جزئیات حمایت‌های کرونایی دولت از کسب و کارها و اقشار کم درامد
بسته اقتصادی دولت برای مقابله با کرونا؛

جزئیات حمایت‌های کرونایی دولت از کسب و کارها و اقشار کم درامد

اما ۱۰ گروهی که برای دریافت تسهیلات یک تا دو میلیون تومانی بسته‌های حمایتی- معیشتی دولت تعیین شده‌اند و حدود چهار میلیون خانوار را در بر می‌گیرد، به این صورت خواهند بود که مراکز تولید و توزیع غذا‌های آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالار‌های پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت در گروه اول قرار دارند. همچنین گروه دوم شامل مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و خدماتی بین راهی و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستند.
کد خبر: ۷۸۰۸۱
بازدید : ۵۵۷۱
۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
جزئیات حمایت‌های کرونایی دولت
 
فرادید| روز‌های گذشته بود که رئیس جمهور برای جبران خسارت‌های وارد شده به برخی کسب و کار‌ها و حمایت از اقشار کم درآمد دستور ارائه بسته‌های حمایتی را داد. حالا نیز محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، نحوه ارائه و جزئیات کامل بسته‌های حمایتی دولت را تشریح کرده است.

به گزارش فرادید، نوبخت، یکشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی با تشریح ۱۰ کسب و کاری که بیشترین آسیب را ناشی از بحران کرونا دیده اند، گفت: "مراکز تولید غذا‌های آماده، رستوران ها، تالارها، اغذیه فروشی‌ها، در بخش گردشگری، هتل و مهمان پذیرها، در بخش حمل و نقل دفاتر خدمات گردشکری، آژانس ها، بخش تولید و توزیع پوشاک، کیف و کفش، صنایع دستی و همچنین مجتمع‌های فرهنگی و وزشی، بخش‌هایی هستند که شامل این پرداخت‌ها می‌شوند."

نوبخت آنگاه به تشریح بسته‌های حمایتی دولت برای کسب و کار‌های آسیب پذیر اشاره کرد و افزود: "دو بسته حمایتی به هفت میلیون نفر پرداخت خواهد شد. "

وی خاطر نشان کرد: "تاکنون نیز یک هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان صرفا برای مبارزه با کرونا به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت شده است. "

نوبخت ادامه داد:‌ "۵۳۰ میلیارد تومان به ستاد ملی مبارزه با کرونا، ۴۰۰ میلیارد تومان به کلان شهر تهران و بقیه مبلغ مذکور به سایر استان‌ها اختصاص یافته است."

تعویق سه ماهه پرداخت قبوض آب و برق و حق بیمه سهم کارفرمایان

نوبخت همچنین از تعویق سه ماهه حق بیمه تامین اجتماعی سهم کارفرمایان خبر داد و گفت: "پیش بینی می‌کنیم که بین ۵ تا ۶ میلیارد تومان از درآمد‌های سازمان تامین اجتماعی در این بخش کاهش پیدا کند و دولت با پرداخت بخشی از بدهی‌های خود به سازمان تامین اجتماعی تلاش می‌کند که این کمبود را تاحدی جبران کند."

وی با تاکید مجدد بر این نکته دولت در این شرایط حساس با همه توان در کنار ملت خواهد ایستاد، افزود: "پرداخت هزینه قبوض آب و برق کسب و کار‌های که پیش بینی می‌شود تا سه ماه آینده با رکود مواجه خواهند بود، به تعویق خواهد افتاد."

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود به توصیه موکد رییس جمهوری به اعضای کابینه برای حمایت از مردم اشاره کرد و گفت: "بیش از ۶۰ میلیون نفر یارانه بگیر داریم، در زمان حاضر یک گروه از آن‌ها هیچ درآمدی ندارند، در یک پروسه چهارماهه از اسفند تا خردادماه به هر خانوار بر اساس برآورد‌هایی که داشتیم از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض دریافت خواهند کرد."

رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد این کمک‌ها تا ساعت ۲۴ روز سه شنبه به حساب‌های آنان واریز خواهد شد.

به گفته وی، برای کارگران مغازه‌ها و افرادی که مشغول به دست فروشی بودند که در زمان حاضر شغل خود را از دست داده اند، از یک تا دو میلیون تومان به صورت قرض الحسنه به حساب آنان واریز خواهد شد و با یک تنفس سه ماه و به شکل اقساط ۲۴ ماهه و با سود چهار درصد پرداخت می‌شود.
جزئیات حمایت‌های کرونایی دولت

نحوه پرداخت وام یک تا دو میلیونی وبسته های معیشتی

با نهایی شدن بسته حمایتی دولت ۱۰ گروه برای دریافت وام یک تا دو میلیونی شناسایی شدند که بدون نیاز به حضور در بانک‌ها این مبالغ به آن‌ها پرداخت خواهد شد. در عین حال که کمک بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی نیز برای سه میلیون خانوار با حداقل درآمد در چهار دوره اختصاص پیدا می‌کند.

حالا با پایان تصمیم گیری در رابطه با سازوکار اختصاصی بسته های حمایتی، نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در رابطه با آن توضیحاتی ارائه کرد که نشان داد ۱۰ گروه مشاغل شناسایی شده‌اند که برای آن‌ها تسهیلات بین یک تا دو میلیون تومان با سود چهار درصد اختصاص پیدا می‌کند.

البته قرار نیست که افراد دریافت این تسهیلات به بانک‌ها مراجعه کنند بلکه مبالغ به حساب یارانه افراد متقاضی واریز می‌شود و هیچ گونه نیازی به ضامن نیست، بلکه کارت یارانه آن‌ها خود ضامن این تسهیلات خواهد بود. در ادامه نیز اقساط از همین واریزی به حساب کارت یارانه و یا کمک‌های معیشتی برداشت خواهد شد.

۱۰ گروه مشمول وام چه کسانی هستند؟

اما ۱۰ گروهی که برای دریافت تسهیلات یک تا دو میلیون تومانی تعیین شده‌اند و حدود چهار میلیون خانوار را در بر می‌گیرد، به این صورت خواهند بود که مراکز تولید و توزیع غذا‌های آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالار‌های پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت در گروه اول قرار دارند.

همچنین گروه دوم شامل مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و خدماتی بین راهی و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستند.

گروه‌های بعدی نیز عبارتند از: "حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی دریایی"، "دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری"، "تولید و توزیع پوشاک"، "تولید و توزیع کیف و کفش"، "مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه"، "مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی"، "مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی" و همچنین "مراکز تولید و توزیع و فروش صنایع دستی. "

چهار دوره کمک بلاعوض ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی

گروه دیگری که مشمول دریافت بسته حمایتی شده‌اند افرادی هستند که حداقل درآمد را دارند؛ به نحوی که حدود سه میلیون خانوار شناسایی شدند که قرار نیست برای آن‌ها تسهیلات اعتباری در نظر گرفته شود بلکه به تناسب بعد خانوار بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان طی چهار مرحله به آن‌ها پرداخت خواهد شد که به حساب یارانه آن‌ها واریز می‌شود؛ به طوری که برای خانوار تک نفره ۲۰۰ هزار تومان، دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار و پنج نفره و بالاتر ۶۰۰ هزار تومان بوده که قرار است پرداخت این کمک بلاعوض طی هفته جاری انجام شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه