انتقال ویروس کرونا به حیوانات

انتقال ویروس کرونا به حیوانات

نظر این محققان بعد از آن اظهار شد که بر مبنای تحقیق ماه گذشته در نشریه پزشکی نیوانگلند اظهار شد که گربه‌ها به راحتی می‌توانند به سارس-کوو-۲ مبتلا شوند و ممکن است ویروس را به سایر گربه‌ها هم منتقل کنند.
کد خبر: ۸۱۵۷۶
بازدید : ۸۵۴۰
۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
انتقال ویروس کرونا به حیوانات
 
تیمی از دانشمندان بریتانیایی می‌گویند به تحقیقات بیش‌تری درباره احتمال ابتلای حیوانات خانگی، از جمله سگ و گربه خانگی، به ویروس کرونا نیاز است تا بتوان احتمال انتقال دوباره آن به انسان را تشخیص داد و نگذاشت زحماتی که برای کنترل این بیماری کشیده‌ایم نابود شود.

پروفسور جوانا سانتینی و پروفسور سارا ادواردز، محققان کالج دانشگاهی لندن با نوشتن مقاله‌ای مشترک خواستار تحقیقات بیش‌تر درباره احتمال انتقال کووید-۱۹ از انسان به حیوان و برعکس شدند.

این مقاله که در نشریه لانست میکروب (The Lancet Microbe) منتشر شد به کشف اخیر اشاره می‌کند که شاهد شناسایی این ویروس در میان گروهی از راسو‌ها در هلند بود. در این کشور انتقال کووید-۱۹ از انسان به راسو‌ها باعث کشتار ده‌ها هزار راسو شد.

به گزارش نشریه ساینس، این ویروس به سرعت در میان ۱۲ آخور از ۱۳۰ آخور راسو در کشور پخش شد. ظاهرا گربه‌های وحشی نیز که در این مناطق پرسه می‌زدند به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

نویسندگان مقاله گفتند مدارک تجربی نشان می‌دهد سارس-کوو-۲ که ویروس عامل بیماری کووید-۱۹ است می‌تواند گربه‌ها، سگ‌ها، میمون‌ها، موش‌های خرما و همستر‌ها را مبتلا سازد. آن‌ها افزودند باید توجه بیش‌تری هم به خرگوش‌ها، گوسفندان، بزها، گاو‌ها و اسب‌ها شود چرا که تحقیقات نظری حاکی از آن است که احتمال ابتلا میان این گونه‌ها نیز وجود دارد.

در این مقاله آمده: «وقتی ویروس سارس-کوو-۲ فرای دنیای انسان‌ها شیوع یابد خیلی سخت بتوان رد انتقال طبیعی آن میان گونه‌های جانوری را گرفت، چون بافت ژنتیکی شایع آن اساسا شبیه ویروس در بدن انسان است و متخصصان در حال حاضر تنها قادر به شناسایی انتقال آن در میان انسان‌ها هستند تا جلوی آن را بگیرند.»

هم‌چنین باید احتمال به وجود آمدن یک «گونه ذخیره» در نظر گرفته شود. «گونه ذخیره» اشاره به موجود زنده‌ای دارد که میزبان بعضی از ویروس‌ها است و ویروس در بدن آن‌ها زنده می‌ماند بدون آن که همیشه باعث بروز بیماری در میزبان خود شود.

نویسندگان مقاله گفتند: «حیوانات خانگی که شرایط کافی برای عمل کردن به عنوان گونه ذخیره دارند، نظیر سگ‌ها و گربه‌ها که با گزارش‌هایی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد نیز در تطابق است و تحقیقات علمی نیز بر آن‌ها صحه گذاشته و انتظارش را دارد.»

حیوانات وحشی که مورد دام‌داری قرارمی‌گیرند از جمله خوک‌ها، راسو‌ها و سایر جوندگان، نیز می‌توانند در نقش گونه ذخیره عمل کنند چرا که «تعداد زیادی از آن‌ها وجود دارد و آن قدر متراکم هستند که بستر انتقال ادامه‌دار ویروس کرونا را فراهم می‌آورد.»

نویسندگان مقاله نتیجه گرفتند: «چنین اموری باید باعث می‌شود ما راه‌کار‌هایی برای نظارت زودهنگام به کار ببندیم و تدابیر احتیاطی درباره گونه‌های جانوری مختلف اتخاذ کنیم.»

پروفسور سانتینی به آژانس خبری پرس اسوسیشن گفت: «ما باید راه‌کار‌های نظارتی به کار گیریم تا به ناگهان با شیوع گسترده این بیماری میان حیوانات مواجه نشویم چرا که در آن صورت نه تنها تهدیدی علیه سلامت آن گونه حیوانی ایجاد کرده‌ایم بلکه سلامت و جان انسان‌ها هم به خطر خواهد افتاد.
 
انتقال این ویروس در میان حیوانات اگر بدون نظارت و اطلاع ما اتفاق افتد ممکن است به مرحله‌ای بازگشت‌ناپذیر برسد که ممکن است موفقیت تلاش‌های فعلی برای محافظت از سلامت عمومی شهروندان را به مخاطره اندازد و امکان دارد انسان‌ها مدام این ویروس را از حیوانات مبتلا بگیرند.»

نظر این محققان بعد از آن اظهار شد که بر مبنای تحقیق ماه گذشته در نشریه پزشکی نیوانگلند اظهار شد که گربه‌ها به راحتی می‌توانند به سارس-کوو-۲ مبتلا شوند و ممکن است ویروس را به سایر گربه‌ها هم منتقل کنند.
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین