توقف "نرم‌افزار تشخیص چهره" برای پلیس آمریکا

توقف "نرم‌افزار تشخیص چهره" برای پلیس آمریکا

براد اسمیت، رئیس بخش حقوقی شرکت مایکروسافت هم به روزنامه واشنگتن‌پست گفته ارائه نرم‌افزار تشخیص چهره به پلیس آمریکا تا زمانی که قوانین فدرال نحوه استفاده از آن را مشخص کند متوقف می‌شود.
کد خبر: ۸۱۳۷۰
بازدید : ۴۶۰۱
۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷
توقف
 
پس از آمازون و آی‌بی‌ام شرکت مایکروسافت هم اعلام کرد ارائه نرم افزار تشخیص چهره به پلیس آمریکا را متوقف می‌کند. این شرکت‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند نرم‌افزار‌های آن‌ها در خدمت نقض حقوق شهروندی قرار گیرد.

شرکت مایکروسافت اعلام کرد تا زمانی که چارچوب قانونی استفاده از نزم‌افزار تشخیص چهره این شرکت مشخص نشده از ارائه آن به پلیس ایالات متحده آمریکا خودداری می‌کند.

پیش از این دو غول دیگر فناوری، شرکت‌های آمازون و آی‌بی‌ام، تصمیم مشابهی گرفته بودند. آمازون روز گذشته (پنج‌شنبه ۲۲ خرداد/ ۱۱ ژوئن) اعلام کرد برای یک سال از ارائه نرم‌افزار Rekognition به پلیس ایالات متحده خودداری می‌کند تا کنگره آمریکا "قوانین مناسبی" برای استفاده از آن تصویب کند.

براد اسمیت، رئیس بخش حقوقی شرکت مایکروسافت هم به روزنامه واشنگتن‌پست گفته ارائه نرم‌افزار تشخیص چهره به پلیس آمریکا تا زمانی که قوانین فدرال نحوه استفاده از آن را مشخص کند متوقف می‌شود.

او می‌گوید ادامه همکاری با پلیس در زمینه فناوری تشخیص چهره مستلزم تصویب قوانینی است که رعایت حقوق شهروندی در آن‌ها مد نظر قرار گرفته شده باشد.

پیش از آمازون شرکت آی‌بی‌ام همکاری خود با پلیس آمریکا در زمینه فناوری و نرم‌افزار تشخیص چهره را برای مدت نامعلومی متوقف کرده بود.

در روز‌های گذشته انتقاد از استفاده گسترده از تجهیزات و نرم‌افزار‌های تشخیص چهره در ایالات متحده شدت گرفته است. منتقدان معتقدند این امکانات می‌تواند زمینه‌ساز کنترل جمعی و رفتار تبعیض‌آمیز با گروه‌های خاصی از شهروندان شود.

پس از کشته شدن جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی بر اثر رفتار خشونت‌آمیز ماموران پلیس که اعتراض‌های شدیدی در آمریکا در پی داشت، فعالان و نهاد‌های حقوق بشری ابراز نگرانی کرده‌اند که استفاده از تجهیزات کنترل جمعی به بازداشت غیرموجه تظاهرکنندگان و معترضان منجر شود.

طرفداران تجهیزات و نرم‌افزار‌های تشخیص چهره معتقدند این فناوری به پلیس امکان می‌دهد مشخصات شهروندان را با داده‌های بانک اطلاعاتی مقایسه و خلافکاران را سریع‌تر شناسایی کنند.

منتقدان اعتقاد دارند تا زمانی که قانون تمام راه‌های سوء استفاده از این فناوری را محدود نکره باشد احتمال نقض حقوق شهروندان از این طریق منتفی نیست.

پلیس برای شناسایی چهره شهروندان از امکانات دیگری نیز استفاده می‌کند. ابتدای سال جاری میلادی اقدام شرکت Clearview که با استفاده از تصویر میلیون‌ها کاربر اینترنتی یک بانک اطلاعاتی تهیه و در اختیار پلیس گذذاشته بود جنجال برانگیز شد.

شرکت‌های گوگل، یوتیوب و توئیتر در واکنش به این اقدام از این شرکت خواستند جمع‌آوری اطلاعات و عکس‌های کاربران را متوقف کند. برخی از شهر‌های ایالات متحده مانند سن فرانسیسکو استفاده از بانک اطلاعاتی این شرکت را ممنوع کرده‌اند.
 
منبع: دویچه وله
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین