قم، رشت و تهران قرنطینه می‌شوند؟
گزینه قرنطینه روی میز ستاد ملی مبارزه با کرونا؛

قم، رشت و تهران قرنطینه می‌شوند؟

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به جلسه شورای عالی امنیت ملی که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، گفت: "در این جلسه اختیار ویژه‌ای به وزارت بهداشت اعطا شد و اگر لازم باشد شهری را به علت شیوع بیماری کرونا ویروس تعطیل کنیم، اعلام خواهیم کرد. "
کد خبر: ۷۷۳۷۴
بازدید : ۵۹۰۲
۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۰
قم، رشت و تهران قرنطینه می‌شوند؟
 
فرادید| شش روز از شیوع ویروس کرونا در ایران گذشته و روز به روز هم به آمار مبتلایان در شهر‌های قم، رشت و تهران افزوده شده است. در این میان برخی از مسئولان و کاربران شبکه‌های اجتماعی معتقد بوده اند، برای کنترل شیوع ویروس کرونا باید شرایط قرنطینه شهر اعمال شود. در مقابل وزارت بهداشت نیز تاکنون اعتقادی به قرنطینه نداشته و با این راهکار مخالفت کرده است.

به گزارش فرادید، احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در مجلس در مورد قرنطینه شهر قم گفت که " دولت خطر کرونا در قم را جدی نگرفته است. از وزیر خواستم قم را قرنطینه اعلام کند، وضعیت قم بحرانی است از نمکی هم خواستم خودش به قم بیاید و در وسط میدان عملیات را هدایت کند. این موضوع قطعاً به اقتصاد قم لطمه می‌زند. "

اما وزیر بهداشت در رابطه با قرنطینه قم گفت: " برخی به ما گفتند که قم را قرنطینه کنید، اما من اعتقاد دارم مردم ما آنقدر فهیم، شریف و باشخصیت هستند که با آموزش‌هایی که ارایه می‌دهیم، خودشان رعایت می‌کنند و قرنطینه خانگی را برای خودشان اعمال می‌کنند. "

قرنطینه به قم، رشت و تهران می‌رسد؟

با افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در شهر قم، رشت و تهران، بسیاری معتقد بودند که دولت باید این سه شهر را قرنطینه کند تا از انتقال ویروس کرونا به دیگر شهر‌های کشور پیشگیری شود. البته برخی در فضای مجازی این شایعه را مطرح کردند که قم قرنطینه شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز با رد شایعات ایجادشده در فضای مجازی در خصوص قرنطینه شدن شهر قم گفت: "ما هنوز به مرحله بحران نرسیده‌ایم و برنامه‌ای هم برای قرنطینه شهر قم وجود ندارد. "

غلامرضا جلالی، رئیس پدافند غیرعامل ایران هم در یک برنامه تلویزیونی درباره قرنطیه کردن شهر قم گفت: "فعلا به جمع‌بندی برای قرنطینه نرسیدیم. "

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز درباره قرنطیه شهر تهران به علت ویروس کرونا گفت: "تا این لحظه بحثی از قرنطینه شهر تهران مطرح نشده است و وزارت بهداشت باید در مورد آن تصمیم‌گیری کند. "

وی افزود: "اگر تعداد مبتلایان به بیماری کرونا بیشتر شود حتما شهر قرنطینه خواهد شد. "

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان نیز در رابطه با راهکار قرنطینه در ایران گفت که "این کمیسیون تابع نظر وزارت بهداشت و درمان است و اگر این وزارتخانه به این نتیجه برسد که شهری را قرنطینه اعلام کند، ما مخالفتی در این رابطه نخواهیم داشت. "

حسینعلی شهریاری در ادامه با اشاره به اینکه بعید می‌دانم که شهری قرنطینه اعلام شود، می‌افزاید: "باید نظارت بررفت و آمد مردم تشدید شود و آگاهی‌های لازم را به مردم بدهند. کرونا قابل پیشگیری است و باید مردم مسائل بهداشتی را رعایت کنند. "

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت هم با اشاره به جلسه شورای عالی امنیت ملی که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، گفت: "در این جلسه اختیار ویژه‌ای به وزارت بهداشت اعطا شد و اگر لازم باشد شهری را به علت شیوع بیماری کرونا ویروس تعطیل کنیم، اعلام خواهیم کرد. "

حریرچی یک روز بعد و درنشست خبری سخنگوی دولت و معاونت کل وزارت بهداشت با رسانه ها، هم گفت: " با قرنطینه موافقم نیستیم، قرنطینه برای قبل از جنگ جهانی اول است، آزمایش، تحلیل و پیش بینی در مورد ویروس کرونا انجام می‌دهیم، بررسی می‌کنیم که هر تصمیم چه تاثیری دارد. براین اساس قرنطینه تبعات زیادی دارد، و به هیچ وجه موافق نیستیم. "
 
سرمست استاندار قم هم گفت: "اگر بخواهیم در قم قرنطینه که عملاً امکان‌پذیر نیست را اجرا کنیم، باید جامعه هدف را روشن کنیم، ولی برای همه جمعیت نمی‌توان قرنطینه را اجرا کرد."

راه حل قرنطینه در چین و راهکار تعطیلی درایران

در حالی کشور چین این روز‌ها درگیر شیوع ویروس کروناست که مقامات چین اعلام کردند که تاکنون ۱۰ شهر این کشور را برای کنترل سرایت ویروس کرونا قرنطینه کرده‌اند.

مقامات چین همچنین حمل‌ونقل از طریق شهر ووهان، مرکز استان هوبی را ممنوع اعلام کردند و تردد اتوبوس‌ها، مترو‌ها و کشتی‌ها به این شهر را به حالت تعلیق درآوردند. همچنین تردد با قطار و هواپیما برای مسافران خروجی متوقف شده است.

اما هنوز هیچکدام از شهر‌های ایران قرنطینه نشده‌اند و راهکار مسئولان برای کنترل کرونا، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها بوده است. چندی است که موضوع قرنطینه شدن تهران، قم و رشت به گوش می‌رسد و در حالی که این شهر‌ها به حالت نیمه تعطیل درآمده و همه مدارس، سالن‌های سینما، اماکن ورزشی و... تعطیل شده، ولی کنترلی بر عبور و مرور صورت نمی‌گیرد.

مخالفان و موافقان قرنطینه چه گفته اند؟

در شبکه‌های اجتماعی بحث قرنطینه کردن سه شهر قم، رشت و تهران جنجال آفرین شده، البته از میان این سه شهر، موضوع قرنطینه کردن شهر قم بیش از دیگر شهر‌ها مطرح شده است. کاربران نیز نسبت به این موضوع واکنش‌های متفاوتی نشان داده اند. مصطفی تاجزاده در توئیترش نوشت: " چرا بعد از ظهور کرونا سفر از چین به ایران بلافاصله ممنوع نشد؟ چرا بعد از ورود کرونا به قم بلافاصله شهر قرنطینه و اماکن مذهبی و عمومی و مدارس آن تعطیل نشد؟ "

مهیار زاهد، روزنامه نگار هم در واکنش به اظهار نظر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت که گفته بود " اگر قم را قرنطینه و تعطیل کنیم مردم آنجا به "مسافرت" می‌روند و بیماری را به کل کشور منتقل می‌کنند" در توئیترش نوشت: «یعنی اینا فرق بین قرنطینه و تعطیلی رو نمی‌دونن؟ بله تعطیل کنی ملت میرن سفر، اما قرنطینه کنی کسی نمی‌تونه بره بیرون کلا!»

آزاده مختاری دبیر اجتماعی پایگاه خبری رکنا هم نوشت: " ۱۲ شهر در ایتالیا، کشوری که بیشترین میزان شیوع کرونا در سراسر اروپا را دارد، قرنطینه شده است. اما معاون وزیر بهداشت ما معتقدند قرنطینه راهکار قدیمیه و مربوط به جنگ جهانی اول است! "

آرش شفاعی روزنامه نگار در روزنامه قدس نیز در مخالفت با راهکار قرنطینه در توئیترش نوشت: "ایتالیا با دست زدن به یک روش مربوط به پیش از جنگ جهانی اول، ۱۲ شهر خود را قرنطینه کرد. "
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین