جزئیات بنزین سفر؛ سهمیه بنزین نوروزی چقدر است؟

جزئیات بنزین سفر؛ سهمیه بنزین نوروزی چقدر است؟

محمد خدابخشی، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ درباره جزئیات بنزین سفر‌های نوروزی گفت: " سهمیه ۶۰ لیتر بنزین نوروزی مانند سایر سهمیه‌های بنزینی تا سه ماه بعد از آن نیز در کارت سوخت باقی می‌ماند و قابل استفاده است. "
کد خبر: ۷۷۴۹۳
بازدید : ۴۹۶۰
۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷
جزئیات بنزین سفر؛ سهمیه بنزین نوروزی چقدر است؟
فرادید| پس از فراز و نشیب‌های فراوان بالاخره کمیسیون تلفیق با بنزین سفر موافقت کرد. این خبر را یوسف‌نژاد نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه اعلام کرد و گفت که "براساس مصوبه این کمیسیون ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودرو‌ها اختصاص می‌یابد."

به گزارش فرادید، خدابخشی عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ هم در این رابطه گفت: "سهمیه بنزین نوروزی تا سه ماه بعد از آن در کارت‌های سوخت باقی خواهد ماند. " او در پاسخ به این سوال که آیا این مصوبه تشویق به سفر آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا نیست؟ اظهار کرد: درست است این مصوبه نوعی تشویق مردم به سفر است، اما ان‌شاءالله تا آن موقع شیوع این ویروس نیز از بین خواهد رفت.

با این حال مصوبه کمیسیون تلفیق برای تبدیل شدن به قانون نیازمند تصویب در صحن علنی مجلس است.
 
سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره انتشار اخباری مبنی بر اختصاص ۶۰ لیتر سهمیه اضافه به عنوان سهمیه سفر گفت: "تاکنون هیچ دستور رسمی در این باره به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ابلاغ نشده است."

فاطمه کاهی افزود: "البته هر زمان که این ابلاغیه صادر شود، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی آن را اجرا خواهد کرد."

همزمان با افزایش قیمت بنزین، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد که با این افزایش قیمت، بخش گردشگری کشور دچار مشکل خواهد شد و برای همین طرحی به عنوان "بنزین سفر" ویژه تعطیلات از سوی این وزارتخانه به دولت ارائه خواهد شد.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این رابطه گفته بود که " همان اوایل جریان سهیمه‌بندی بنزین، طرحی با عنوان اختصاص سهمیه ویژه «بنزین سفر» در حد ۱۲۰ لیتر، به قیمت مصوب لیتری ۱۵۰۰ تومان، با هدف توسعه سفر‌های نوروزی و گردشگری داخلی و تشویق مردم به سفر، به دولت و وزارت نفت داده شد و در جلسه‌های مختلف با سایر دستگاه‌های اقتصادی در قالب «بسته حمایتی سفر» مطرح و پیگیری شد.

اما پس از اعلام معاون گردشگری، بیژن زنگنه وزیر نفت اعلام کرد که افزایش سهمیه بنزین برای مسافرت‌های نوروزی در اختیار وزارت نفت نیست و هنوز ابلاغیه‌ای دراین باره به وزارت نفت داده نشده است.

البته سرانجام زنگنه وزیر نفت روز شنبه، ۲۶ بهمن آخرین وضعیت تخصیص سهمیه برای بنزین نوروزی را توضیح داد و گفت: " من هم منتظرم بگویند. این موضوع را در دولت مطرح کردم و آقای رئیس‌جمهور دستور دادند پیشنهاد‌ها برای تعیین میزان تخصیص بنزین سهمیه ارائه شود. اگر این پیشنهاد‌ها بیاید، درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود. "

وی درباره اینکه شنیده می‌شود برخی ارکان دولت با این پیشنهاد مخالف هستند، گفت: "دلیل مخالفت این افراد این است که منابع یارانه‌ها کاهش می‌یابد؛ چون منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین تماماً با دستور رئیس‌جمهوری و تصویب سران نظام به خانواده‌های کم‌بضاعت اختصاص می‌یابد. "

زنگنه افزود: "اگر قرار باشد ۱۰۰ لیتر سهمیه بنزین به ۱۸ میلیون خودروی سواری که در کشور وجود دارد، تخصیص پیدا کند، یعنی باید یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر بنزین به خودرو‌ها سهمیه نوروزی داده شود که اگر این رقم را در ۱۵۰۰ تومان ضرب کنیم، نزدیک ۳ هزار میلیارد تومان از منابع برای تخصیص به افراد مشمول کم می‌شود. "
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه