تحلیلگران و رسانه‌ها در مورد آینده بورس ایران چه می‌گویند؟

تحلیلگران و رسانه‌ها در مورد آینده بورس ایران چه می‌گویند؟

برخی از تحلیلگران معتقدند که تقاضا‌های بورس واقعی نیست و ادامه این روند می‌تواند خطرآفرین باشد.  اما برخی نیزمعتقدند که بورس در سال آتی روند رو به رشد خود را حفظ خواهد کرد. سینا سلیمانی تحلیلگر حوزه بورس در این باره گفت: "نیمه اول سال ۹۹ انتظار می‌رود تا بازار بهتری را شاهد باشیم چرا که عمده رشد نرخ ارز احتمالا در نیمه اول سال رخ خواهد داد. از طرفی عرضه شرکت‌های دولتی در نیمه نخست سال باعث افزایش ارزش معاملات و ورود نقدینگی به بازار خواهد شد. عامل بعدی، نرخ تورم بوده که احتمالا تورم نقطه‌به‌نقطه (YOY) در نیمه دوم سال کاهشی خواهد شد.
کد خبر: ۷۹۵۴۵
بازدید : ۵۴۵۳
۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۳
تحلیلگران و رسانه‌ها در مورد آینده بورس ایران چه می‌گویند؟
 
فرادید| گرچه این روز‌ها بورس ایران روز‌های درخشان و کم نظیر خود را پشت سر می‌گذارد و بسیاری به سرمایه گذاری در بورس روی آورده اند، اما باید پیدا و پنهان این صعود‌ها را از نگاه تحلیل گران این حوزه و رسانه‌ها دید، تا چشم انداز غبارآلوده قدری شفاف‌تر شود.  

به گزارش فرادید،  معاملات روز سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار بی‌توجه به ریزش قیمت جهانی نفت همچنان به صعود خود ادامه داد و حتی در ساعات میانی معاملات مرز ۷۲۶ هزار واحد را هم رد کرد.

شاخص کل بورس امروز با ۱۶ هزار و ۶۲۵ واحد صعود در رقم ۷۲۵ هزار و ۶۲۰ واحد ایستاد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز ۳۸۵۰ واحد رشد و رقم ۲۴۶ هزار و ۱۱۳ واحد را ثبت کرد.

معامله‌گران این بازار یک میلیون معامله انجام دادند که ۸۱ هزار و ۲۴۳ میلیارد ریال ارزش داشت.  

در این سوی بازار سرمایه شاخص فرابورس با ۱۶۸ واحد رشد به مرز ۹۰۰۰ واحد نزدیک شد و رقم ۸۹۱۰ واحد را ثبت کرد. معامله‌گران فرابورس ۵۵۴ هزار معامله انجام دادند که ۳۵ هزار و ۴۶ واحد ارزش داشت.
 
با این حال باید یادآور شد که بازدهی بورس طی یک سال اخیر بیش از ۳ برابر بوده است. یعنی قیمت هر سهم به طور میانگین بیش از ۳ برابر شده است.
 
کارشناسان دلایل متفاوتی را برای آمار و ارقامی که از رشد بازار سرمایه حکایت دارد برشمردند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به افزایش نرخ دلار در کشور و عدم جذابیت بازار‌های موازی مانند ارز و بانک اشاره کرد. به همین دلیل مردم بورس را برای سرمایه گذاری انتخاب کردند و شاهد ورود نقدینگی بسیار به این بازار بودیم. در این میان، اما تلاش دولت برای هدایت نقدینگی به بازار سرمایه بی تاثیر نیست. تحریم و به تبع آن کاهش درآمد‌های دلاری کشور، ریزش قیمت نفت، شیوع کرونا و تعویق درآمد‌های مالیاتی دولت و نگرانی از رشد نرخ دلار از جمله دلایل دولت برای رونق بورس محسوب می‌شوند.
 

تحلیلگران در مورد آینده بورس چه می گویند؟

برخی از تحلیلگران معتقدند که تقاضا‌های بورس واقعی نیست و ادامه این روند می‌تواند خطرآفرین باشد.  اما برخی نیزمعتقدند که بورس در سال آتی روند رو به رشد خود را حفظ خواهد کرد. سینا سلیمانی تحلیلگر حوزه بورس در این باره گفت: "نیمه اول سال ۹۹ انتظار می‌رود تا بازار بهتری را شاهد باشیم چرا که عمده رشد نرخ ارز احتمالا در نیمه اول سال رخ خواهد داد. از طرفی عرضه شرکت‌های دولتی در نیمه نخست سال باعث افزایش ارزش معاملات و ورود نقدینگی به بازار خواهد شد. عامل بعدی، نرخ تورم بوده که احتمالا تورم نقطه‌به‌نقطه (YOY) در نیمه دوم سال کاهشی خواهد شد. مهر هم معمولا به‌دلیل تنظیم بودجه دولت، بازار ارز کنترل شده و اکثر فعالان در بازار سرمایه معاملات محتاطانه‌تری را در پیش می‌گیرند تا زمانی که مفروضات بودجه دولت مشخص شود. در عین حال احتمال بهبود وضعیت بازار‌های جهانی در تابستان وجود دارد. در این فصل معمولا مصرف بنزین و سایر مشتقات نفتی افزایش پیدا کرده و همچنین با توجه به موج گرما بر تعداد ساخت‌و‌ساز افزوده شده و مصرف محصولاتی مثل اوره به‌دلیل فصل کشت و زرع افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: "ازسوی دیگر نمودار‌های سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که دوره پیک شیوع کرونا تا تابستان از منطقه اروپا و آمریکا عبور خواهد کرد، بنابراین فعالیت بنگاه‌ها و شرکت‌های تولیدی به روند قبلی بازمی‌گردد و با افزایش تقاضا در بازار‌های انرژی و کامودیتی رو به رو خواهیم شد. این عوامل باعث می‌شود تا وضعیت بازار‌های جهانی بهبود پیدا کند که در کنار رشد نرخ ارز و نرخ تورم بیش از ۴۰درصد، باعث افزایش درآمد‌ها و سود خالص شرکت‌ها می‌شود. "

محمد گرجی آرا تحلیلگر حوزه بورس نیز گفته است: "با توجه به شرایط بیماری کووید- ۱۹ به‌نظر می‌رسد برای کنترل بیماری در ابعاد بین‌المللی حداقل چهار تا ۶ ماه زمان نیاز باشد. این امر موجب کندی تجارت بین‌المللی و در نتیجه کاهش تقاضا و در نتیجه حفظ سطح فعلی قیمت‌های کامودیتی در دنیا می‌شود. در صورتی که چشم‌اندازی بخواهد برای کنترل بیماری باشد، احتمالا انتهای سال ۲۰۲۰ میلادی خواهد بود؛ بنابراین بهبود انتظارات منجر به صعود قیمت‌ها خواهد شد. همچنین سابقه تاریخی حرکت قیمت ارز نشان می‌دهد که طی معاملات یک ساله، در ۶ ماه دوم تحرکات مثبت بیشتر بوده و این افزایش قیمت ارز محرک سود اسمی شرکت‌ها نیز خواهد بود. این حرکت ارزی معمولا ناشی از آن است که کسری بودجه دولت نمود بیشتری در شش ماه دوم دارد و قیمت‌های پایین نفت این موضوع را تشدید می‌کند و منجر به افزایش نقدینگی و تورم خواهد شد. "

حمید مرتضی کوشکی تحلیلگر بورس هم گفت: "فرهنگ‌سازی صورت گرفته از سوی نهاد‌های مالی مرتبط با بازار سرمایه و دولت از طریق تبلیغات رسانه‌ای در کنار رکودی بودن سایر بازار‌ها و کسب و کار‌ها باعث ورود پول‌های پارک شده در سیستم بانکی، بازار سکه و ارز، مسکن و... به بازار سرمایه شده و انتظار می‌رود این روند ادامه داشته باشد. امروز ما شاهد این هستیم که بخش زیادی از خانوار به نسبت سالیان قبل با واژه بورس و بازار سرمایه آشنایی دارند. این گرایش به سرمایه‌گذاری خانوار‌ها را تغییر داده و باعث افزایش ارزش معاملات بازار خواهد شد. "

مهدی دلبری نیز معتقد بوده است که "با توجه به اینکه دولت برنامه برای عرضه‌های سنگینی هم به شکل خرد و هم عرضه اولیه و هم صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله در سال جدید دارد، پیش‌بینی می‌شود بخش عمده‌ای از منابع جدید به عرضه اولیه‌ها تخصیص داده شود. در سال ۹۸ ما حدود ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان عرضه اولیه داشتیم و امسال پیش‌بینی می‌شود این عدد با رشد قابل‌توجهی همراه شود. در عین حال مسائل مرتبط با تاثیر کرونا بر اقتصاد دنیا هم به نظر نگران‌کننده خواهد بود و امکان اینکه گزارش‌های ضعیف ماهانه در چند ماه اخیر را شاهد باشیم وجود دارد؛ بنابراین پیش‌بینی می‌شود که روند ورود منابع تضعیف شده، اما متوقف نشود.
تحلیلگران و رسانه‌ها در مورد آینده بورس ایران چه می‌گویند؟

نظر رسانه‌ها در مورد آینده بورس

خوش بینی به آینده بورس در سال آتی و نگرانی از ریزش در این بازار، عمده تحلیل رسانه هارا نشان می‌دهد. صفحه بورس روزنامه دنیای اقتصاد در این باره نوشت: "بیش از ۸۰ درصد تحلیلگران روندی صعودی را برای بورس ۹۹ پیش‌بینی کرده‌اند؛ اما برخی نیز از ادامه رشد بازار پس از افزایش غیرمنطقی قیمت بسیاری از سهم‌ها ابراز نگرانی کرده و تداوم این مسیر را دور از ذهن ارزیابی می‌کنند. با این حال همه کارشناسان بر تداوم ورود نقدینگی به گردونه معاملات سهام در سال جاری که در روز‌های اخیر رقم بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومانی را نیز تجربه کرد، اتفاق نظر دارند. نکته قابل توجه دیگر، انتظار عملکرد بهتر بورس تهران در نیمه اول سال نسبت به ۶ ماه دوم است. همچنین کارشناسان عمدتا سکه و دلار را رقیب اصلی بازار سهام در سال جاری می‌دانند. عوامل اثرگذار بر بورس امسال، مبنای تحلیلی برای کسب بازدهی بالاتر و همچنین گروه‌های مورد توجه بورس‌بازان از دیگر محور‌های بررسی‌شده در این نظرسنجی هستند.

سایت فرارو نیز نوشت: "عامل تاثیر گذار در آینده حرکتی بورس، وضعیت شیوع و گسترش ویروس کرونا است، اگر این وضعیت وخیم‌تر شود و واحد‌ها و بنگاه‌های تولیدی نیز تعطیل شوند، این امر به ضرر بورس تمام خواهد شد و وضعیت اقتصادی رابه صورت کلی پیچیده‌تر می‌کند، دست آخر نیز تصمیمات و بخش‌نامه‌هایی است که سازمان بورس در رابطه با وضعیت بازار صادر می‌کند، همچنین نحوه حمایت دولت از بورس می‌تواند در آینده بازار سرمایه بسیار موثر باشد. "

روزنامه خراسان هم نوشت: "با این حال یک واقعیت مسلم وجود دارد و آن هم این که روند صعودی بورس با این شدت نمی‌تواند برای طولانی مدت ادامه یابد و به تدریج شیب این روند صعودی کند می‌شود. در چنین شرایطی با روند هیجانی ورود سرمایه گذاران به بورس و حضور گسترده توده مردم در این بازار، این مسئله نگران کننده است. دقت کنید، درباره فرضیه بدبینانه نزولی شدن بازار و سقوط شاخص کل صحبت نمی‌کنیم بلکه بحث بر سر انتظارات جاافتاده برای سرمایه گذاران تازه وارد است. سرمایه گذاران قدیمی‌تر بازار که دارای سواد مالی و اقتصادی نسبی هستند می‌دانند که اقتضای سرمایه گذاری در بورس، پذیرش ریسک و احتمال کاهش قیمت سهام و زیان است. "
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین