افت بورس

افت بورس

با وجود این افزایش جذابیت سهام در قیمت‌های منفی بار دیگر تقاضا را فعال کرد و در نهایت به سبب تقابل عرضه و تقاضا ارزش معاملات خرد سهام تنها در بورس تهران به حدود ۱۵هزار میلیارد تومان رسید که بیشترین میزان در یک ماه اخیر بود.
کد خبر: ۸۱۴۶۰
بازدید : ۵۸۴۲
۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۰
بورس تهران روز گذشته روندی متفاوت را در نماگر‌های اصلی خود تجربه کرد. به این ترتیب شاخص هم‌وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نماد‌ها دارد در حالی با رشد ۶۵/ ۰ درصدی همراه شد که در مقابل شاهد کاهش ۴/ ۰ درصدی شاخص کل بورس تهران بودیم. از این رو نماد‌های کالایی بیشترین فشار را بر نماگر اصلی بازار تحمیل کردند.
 
با وجود این افزایش جذابیت سهام در قیمت‌های منفی بار دیگر تقاضا را فعال کرد و در نهایت به سبب تقابل عرضه و تقاضا ارزش معاملات خرد سهام تنها در بورس تهران به حدود ۱۵هزار میلیارد تومان رسید که بیشترین میزان در یک ماه اخیر بود.

فشار عرضه برای ذخیره سود در سهام شرکت‌های بزرگ کالایی در حالی شاخص کل را زیر فشار گذاشت که در گروه‌های متوسطی نظیر بانک و خودرویی و صنایعی، چون سیمان و لاستیک شاهد برتری همه‌جانبه تقاضا و رشد حداکثری قیمت بودیم.
 
در این میان افزایش تعداد نماد‌های متوقف در جریان معاملات در افت قیمت سهام بی‌تاثیر نبود. در مجموع، اما برگشت شاخص کل از کف در جریان معاملات امید‌ها به ثبت رکورد‌های جدید در بورس را زنده کرد.

موج منفی توقف بازار
یکی از موضوعات قابل توجه در معاملات روز گذشته افزایش موج توقف‌ها بود. از این رو در بورس تهران با توقف نماد معاملاتی ۲۸ شرکت به دلایل مختلف از رشد و افت قیمت برای روز‌های متوالی گرفته تا برگزاری مجامع و افشای اطلاعات بااهمیت مواجه بودیم. تعداد توقف‌ها در فرابورس ایران نیز به ۱۱ سهم رسید. به نظر می‌رسد تعداد بالای نماد‌های متوقف شده در نزولی شدن شاخص کل در دو بازار مذکور بی‌تاثیر نبوده است.

جذابیت سهام در محدوده منفی
همان‌طور که اشاره شد روز گذشته ارزش معاملات خرد سهام در دو بازار بورس و فرابورس به بیشترین سطح در یک ماه اخیر رسید. این مهم در حالی رقم خورد که شاخص سهام با افت ۴/ ۰ درصدی مواجه شد و از ۳۹ صنعت فعال بورسی نیز ۱۸ گروه با افت میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود مواجه شدند.
 
با این حال موضوعی که این روز‌ها کاملا آشکار است، افزایش جذابیت سهام پس از هر افت قیمتی است. به‌طوری که پس از تشدید عرضه‌ای که منجر به کاهش قیمت سهام بنگاه‌های بورسی می‌شود، شاهد بازگشت تقاضا و افزایش دادوستد‌ها در سهام هستیم. این تقابل روز گذشته نیز کاملا محسوس بود و به افزایش ارزش معاملات خرد سهام انجامید.

بازیگران چه عملکردی داشتند؟
هر چند معاملات روز گذشته با افت نماگر اصلی بازار خاتمه یافت، ولی این سهامداران خرد بودند که به روند خرید‌های پرحجم خود ادامه دادند و توانستند نقدینگی را در زمین خود حفظ کنند. بر این اساس حقیقی‌های بازار برای سومین روز متوالی توانستند خالص خرید مثبتی در کارنامه خود ثبت کنند. به‌طوری‌که دیروز ۱۲۰ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.

بررسی جزئیات این جابه‌جایی‌ها نشان می‌دهد که سهامداران خرد همچنان به خرید‌های خود در نماد‌های سیمانی ادامه دادند و دیروز نیز خالص خرید ۲۱۳ میلیارد تومانی را در این صنعت ثبت کردند. در صدر خرید‌ها نیز تمایل به جمع‌آوری سهام سیمان شرق قرار داشت. به‌طوری‌که ۸۵ درصد از این رقم یعنی ۱۸۳ میلیارد تومان به خالص خرید «سشرق» تعلق داشت. «سیدکو» نیز با ثبت خالص خرید ۵/ ۱۴ میلیارد تومانی از دیگر نماد‌های مورد توجه حقیقی‌ها در این بازار بود.

در ادامه این روند خرید سهام خودرویی بود که با استقبال معامله‌گران خرد بازار همراه شد. به‌طوری‌که حقیقی‌ها توانستند بیش از ۸۵ میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام مزبور به پرتفوی خود منتقل کنند. در این میان ۶۷ میلیارد تومان از این رقم به خالص خرید سهام ایران‌خودرو تعلق داشت.
 
دیگر لیدر خودرویی یعنی سایپا نیز خالص خرید ۳/ ۱۵ میلیارد تومانی را از سوی حقیقی‌ها تجربه کرد. در همین راستا سهامداران حقیقی «خگستر» نیز توانست حدود ۱۹ میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام مزبور از سبد سهام حقوقی‌ها به پرتفوی خود منتقل کنند.
 
در ادامه نیز خرید سهام گروه مخابرات و به‌خصوص خود سهام مخابرات در کانون توجه سهامداران خرد بازار قرار گرفت. به‌طوری‌که دیروز حقیقی‌ها حدود ۳۶ میلیارد تومان نقدینگی بابت خرید سهام «اخابر» به پرتفوی خود منتقل کردند.

در مقابل معامله‌گران عمده بورسی بیشترین خرید و بعضا حمایت را از سهام گروه پالایشی داشتند. به‌طوری‌که ثبت خالص خریدی در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از سوی این گروه از سهامداران در نماد‌های پالایشی شکل گرفت. در این میان نفت سپاهان با ثبت خالص خرید بیش از ۱۷۰ میلیارد تومانی در صدر خرید‌ها جای گرفت.
 
«ونفت» نیز با ثبت خالص خرید ۲/ ۲۷ میلیارد تومانی از دیگر نماد‌های مورد توجه حقوقی‌ها در این گروه بود. گروه فلزات اساسی نیز خرید و فروش‌های متعددی را از سوی بازیگران بازار تجربه کرد؛ در حالی بعضی از نماد‌های این گروه مورد توجه حقوقی‌ها بود که در مقابل حقیقی‌ها نیز خرید‌های متعددی را در بعضی نماد‌های فلزی داشتند.
 
برآیند این امر ثبت خالص خرید بیش از ۹۶۰ میلیون تومانی از سوی حقوقی‌های بازار در این صنعت بود. در این میان سهامداران عمده بیشترین خرید را در نماد فولاد مبارکه داشتند. به‌طوری‌که ۴۱ میلیارد تومان نقدینگی بابت خرید سهام «فولاد» در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.
 
افت بورس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین