کلان داده یا بیگ‌دیتا چیست؟

کلان داده یا بیگ‌دیتا چیست؟

کلان‌داده حجم اطلاعات، شتاب یا سرعتی که این داده‌ها تولید و جمع‌آوری شده‌اند و تنوع یا محدوده داده‌های تحت پوشش را در بر می‌گیرد. این اطلاعات معمولاً از منابع مختلف گرفته و به صورت‌های گوناگون ارائه می‌شوند.
کد خبر: ۷۸۷۱۱
بازدید : ۹۱۲۶
۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
کلان داده یا بیگ‌دیتا چیست؟
 
مژده اصغرزاده| کلان‌داده به مجموعه بزرگ و متنوعی از اطلاعات گفته می‌شود که مقدار آن همیشه در حال افزایش است. کلان‌داده حجم اطلاعات، شتاب یا سرعتی که این داده‌ها تولید و جمع‌آوری شده‌اند و تنوع یا محدوده داده‌های تحت پوشش را در بر می‌گیرد. این اطلاعات معمولاً از منابع مختلف گرفته و به صورت‌های گوناگون ارائه می‌شوند.

نحوه عملکرد کلان‌داده
کلان‌داده‌ها ممکن است به ۲ دسته تقسیم شوند: ساختارمند و غیرساختارمند. داده‌های ساختارمند متشکل از داده‌هایی است که اطلاعات آن توسط موسسه‌ای در پایگاه داده‌ها و صفحه‌های گسترده تنظیم شده و معمولاً عددی است.
 
داده‌های غیرساختارمند اطلاعاتی است که از پیش برنامه‌ریزی نشده و در مدل و فرمت‌های از پیش تعیین‌شده نمی‌گنجد. داده‌های غیرساختارمند مثل منابعی است که از شبکه‌های اجتماعی جمع‌آوری می‌شود و به موسسات کمک می‌کند که بر اساس نیاز‌های مشتریان اطلاعاتی را کسب کنند.

کلان‌داده‌ها را از نظرات مردم در شبکه‌های مجازی و وب‌سایت‌ها جمع‌آوری می‌کنند. این داده‌ها به صورت داوطلبانه از طریق پرسشنامه، بازتاب خرید محصول و ورودی‌های الکترونیکی جمع‌آوری می‌شود. حضور حسگر و ورودی‌های دیگری که در دستگاه‌های هوشمند وجود دارد گردآوری داده‌ها را در طیف گسترده‌ای از شرایط و موقعیت‌های خاص ممکن می‌کند.

کلان‌داده‌ها معمولاً در کامپیوتر پایگاه داده‌ها ذخیره و با استفاده از نرم‌افزار‌های خاصی طراحی می‌شوند تا مجموعه‌های بزرگ و پیچیده‌ای را مدیریت کنند.

کاربرد‌های کلان‌داده
تحلیلگران داده‌ها رابطه بین انواع مختلف داده مثل داده‌های آمارگیری نفوس و تاریخچه را بررسی می‌کنند تا دریابند که ارتباطی بین آن‌ها وجود دارد. ممکن است چنین ارزیابی‌هایی در خانه یا از سوی شخص ثالثی که بر پردازش کلان‌داده‌ها تسلط دارد انجام شود.

تقریباً هر بخشی از یک شرکت از منابع انسانی و تکنولوژی تا بازاریابی و فروش می‌توانند از تحلیل داده‌ها استفاده کنند. هدف کلان‌داده افزایش سرعت تولید محصولاتی است که روانه بازار می‌شوند. این کار به منظور کم کردن زمان و منابع مورد نیاز برای تطبیق با بازار، هدف قرار دادن مخاطبان و اطمینان از رضایت مشتریان انجام می‌گیرد.

نکات مهم

کلان داده مجموعه متنوعی از اطلاعات است که در حجم بالا و تنوع زیاد ارائه می‌شود. کلان‌داده‌ها ساختارمند هستند (اغلب عددی هستند، به راحتی فرمت و ذخیره می‌شوند) یا غیرساختارمندند (اغلب صورت آزاد دارند و کمتر قابل اندازه‌گیری‌اند).

تقریباً هر بخشی از یک شرکت می‌تواند از داده‌های بزرگ استفاده کند؛ اما درهم‌ریختگی و اختلالاتی هم وجود دارد که باعث بروز مشکل می‌شود.

مزایا و معایب
افزایش میزان داده‌های موجود هم باعث ایجاد فرصت و هم بروز مشکل می‌شود. به طور کلی داشتن داده‌های بیشتر از یک مشتری (مشتری بالقوه) این فرصت را به شرکت‌ها می‌دهد تا محصولات خود را برای کسب بالاترین میزان رضایت مشتری بهتر پردازش کنند. شرکت‌هایی که قادر باشند مقدار زیادی داده جمع‌آوری کنند فرصت پیدا خواهند کرد که تحلیل‌های بهتر و عمیق‌تری انجام دهند.

ممکن است بعضی کلان‌داده‌ها بیش از حد باشند یا اختلال ایجاد کنند. شرکت‌هایی که قادرند به مقدار زیادی از داده‌ها دست یابند باید تعیین کنند که کدام داده سیگنال و کدام اختلال است و بدین صورت مشخص شود که چه چیزی باعث می‌شود داده‌های خاصی به عنصری کلیدی بدل شوند.

علاوه بر این، ماهیت و فرمت داده‌ها قبل از آنکه عملی شوند نیازمند مدیریت خاصی است. داده‌های ساختارمند مثل عدد‌ها را می‌توان به سادگی ذخیره و دسته‌بندی کرد. داده‌های غیرساختارمند مثل ایمیل، ویدئو و متون ممکن است قبل از عملی شدن نیازمند تکنیک‌های پیچیده‌ای باشد.
 
منبع: اعتماد آنلاین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین