طب سنتی حریف کرونا می‌شود؟

طب سنتی حریف کرونا می‌شود؟

برای تقویت سیستم ایمنی بدنتان هر روز عسل بخورید. عسل مرغوب یکی از مقوی‌ترین مواد غذایی است و تاثیر غیر قابل انکاری در تقویت سیستم ایمنی بدن شما دارد. 
کد خبر: ۷۷۳۸۸
بازدید : ۱۱۳۹۴
۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
طب سنتی حریف کرونا می‌شود؟
 
عطیه اکبری| بالاخره پای ویروس کرونا؛ میهمان ناخوانده چینی به ایران هم باز شد. از چند روز گذشته تا به حال تعدادی از هم وطنانمان به این بیماری مبتلا شدند. مبتلایان در بیمارستان‌های مشخص قرنطینه شدند تا شرایط جسمی شان پایدار شود و تعدادی جانشان را از دست دادند.
 
حالا با داغ شدن بازار شایعه‌های فضای مجازی در خصوص کرونا، اما همه بر یک موضوع اتفاق نظر دارند و آن، ضرورت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است.

در شرایطی که مردم تصور می‌کنند استفاده از ماسک، محلول ضدعفونی کننده و عدم حضور در اماکن عمومی مهم‌ترین راهکار در پیشگیری از ابتلا به این ویروس است، پزشکان طب سنتی توصیه‌هایی دارند که معتقدند با عمل به آن‌ها در کنار رعایت مسائل بهداشتی می‌توان به جنگ کرونا رفت و پیروز میدان شد.

در این خصوص با دکتر «محمدابراهیم ابراهیمی»؛ پزشک عمومی، کارشناس طب سنتی با سابقه ۱۸ سال درمان در حوزه طب سنتی و عضو انجمن حجامت ایران گفتگو کردیم و مهم‌ترین سوالمان این بود؛ این روز‌ها آموزه‌های طب سنتی- اسلامی تا کجا می‌تواند در کنترل کرونا ویروس تاثیرگزار باشد؟ آیا پزشکان طب سنتی راهکاری برای درمان این ویروس خطرناک ارائه داده اند؟

تقویت قوه مدبره بدن؛ راز پیشگیری از ابتلا به کرونا
«مهم‌ترین توصیه پزشکان طب سنتی برای مقابله با ویروس کرونا تقویت سیستم ایمنی بدن است.» گفت و گوی ما با دکتر ابراهیمی با این جمله آغاز می‌شود. ایشان در خصوص این توصیه توضیحات مهمی می‌دهد: «از نظر طب سنتی قوه مدبره بدن یا همان سیستم ایمنی در برابر ویروس‌ها و بیماری‌ها حالت خودمراقبتی دارد و به جنگ ویروس می‌رود. اما در صورت ضعیف بودن قوه مدبره، بدن نمی‌تواند در برابر ویروس‌ها لشگرکشی و مقاومت کند. این موضوع در خصوص بیماری کرونا کاملا قابل بحث است.»

چند روز بعد از ابتلای چند بیمار به کرونا در قم ویدیویی از فردی که ظاهرا کارشناس طب سنتی بود منتشر و در فضای مجازی دست به دست شد. این فرد ادعا کرده بود اگر مزاج شما گرم باشد اصلا کرونا نمی‌گیرید! ویدیو با واکنش‌های بسیاری مواجه شد.

دکتر ابراهیمی در خصوص ادعا‌های مطرح شده در آن ویدیو می‌گوید: «در شرایط کنونی نمی‌توان به صورت مطلق در خصوص ویروس کرونا صحبت کرد. اما به طور کلی ما چهار نوع مزاج یا طبع داریم. دم، صفرا، سودا، بلغم.

دموی‌ها و صفراوی‌ها گرم مزاج هستند و بلغمی‌ها و سودایی‌ها سردمزاج. نکته اینجاست که افراد گرم مزاج، سیستم ایمنی بدنشان قوی‌تر است. سرد مزاج‌ها سیستم ایمنی بدنی ضعیف تری دارند. اما اینطور نیست که گرم مزاجان اصلا مبتلا به کرونا نشوند. چنین ادعایی درست نیست. چون ممکن است فردی با مزاج گرم به دلیل درگیر بودن با بیماری زمینه‌ای یا غلبه اخلاط سرد در بدن به کرونا مبتلا شود.

البته توجه داشته باشید که بدن افراد گرم مزاج در مقابله با این ویروس قوی‌تر عمل می‌کند و اگر هم به آن مبتلا شوند علائم بیماری در آن‌ها سبک‌تر است، اما علائم کرونا در افراد با مزاج سرد شدیدتر و بیماری در آن‌ها خطرناک‌تر است. به همین دلیل بیشتر فوت شدگان در اثر کرونا سالمند هستند. مزاج سالمندان رو به سردی می‌رود و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است.»

در شرایطی که ویروس کرونا وارد کشور شده است، شاید حالا فرصت مناسبی برای مزاج شناسی و بیان ویژگی‌های مزاجی نباشد. طب سنتی راهکار‌های مهمی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری دارد. دکتر ابراهیمی می‌گوید: «علاوه بر توصیه‌های بهداشتی که این روز‌ها برای پیشگیری از ابتلا به کرونا می‌شنوید این چند نکته راهم به خاطر بسپرید و امیدواریم با عمل به این توصیه‌ها در این جنگ پیروز میدان باشید.

*برای تقویت سیستم ایمنی بدنتان هر روز عسل بخورید. عسل مرغوب یکی از مقوی‌ترین مواد غذایی است و تاثیر غیر قابل انکاری در تقویت سیستم ایمنی بدن شما دارد. 

*هر روز با روغن سیاه دانه خالص، پیشانی و قفسه سینه را ماساژ دهید، روغن سیاه دانه سینوس‌ها و سیستم تنفسی را گرم می‌کند.

*با یک روش ساده می‌توانید گلو و سینوس هایتان را ضدعفونی کنید. آب و نمک و عسل را ترکیب کرده و هر روز این ترکیب را قرقره کنید. با این روش سیستم تنفسی شما تقویت و استریلیزه می‌شود.

* (سیب رنده شده+ عسل+ عرق بیدمشک) این یک فرمول عالی برای خون سازی و تقویت سیستم ایمنی بدن است و قوت خون را بالا می‌برد. خوردن روزانه آن را به همه افراد توصیه می‌کنیم.

*نکته بعدی پرهیز از پرخوری است. پرخوری باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود. 

*غذا‌های مقوی که طبع گرمی دارند را در برنامه غذایی تان قرار دهید. غذا‌هایی مثل فسنجان و کاچی.

*دمنوش برگ زیتون، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. البته سعی کنید این دمنوش را همراه با عسل بخورید. چون خوردن آن بدون عسل ممکن است باعث افت فشار شود.

* دمنوش آویشن یکی از مهم‌ترین تجویزات طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. البته بهتر است خانم‌های باردار از این دمنوش استفاده نکنند. 

* توصیه بعدی آماده کردن سوپ سبزیجات است. در این سوپ از جعفری و شلغم به مقدار زیاد استفاده کنید.
 
طب سنتی حریف کرونا می‌شود؟

چرا کودکان به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند؟
آیا کودکان به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند؟ این سوال بار‌ها از طرف مخاطبان مطرح شده است. دکتر ابراهیمی این موضوع را با توجیهات علمی طب سنتی توضیح می‌دهد: «طبق آمار منتشر شده، تا کنون کودکان زیر ۱۰ سال به شمار مبتلایان و قربانیان کرونا ویروس اضافه نشده‌اند.
 
از نظر طب سنتی کودکان مزاج گرمی دارند و این مزاج گرم سیستم ایمنی بدنشان را در برابر ویروس‌ها مقاوم می‌کند. به نظر می‌رسد کودکان به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند و یا در صورت ابتلا، علائم در آن‌ها به صورت یک سرماخوردگی ساده ظاهر می‌شود و خطرساز نیست.
 
البته یک موضوع مهم که والدین باید به آن توجه کنند این است که به شدت مراقب کودکان زیر ۵ سال باشند. کودکان زیر ۵ سال با وجود مزاج گرم، سیستم ایمنی قوی ندارند و ممکن است درگیر این بیماری شوند و علائم در آن‌ها خطرناک باشد. توصیه ما در این شرایط ماندن در خانه و بیرون نرفتن است.»

فرمول تهیه اسپری ضدعفونی کننده گیاهی
این روز‌ها تقاضا برای خرید محلول‌های ضدعفونی کننده در بازار به شدت بالا رفته و شاید تلاش شما هم برای خرید این محلول از داروخانه بی فایده بوده است. برای ضدعفونی کردن سطوح می‌توانید یک محلول خانگی و گیاهی آماده کنید. دکتر ابراهیمی می‌گوید: «گلاب را با سرکه و مقدار کمی کافور مخلوط کنید. این محلول را در محیط خانه یا ماشین و دستگیره‌ها اسپری کنید. ترکیب این سه محلول می‌تواند محیط را ضدعفونی و استریلیزه کند.»

آب دهان روی زمین ممنوع!
«امیدوارم این ویروس با همه نامبارکی اش برای ایران، پایه‌های یک فرهنگ غلط رفتاری را سست کند و آن را از بین ببرد.» پزشک طب سنتی با بیان این جمله می‌گوید: «ریختن آب دهان در خیابان و معابر یکی از رفتار‌های غلط است که برخی آن را بدون توجه به مسائل بهداشتی انجام می‌دهند.
 
این رفتار به شدت در انتقال ویروس موثر است. اگر آب دهان حاوی خلط باشد و روی زمین ریخته شود ویروس آن تا مدت‌ها حتی بعد از خشک شدن هم باقی می‌ماند و ناقل است. همین روز قبل و در شرایطی که ایران در حال مواجهه با ویروس کرونا است من شاهد چنین صحنه‌ای در خیابان بودم و با فردی که این کار را انجام داده بود برخورد کردم. بهتراست همه ما به این موضوع توجه کنیم.»

کرونا و شوک ناگهانی
مراقب شوک‌های ناگهانی باشید. این جمله یکی از توصیه‌های مهم طب سنتی در خصوص پیشگیری از ابتلا به کرونا است. اما شوک ناگهانی چیست؟ دکتر ابراهیمی می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین آسیب‌هایی که ممکن است هر فردی به سیستم ایمنی بدنش وارد کند شوک ناگهانی است که معمولا در فصل سرما به وجود می‌آید و خودمراقبتی بدن را ضعیف می‌کند.

با یک مثال شوک ناگهانی را توضیح می‌دهم. به دلیل سرمای هوا، دمای خانه یا محل کار را با افزایش درجه حرارت وسایل گرمایشی حسابی بالا بردید. تصمیم می‌گیرید از خانه خارج شوید، اینجاست که باید مراقب باشید و با پوششی از خانه بیرون بروید که بین دمای بدن شما در خانه و بیرون تعادل ایجاد شود یا به زبان عامیانه هوا به هوا نشوید.

خلاصه‌تر بگویم در فصل سرما وقتی پذیرای بیماری می‌شوید که بدنتان را به صورت آنی در معرض هوای سرد قرار دهید و شوک ناگهانی به سیستم ایمنی بدنتان وارد کنید. برای همین پزشکان همیشه توصیه می‌کنند که دمای خانه یا محل کار را متعادل نگه دارید. این موضوع در این روز‌ها با شیوع بیماری کرونا اهمیت بسیاری دارد.

طب سنتی راهکاری برای درمان بیماری کرونا دارد؟
طب سنتی راهکاری برای درمان بیماری کرونا دارد؟ بی واسطه این سوال را از پزشک طب سنتی می‌پرسیم و پاسخ دکتر ابراهیمی و توصیه هایش برای درمان این بیماری را می‌شنویم: «طب سنتی کلی نگر است. بیماری را به صورت خاص درمان نمی‌کند. بلکه با اصلاح مزاج سعی می‌کند بدن را به حالت عادی در بیاورد. کرونا و به طور کلی ویروس‌ها درمان قطعی ندارند و بدن باید دوره نقاهتش را بگذراند.
 
در حال حاضر در بیمارستان‌ها هم برای بیماران مبتلا به کرونا داروی خاص کرونا تجویز نمی‌شود. بلکه با تجویز دارو‌های تقویتی، تامین آب بدن به وسیله سرم ها، دارو‌های پایین آورنده تب و موارد دیگر، علائم بیماری را کنترل می‌کنند.

طب سنتی و اسلامی هم ادعای نابود کردن ویروس کرونا را ندارد. کاری که طب سنتی انجام می‌دهد این است که سیستم ایمنی بدن افراد را تقویت می‌کند. در خصوص کرونا هم همین اتفاق می‌افتد.

*خوردن روزانه یک لیتر آب سیب یکی از توصیه‌های طب سنتی برای بهبود مبتلایان است. احادیث بسیاری از ائمه وجود دارد که در آن سیب را درمان بسیاری از مشکلات جسمی می‌داند.

*چای کوهی، آویشن، مرزنجوش، پونه، کُلک و دارچین را به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید. دمنوش این مواد هر ۸ ساعت یک بار را به بیمار بدهید. بسیاری از پزشکان در برابر تجویز‌های طب سنتی جبهه گیری می‌کنند. در حالی که ریشه بسیاری از دارو‌ها از گیاهان تهیه می‌شود. این دمنوش برای رفع عفونت و التهاب گلو موثر است.

*قدومه، نشاسته، تخم مَرو، گل پنیرک، گل ختمی، پرسیاوشان و زوفا را به نسبت مساوی با هم مخلوط و پودر کنید. هر ۸ ساعت یک قاشق مرباخوری از آن را به بیمار بدهید.

*اسطوخودوس، اکالیپتوس، مرزنجوش، گل بابونه، برگ گیاه مورد را به نسبت مساوی مخلوط کنید. آن را با سه لیوان آب داخل کتری بجوشانید و با این ترکیب بخور دهید. این بخور تمام مجاری تنفسی را باز کرده و سیستم ریوی را استریل می‌کند.

روغن ۵ میوه، یک نسخه جادویی
دکتر ابراهیمی یک نسخه دیگر برای بهبود مبتلایان به ویروس کرونا توصیه می‌کند و این نسخه؛ روغن ۵ میوه است؛ «به، سیب، کدوحلوایی، شلغم، هویج زردک را رنده کرده و به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید. یک استکان آب به آن اضافه کنید. به مدت ۳۰ دقیقه با حرارت کم بجوشانید. ۵ دقیقه آخر یک قاشق مرباخوری شیره انگور را به این ترکیبات اضافه کنید.
 
این ترکیب مقوی را هر روز به بیمار بدهید. در ضمن سالمندان و افرادی که بدن‌های ضعیفی دارند و بیماری‌های زمینه‌ای دارند باید به شدت مراقب باشند. آن‌ها می‌توانند قبل از ابتلا به بیماری از روش‌های درمانی که برای بهبود مبتلایان به کرونا ارائه شده است استفاده کنند.

علاوه بر همه این‌ها فضای جامعه فضای ملتهبی است و مردم نگران هستند. آرامش خودتان را حفظ کنید، مراقب باشید. چون استرس و اضطراب، سیستم ایمنی بدن را ضعیف و شما را در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار می‌دهد.»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین