور و ادامه کار خوانندگی را پیدا می‌کند.
 
این فیلم پیش از شروع نمایش با هجمه برخی خبرگزاری‌ها مواجه شد؛ آن‌چنان که اکران آن با، اما و اگر‌هایی مواجه شد. یکی از این خبرگزاری‌ها ادعا کرده بود که در این فیلم «بزرگ‌ترین دروغ تاریخی سینما»، مبنی بر زندانی کردن یک خواننده، به جمهوری اسلامی نسبت داده می‌شود.
 
این خبرگزاری همچنین ادعا کرد که اکران فیلم «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری و حاشیه‌های ایجادشده برای آن که نهایتا به توقیف آن در آن زمان منجر شد، «یک عملیات فریب» بوده است برای اینکه فیلم «مطرب» به‌عنوان «فیلم ملتهب‌تری بدون حواشی مرتبط» اکران شود. البته تاخیر در زمان اکران فیلم نیز در زمان مقرر بر این شایعه‌ها افزود.
 
با اینکه روابط عمومی پخش‌کننده فیلم بدون اشاره به «توقیف» اعلام کرد اکران این فیلم «به احترام ایام عزاداری» و نیز «به دلایل فنی» یک هفته به تعویق افتاده است، خبرگزاری دیگری از لفظ توقیف استفاده کرده و با اشاره به تشابه ظاهری شخصیت اصلی فیلم مطرب با یکی از خوانندگان لس‌آنجلسی از مواضع سیاسی این خواننده علیه جمهوری اسلامی یاد کرده و نوشته بود: «باید تا هفته آینده صبر کرد و دید سرنوشت «مطرب» به کجا می‌رسد؛ آیا توقیف آن موقتی خواهد بود یا با اصلاحات بسیار همراه می‌شود؟».

اما مصطفی کیایی با اعلام اینکه که هیچ بحثی از توقیف فیلم در میان نیست و چنین اعلام و خبری هم از طرف وزارت ارشاد و خصوصا دادستانی به وی اعلام نشده است، دلیل تاخیر را چند مشکل جزئی فنی یاد کرد و از اکران زودهنگام آن خبر داد که البته این امر نیز به‌زودی محقق شد. همچنین بعد از انتشار پوستر فیلم مطرب، شباهت زیاد این پوستر با پوستر یک فیلم آمریکایی به نام Dolemite Is My Name یا «دولمایت اسم من است» جنجالی به پا کرد.
 
این شباهت با انتقاد مخاطبان در فضای مجازی مواجه شده است. فیلم سینمایی Dolemite Is My Name با بازی ادی مورفی (Eddie Murphy) برای اولین بار در تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۱۹ (۱۶ شهریور ۱۳۹۸) در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو اکران شد. بعد از آن هم در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ (۳ آبان ۱۳۹۸) در نتفلیکس پخش شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه