چگونه تنها سفر کنیم و خوش بگذرانیم؟

چگونه تنها سفر کنیم و خوش بگذرانیم؟ اینکه بدانیم چگونه تنها سفر کنیم خودش یک تجربه عالی است، زیرا قرار است شما نه اینکه «تنها» بلکه «برای خود» سفر کنید. وقتی شما با یک گروه و یا حتی یک نفر سفر می‌کنید، احتمال اینکه هر روزتان مطابق میل شما باشد، پایین است. زیبایی تنها سفر کردن این است که شما می‌توانید هر روز را درست مطابق آنچه که خود دوست دارید پیش ببرید و هر روز سفر از نظر شما معرکه باشد. نیازی نیست که مثلا به خاطر گروه مجبور به قایق سواری شوید در حالیکه چیزی که دوست دارید این است که به محله‌های قدیمی رفته و به مردم نگاه کنید.
کد خبر: ۸۰۵۲۹
بازدید : ۶۰۶۷
۱۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷
چگونه تنها سفر کنیم و خوش بگذرانیم؟
 
فرادید| به دلایل مختلف هنوز تنها سفر کردن برای بخشی از مردم کاری عبث و شاید حوصله سر بر محسوب شود. اما از آنجایی که آن‌هایی که تنها سفر می‌کنند تعدادشان روز به روز بیشتر می‌شود، این حس کم و بیش از میان مردم رفته و تغییر خواهد کرد. اینکه چطور تنها سفر کنیم اصلا ترسی ندارد و شاید بیشترین نگرانی از این باشد که بقیه بخواهند این کار را قضاوت کنند و یا اینکه افراد نتوانند در طول سفر از پس خود برآیند. اما اگر دلتان هوس سفری تنهایی کرد، باید بدانید که قطعا می‌توانید این کار را انجام داده و از آن نهایت لذت را ببرید.

اینکه بدانیم چگونه تنها سفر کنیم خودش یک تجربه عالی است، زیرا قرار است شما نه اینکه «تنها» بلکه «برای خود» سفر کنید. وقتی شما با یک گروه و یا حتی یک نفر سفر می‌کنید، احتمال اینکه هر روزتان مطابق میل شما باشد، پایین است. زیبایی تنها سفر کردن این است که شما می‌توانید هر روز را درست مطابق آنچه که خود دوست دارید پیش ببرید و هر روز سفر از نظر شما معرکه باشد. نیازی نیست که مثلا به خاطر گروه مجبور به قایق سواری شوید در حالیکه چیزی که دوست دارید این است که به محله‌های قدیمی رفته و به مردم نگاه کنید.

اگر هنوز به نظرتان سفر تنهایی ترسناک است، بهتر است با کار‌هایی نظیر تنهایی کافه رفتن، تنهایی به رستوران یا جاذبه‌ای در نزدیکی خود رفتن شروع کنید. بله، شما می‌توانید یک کتاب ببرید و یا با موبایل خود کار کنید، اما برای چند دقیقه به پیشنهاد، ما کتاب و موبایل را کنار گذاشته، در افکار خود غرق شوید و مردم را برای چند دقیقه نگاه کنید؛ پشیمان نخواهید شد.

دیدن یک فیلم به تنهایی یا بازی‌های تک نفره یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌توانید خود را به سفر رفتن تنهایی سوق دهید؛ زیرا چه شما ۵ سال و چه ۵۰ سال داشته باشید، زمانی که به تماشای یک فیلم می‌روید کل زمان آن را ساکت نشسته اید بدون آنکه با کسی گفتگو کنید. علاوه بر آن، تا به حال چند بار شده که با دوستی به تماشای فیلم بروید و برنامه بریزید که بعد از آن در جایی نشسته و در مورد آن صحبت کنید، اما، چون شما یا دوستتان خسته بودید این برنامه هرگز عملی نشده؟ بله… می‌توانید همه این برنامه‌های غیر عملی را کنار گذاشته و خودتان سرگرم شوید.

برای پاسخ به سوال چطور تنها سفر کنیم شروع به رفتن به جا‌های شلوغ کنید. یکی از دلایلی که افراد تنها سفر نمی‌کنند این است که وقتی تنها هستند، از بودن در جایی که پر از آدم است می‌ترسند. اما چطور از این ترس دور شویم؟  برای فرار از آن کافی است کم کم شروع به رفتن به جا‌هایی کنید که آدم‌های زیادی در آنجا هستند که حتی این افراد هم همه با هم نیستند. مثلا تنها به خرید بروید، در یک حراجی شلوغ خود را گم کنید و ببینید که چطور می‌شود تنهایی از این جا‌ها لذت برد. مطمئن باشید که کسی شما را قضاوت نخواهد کرد که چرا تنهایی به اینجا آمده‌اید و کسی با شما نیست.
چگونه تنها سفر کنیم و خوش بگذرانیم؟

مقصد را درست پیدا کنید

شاید شما برای سفرتان رؤیاپردازی کرده‌ باشید، ولی وقتی به مقصد می‌رسید، واقعیت با تصورات شما فرق داشته باشد. بهترین کار این است که قبل از سفر، مقصد را مشخص و درباره‌اش خوب مطالعه کنید. برخی شهرها هستند که مسافران تنها نیز در آنجا، احساس راحتی می‌کنند؛ مثل شیراز یا مشهد که هم جاهای دیدنی زیادی دارند و هم به‌راحتی می‌شود با گردشگران دیگر معاشرت کرد.

 

برنامه مختصری داشته باشید

وقتی تنهایی سفر می‌کنید آزادید به هر جایی که می‌خواهید بروید و هر زمانی که خواستید، تصمیم‌تان را عوض کنید، ولی قبل از سفر بهتر است از آنهایی که تجربه تنها سفر کردن را در کارنامه تجربیات خود دارند، درباره شهرها و جاهایی که مناسب افراد تنهاست، پرس‌وجو و از تجربه‌هایشان استفاده کنید. این کار باعث می‌شود چندان بی‌برنامه هم پیش نروید.

چگونه تنها سفر کنیم و خوش بگذرانیم؟

نسبت به خطرات هوشیار باشید

به‌عقیده بسیاری، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها در تنهایی سفر کردن، سالم ماندن و دوری از خطرات است. اگرچه به‌عقیده عده‌ای دیگر، ممکن است در سفرهای جمعی نیز با خطرات مختلفی روبه‌رو شویم. وقتی به‌تنهایی سفر می‌کنیم، باید بدانیم که لازم است خودمان از پس همه‌چیز بربیاییم، نسبت به حفظ سلامتی‌مان هوشیار باشیم و از چیزهایی که ما و شرایط‌مان را به‌خطر می‌اندازد، دوری کنیم.

 

همه وسایل مورد نیاز را همراه داشته باشید

بهتر است قبل از سفر، همه‌چیز را آماده کنید. برداشتن وسایلی که احتمالا در طول سفر به آنها احتیاج پیدا کنیم، مثل دارو، قرص و چیزهایی مثل پاوربانک، چراغ‌قوه، چاقوی جیبی، بشقاب و قاشق و لیوان، جی‌پی‌اس و… باعث می‌شود که همه‌جوره خودکفا باشیم و روی پای خودمان بایستیم.

چگونه تنها سفر کنیم و خوش بگذرانیم؟

با محلی‌ها بجوشید

یکی از راه‌های خوش گذراندن در سفر، معاشرت با افراد محلی‌ است. اگر تنها سفر می‌کنید و می‌خواهید از تنهایی دربیایید سعی کنید با محلی‌ها بیشتر بجوشید، از محلی‌ها غذا بخرید، در یک رستوران محلی غذا بخورید یا سر صحبت را در کوچه و خیابان با آنها باز کنید. هم‌صحبتی با آنها باعث می‌شود از ناشناخته‌ها هم باخبر شوید و چیزهای جدیدی یاد بگیرید.

 

در جاهای خودمانی و کوچک اقامت کنید

ماندن در جاهایی مثل مسافرخانه‌ یا هاستل و اقامتگاه‌های بوم‌گردی فرصت ملاقات با آدم‌های جدید و به‌اشتراک گذاشتن تجربه‌ها را به آدم می‌دهد. راه دیگر معاشرت با بقیه این است که مرتب از خودمان و سفرمان عکس بگیریم و در صفحه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذاریم تا از این طریق با دیگران و افرادی که مثل ما هستند و دغدغه‌های مشترکی داریم، ارتباط برقرار کنیم. هتل‌های کوچک هم برای ارتباط با بقیه جای مناسبی هستند.

چگونه تنها سفر کنیم و خوش بگذرانیم؟

پیاده‌روی کنید

پیاده‌روی بهترین کار برای آشنایی با افراد دیگر و دیدن مکان‌های جدید و کسب تجربه‌های مختلف است. وقتی پیاده‌روی می‌کنیم، فرهنگ یک شهر را از نزدیک می‌بینیم و با جزئیات آنجا آشنا می‌شویم و درباره ظرایف معماری و طراحی یک مکان اطلاعات کسب می‌کنیم.

در ایران، شهر‌هایی وجود دارد که هم مقصد گردشگری مناسب برای افراد تنها هستند و هم شرایط خوبی برای پیاده‌روی دارند. اصفهان یکی از این شهرهاست. اصفهان، شهر پیاده‌روهاست و این موضوع بر کسی پوشیده نیست. جا‌هایی مثل محله جلفا، میدان نقش جهان و محله سنگتراش‌ها، از مناسب‌ترین مکان‌ها برای پیاده‌روی در این شهر هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین