آزادسازی سهام عدالت چه تبعاتی دارد؟

آزادسازی سهام عدالت چه تبعاتی دارد؟

برخی از اقتصاددانان عقیده دارند که با فروش سهام عدالت، بازار دچار شوک می‌شود. آن‌ها می‌گویند هنگامی که پول ناشی از فروش سهام عدالت وارد بازار مصرف شود، از کالا‌های اساسی و خوراکی و رومزه گرفته تا اجاره بهای مسکن، املاک و مستغلات را دستخوش تغییرات می‌کند. این دسته از کارشناسان اقتصادی می‌گویند که طبیعاً بخشی از این پول هم وارد بازار ارز، طلاو سکه خواهد شد و قیمت آن‌ها را لاجرم بالا می‌برد.
کد خبر: ۸۰۳۴۵
بازدید : ۴۱۹۵
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵
آزادسازی سهام عدالت چه تبعاتی دارد؟
 
فرادید| سهام عدالت از سال ۱۳ سال گذشته به نام مشمولان صادر شده، اما در اختیار دولت قرار داشته است. اما حالا با دستور آزادسازی آن قرار است که سهامداران نسبت به نگهداری و یا فروش آن اقدام کنند. در این میان دولت معتقد است که با آزادسازی سهام عدالت سبد خانوار‌های دهک پایین جامعه به شکل مثبت تغییر می‌یابد. اما کارشناسان عقیده دارند که آزادسازی سهام عدالت منجر به شوک قیمتی کالا‌ها و آسیب دیدن سهام شرکت‌های سرمایه پذیر می‌شود.

به گزارش فرادید، بر اساس آخرین آمار‌ها تعداد شرکت‌های حاضر در پرتفوی سهام عدالت، ۴۹ شرکت هستند که ارزش مقطع واگذاری آن‌ها ۲۶۶ هزار و ۳۶۳ میلیارد ریال است. البته با توجه به تورم اقتصادی و در پی آن رشد شاخص و افزایش قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه، ارزش روز پرتفوی بیش از ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت افزایش یافته و در حال حاضر به ۴۲۹۸ هزار و ۴۶۶ میلیارد ریال رسیده است.

از ۴۹ شرکت حاضر در این سبد تعداد ۳۶ شرکت بورسی هستند که ارزش مقطع واگذاری آن‌ها ۲۲۷ هزار و ۸۲۵ میلیارد ریال می‌باشد و ارزش روز آن‌ها به ۴۲۶۲ هزار و ۵۰۱ میلیارد ریال افزایش یافته است که حکایت از رشد بیش از ۱۶.۱۵ درصدی ارزش اسمی سهام عدالت مشمولان دارد.

بعلاوه این که در این پرتفوی، ۱۳ شرکت غیربورسی نیز حضور دارند که ارزش مقطع واگذاری آن‌ها ۳۵ هزار و ۹۶۵ میلیارد ریال و ارزش روز آن‌ها همی
ن مبلغ برآورد شده است.

ارزش سهام افراد متفاوت است و دو دهک جامعه که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی هستند از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردارند که سهام عدالت آن‌ها یک میلیون تومانی است. مابقی افراد که تخفیفی نداشتند سهم آن‌ها پس از ده سال پرداخت سود بابت رقم سهام عدالت به ۵۳۲ هزار تومان رسید. در نیمه نخست سال ۹۶ مهلتی داده شد تا افراد سهم ۵۳۲ هزار تومانی خود را تکمیل کنند و به یک میلیون تومان برسانند.  

با این حال کسانی که دارای سهم یک میلیون تومانی کامل هستند (افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی) ارزش سهام آن‌ها ۱۶ میلیون تومان و کسانی که سهم آن‌ها ۵۳۲ هزار تومانی بوده اکنون ارزش آن به ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.
 
همچنین رئیس سازمان خصوصی سازی در مورد میزان سهم قابل فروش سهام عدالت گفته است که آزادسازی سهام عدالت احتمالا این‌گونه خواهد بود که ظرف شش ماه آینده سهامداران بتوانند تا ۲۰ درصد سهام را بفروشند و این به دلیل حفظ ارزش سهام عدالت است و از طرفی بازار باید کشش داشته باشد.
آزادسازی سهام عدالت چه تبعاتی دارد؟

آزادسازی سهام عدالت چه تبعاتی دارد؟

دولت معتقد است که در شرایط کرونایی کنونی که بسیاری از افراد دهک پایین جامعه از نظر مالی ضعیف‌تر از گذشته شده اند، با فروش سهام عدالت شرایط آن‌ها بهبود می‌یابد. اسحاق جهانگیری در این رابطه گفته است که خانواده‌هایی که به دلیل شرایط کرونایی برای اداره زندگی خود ناچار به فروش فرش زیر پایشان شده اند، اگر سهام عدالت خود را بفروشند گره‌هایی از زندگی آن‌ها باز می‌شود و این فرصتی است که در اختیار حدود ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور قرار دارد.  

اما در مقابل دیدگاه دولت، برخی از اقتصاددانان عقیده دارند که با فروش سهام عدالت، بازار دچار شوک می‌شود. آن‌ها می‌گویند هنگامی که پول ناشی از فروش سهام عدالت وارد بازار مصرف شود، از کالا‌های اساسی و خوراکی و رومزه گرفته تا اجاره بهای مسکن، املاک و مستغلات را دستخوش تغییرات می‌کند.

این دسته از کارشناسان اقتصادی می‌گویند که طبیعاً بخشی از این پول هم وارد بازار ارز، طلاو سکه خواهد شد و قیمت آن‌ها را لاجرم بالا می‌برد. یعنی مستقل از اینکه سهام عدالت با همین قیمت‌های متناسب و بر اساس nav موجود به فروش برسد یا نه براساس هجمه فروش قیمت‌ها کاهش پیداکند، اما آن طرف سمت تقاضا در بقیه کالا‌ها ودارایی‌های دیگر، ما حتما با یک افزایش تقاضا مواجه خواهیم شد وقیمت‌ها رشد خواهد کرد.  اصولاً این برای اقتصاد خطرناک است به این دلیل که این افراد در نحوه  نگهداری و هزینه کرد، پول شان دقت کمتری می‌کنند وطبیعتاً این موضوع باعث افزایش قیمت‌ها و به احتمال زیاد تورم‌های شدید خواهد شد.

از طرفی این گروه از اقتصاددانان معتقدند که ممکن است فشار فروش سهام عدالت باعث آسیب دیدن سهام شرکت‌های سرمایه پذیر شود. آن‌ها می‌گویند اگر دولت اجازه می‌داد تا خود کوپن‌ها مبادله شود، تجمیع آن‌ها می‌توانست تبدیل به چند درصد سهام یک شرکت بزرگ‌تر و آسیب کمتری به بدنه و شرکت‌ها شود.  
 

هدف دولت از آزادسازی سهام عدالت چیست؟

از نظر کارشناسان دولت در مورد آزادسازی سهام عدالت دو هدف عمده دارد. اول اینکه شیوع کرونا موجب تعطیلی بسیاری از مشاغل شده و در این تعطیلی دوماهه بخش اعظم مردم آسیب مالی دیده اند، در این میان دولت تنها یک میلیون تومان تسهیلات ارائه کرده است. در نتیجه با آزادسازی سهام عدالت امیدوار است با تقویت دهک های پایین جامعه بحران کرونا را پشت سر بگذارد.
 
از طرفی بازار بورس رونق گرفته است و حجم بالای معاملات، این اطمینان را به دولت داده است که سهام عدالت به راحتی جذب بازار سرمایه می شود. درنهایت مردم با نقد کردن سهام شان فشار کمتری به بازار وارد می کنند. بدین ترتیب فشار مالی کمتری به دولت وارد خواهد شد و از بروز تورم بالا نیز جلوگیری می شود. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین