توافق جهانی برای تحقیق درباره کرونا

توافق جهانی برای تحقیق درباره کرونا

با این همه اتحادیه اروپا و کشور‌هایی مثل بریتانیا استرالیا و نیوزلند هم خواستار تحقیق درباره واکنش‌ها نسبت به همه گیری این ویروس هستند که ظرف ۵ ماه گذشته نزدیک به ۵ میلیون نفر را مبتلا کرده و جان بیش از ۳۲۰ هزار نفر را گرفته.
کد خبر: ۸۰۵۷۵
بازدید : ۵۵۷۸
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
توافق جهانی برای تحقیق درباره کرونا
اجلاس اعضای سازمان بهداشت جهانی در ژنو، ۱۸ مه

اعضای سازمان بهداشت جهانی در مجمع بین المللی این سازمان با تحقیق مستقل درباره واکنش بین المللی به همه گیری ویروس کرونا و از جمله عملکرد سازمان بهداشت جهانی موافقت کرده اند.

این قطعنامه به پیشنهاد اتحادیه اروپا و به نمایندگی از سوی بیش از ۱۰۰ کشور جهان طرح شده و بدون مخالفتی در اجلاس روز سه شنبه تایید شد. این قطعنامه خواستار "ارزیابی بی طرفانه، مستقل و جامع" واکنش بین المللی می‌شود.

این سند از دولت‌ها می‌خواهد از "دسترسی شفاف، برابر و به موقع" به هرگونه معالجه یا واکسن در گوشه و کنار دنیا اطمینان حاصل کنند و از سازمان بهداشت جهانی می‌خواهد درباره "سرمنشاء ویروس و مسیر ورود آن به جمعیت انسانی" تحقیق کند.

این تحقیقات قرار است جدول زمانی واکنش‌های سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با همه گیری کرونا را نیز در بر بگیرد. کشور‌هایی مثل آمریکا از سازمان بهداشت جهانی انتقاد کرده اند و می‌گویند این سازمان برای اعلام وضعیت اضطراری دیر اقدام کرد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سازمان بهداشت جهانی را بازیچه دست چین خوانده و خواستار برکناری تدروس گبریسیوس مدیر این سازمان شده است. تدروس گبریسیوس رییس سازمان جهانی از این که قطعنامه این سازمان را به تنهایی زیر ذره بین قرار نداده و زحمات آن را به رسمیت شناخته استقبال کرده است.

دکتر تدروس گفت: "کوید ۱۹ جگرگوشه‌های ما را ربوده. زندگی و زندگی کردن را از ما گرفته و بنیان دنیایمان را لرزانده است. این بیماری همکاری‌های بین المللی را به مخاطره انداخته، اما یک بار دیگر به ما یاداوری کرده که در کنار همه تفاوت هایمان، ما همه اعضای بشریم و در کنار هم قوی تریم. "

دونالد ترامپ و دولت آمریکا پرسرو صدا‌ترین منتقد سازمان بهداشت جهانی بوده و دستور قطع سهم آمریکا از بودجه این سازمان را صادر کرده است. آمریکا بزرگترین تامین کننده بودجه دبلیو اچ او است..
 
ترامپ در ابتدا زمانی که شیوع عمدتا به چین محدود بود از واکنش این کشور ستایش کرده بود. او روز دوشنبه نامه‌ای را که برای دکتر تدروس گبریسیوس ارسال کرده منتشر کرد که در آن مسائل مورد نظر آمریکا را تشریح می‌کند.

ترامپ که با آزمون تازه‌ای در انتخابات ریاست جمهوری پاییز آینده روبروست ترجیح می‌دهد مرگ بیش از ۹۰ هزار نفر در این کشور در پی ابتلا به کرونا در کارنامه او نوشته نشود.

با این همه اتحادیه اروپا و کشور‌هایی مثل بریتانیا استرالیا و نیوزلند هم خواستار تحقیق درباره واکنش‌ها نسبت به همه گیری این ویروس هستند که ظرف ۵ ماه گذشته نزدیک به ۵ میلیون نفر را مبتلا کرده و جان بیش از ۳۲۰ هزار نفر را گرفته.

روز سه شنبه یک مرکز مطالعات مخاطرات در دانشگاه کمبریج پیش بینی کرد خسارت ناشی از این همه گیری ظرف پنج سال به ۸۲ تریلیون دلار خواهد رسید.
 
توافق جهانی برای تحقیق درباره کرونا
دکتر تدروس مدیر سازمان از تحقیقات استقبال کرد

اظهارات گزنده
سخنان الکس ایزار وزیر بهداشت آمریکا در جلسه روز دوشنبه اجلاس گزنده بود. او گفت: "باید در مورد یکی از دلایل اصلی از کنترل خارج شدن این اپیدمی صراحت داشته باشیم: این سازمان در کسب اطلاعاتی که جهان به آن‌ها نیاز داشت ناکام ماند، و آن ناکامی به قیمت جهان خیلی‌ها تمام شد. "

ویرجینی باتو-هنریکسون سخنگوی اتحادیه اروپا گفت که در هرگونه مطالعه و بررسی باید به چند سوال کلیدی پاسخ داده شود.

او گفت: "این همه گیری چطور منتشر شد؟ دلایل اپیدمی شناختی آن چیست؟ برای جلوگیری از بروز همه گیری دیگری از این نوع کاملا ضروری است به این سوالات پاسخ داده شود.

با این حال او گفت که اکنون وقت "رد و بدل کردن تقصیرات نیست. "

دکتر تدروس قبلا با بررسی نحوه رسیدگی این سازمان به همه گیری موافقت کرده است، و در عین حال درخواست‌ها در مورد نیاز به اصلاح گسترده در این سازمان را رد کرده است. او خواستار تقویت سازمان بهداشت جهانی شده است.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین