خوش‌گیشه‌های بدشانس ۹۸

خوش‌گیشه‌های بدشانس ۹۸

شهاب حسینی، رضا عطاران و محمدرضا گلزار، سه ستاره بدشانس گیشه سینما در سال ۹۸ هستند که برخلاف گیشه مناسب‌شان در گذشته، موفق نشدند با فیلم‌های «خانه پدری»، «زیر نظر» و «رحمان ۱۴۰۰» موفقیت ویژه‌ای در اکران عمومی کسب کنند.
کد خبر: ۷۸۱۳۹
بازدید : ۱۰۵۳
۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
مائده کاشیان| در سال ۹۸ که آخرین روز‌های آن را سپری می‌کنیم، خبر ساخت و اکران بعضی فیلم‌ها، نوید رونق گیشه را می‌داد و پیش‌بینی فروش خوب برای این فیلم‌ها کار بسیار ساده‌ای بود، اما دلایلی مانند شرایط خاص جامعه در زمان اکران، حواشی و شرایط بد اکران فیلم، باعث شد فروش این آثار به اندازه‌ای که تصور می‌کردیم خوب پیش نرود و ستارگان آن به صورت ناخواسته، با شکست در گیشه روبه‌رو شوند.
 
شهاب حسینی، رضا عطاران و محمدرضا گلزار، سه ستاره بدشانس گیشه سینما در سال ۹۸ هستند که برخلاف گیشه مناسب‌شان در گذشته، موفق نشدند با فیلم‌های «خانه پدری»، «زیر نظر» و «رحمان ۱۴۰۰» موفقیت ویژه‌ای در اکران عمومی کسب کنند.
 
خوش‌گیشه‌های بدشانس ۹۸
خانه پدری
معمولاً فیلم‌هایی که مُهر توقیف روی آن‌ها خورده است، توجه تعداد زیادی از مردم و علاقه‌مندان به سینما را به خود جلب می‌کنند و اگر شانسی برای اکران عمومی پیدا کنند، مردم را به سینما‌ها می‌کشانند. فیلم «خانه پدری» با سابقه ۹ سال توقیف، از این قاعده مستثنا نبود.
 
علاوه بر این، فیلم نام کارگردان باسابقه‌ای مانند کیانوش عیاری را به همراه داشت و ستاره‌ای مثل شهاب حسینی هم در آن بازی کرده بود، به همین دلیل «خانه پدری» اثر مهمی بود که انتظار می‌رفت رقم فروش آن بالا باشد، اما فیلم در شرایطی غیرعادی اکران شد که به فروش آن لطمه بزرگی زد و در نتیجه باعث شد پیش‌بینی‌ها درست از آب درنیاید. «خانه پدری» آبان ماه با محدودیت نمایش در ۱۵ سالن، تنها در شهر تهران اکران شد.
 
این در حالی است که پیش از اکران فیلم، خبری از تصمیم سازمان سینمایی درباره اکران محدود فیلم نبود و پس از نمایش آن در تهران متوجه شرایط خاص اکران فیلم شدیم. در نهایت این فیلم در مدت کوتاه اکران خود، یک و نیم میلیارد تومان در گیشه بلیت فروخت و به این ترتیب شهاب حسینی شانس فروش خوب این فیلم را در گیشه از دست داد. فیلم بعدی این بازیگر که جزو امید‌های گیشه به حساب می‌آید «مست عشق» است.
 
خوش‌گیشه‌های بدشانس ۹۸
زیر نظر
فیلم‌های کمدی همیشه بین عموم مردم طرفدار دارند، بنابراین گرچه فارغ از کیفیت فیلم و گروه بازیگران آن، این آثار شانس خوبی در گیشه موفق دارند، اما وقتی محبوب‌ترین ستاره‌های کمدی در یک فیلم کمدی حضور داشته باشند، آن وقت موفقیت فیلم در گیشه تا حد زیادی تضمین می‌شود. فیلم «زیر نظر» اثر مجید صالحی، یکی از فیلم‌های کمدی امسال بود که امید قطعی گیشه زمستان بود.
 
رضا عطاران یکی از پول سازترین بازیگران مرد سینما در آن حضور داشت و امیر جعفری هم که سابقه خوبی در آثار کمدی دارد با او همبازی شده بود. «زیر نظر» پیش از دی‌ماه امسال، به علت ممیزی فرصت اکران پیدا نکرده بود و خلاصه فاکتور‌های اولیه برای ترغیب مخاطب به دیدن فیلم را داشت، اما این فیلم در شرایط بسیار بدی روی پرده رفت و باعث شد رضا عطاران که تقریبا همه آثارش از لحاظ فروش موفق هستند، با فروش هشت میلیاردی «زیرنظر» جایگاه ویژه‌ای در گیشه نداشته باشد.
 
قطعی اینترنت، شهادت سردار سلیمانی و ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی، دل و دماغی برای مردم نگذاشته بود که به سینما بروند. البته درباره «زیرنظر» ممیزی فیلم و اعمال اصلاحات نیز، در بدشانسی عطاران در فروش فیلم بی‌تاثیر نبود.
 
خوش‌گیشه‌های بدشانس ۹۸
 
رحمان ۱۴۰۰
منوچهر هادی سال ۹۷ فیلم کمدی «رحمان ۱۴۰۰» را جلوی دوربین برد و با این فیلم در اکران نوروز ۹۸ حضور داشت. این کارگردان با ساخت آثار کمدی و غیرکمدی عامه‌پسند نشان داده که رگ خواب مخاطب را می‌شناسد. آثار کمدی او «من سالوادور نیستم» و «آینه بغل» فیلم‌های پرفروشی بوده‌اند و به علاوه سابقه او به عنوان کارگردان، ستاره‌هایی مانند مهران مدیری و محمدرضا گلزار در این فیلم بازی کرده بودند و بازیگران محبوبی مانند سعید آقاخانی و بهرام افشاری در آن حضور داشتند، به همین دلیل انتظار می‌رفت مخاطبان در اکران از این فیلم استقبال کنند و «رحمان ۱۴۰۰» جایگاه خوبی در گیشه نوروز به دست بیاورد.
 
فروش ۲۲ و نیم میلیاردی فیلم در مدت تقریبا یک ماه اکران هم این پیش‌بینی را ثابت کرد، اما تخلف سازندگان در نمایش نسخه ممیزی‌شده در برخی سینماها، باعث شد فیلم از پرده سینما پایین کشیده شود.
 
هرچند که «رحمان ۱۴۰۰» جزو آثار تجاری سینمای ایران است، اما فیلم می‌توانست با فروش بالا حداقل جایگاه خوبی در گیشه نصیب محمدرضا گلزار کند، اما اکرانش متوقف و جایگاه آن به دیگر فیلم‌ها واگذار شد. «رحمان ۱۴۰۰» به تازگی با انجام اصلاحاتی در نسخه نمایش خانگی، در سرویس‌های وی‌او‌دی منتشر شده است.
 
منبع: روزنامه خراسان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه