آمریکا، چهل هزار مبتلا به کرونا در یک روز

آمریکا، چهل هزار مبتلا به کرونا در یک روز

به گفته رابرت ردفیلد رییس این سازمان دلیل افزایش آمار، ابتلای جوانان به ویژه در ایالت‌های جنوبی و غربی به ویروس کروناست.  دولت ترامپ تاکید دارد که همه‌گیری در بیشتر بخش‌های کشور رو به تثبیت می‌رود.
کد خبر: ۸۱۸۱۹
بازدید : ۵۲۵۶
۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹
آمریکا، چهل هزار مبتلا به کرونا در یک روز
 
دانشگاه جان هاپکینز در آمریکا که آمار ابتلا به ویروس کرونا در جهان را رصد می‌کند اعلام کرده که روز پنجشنبه آمار ابتلا به ویروس در آمریکا به بالاترین حد خود از زمان آغاز همه‌گیری رسیده است. آنتونی فاچی، مقام ارشد مقابله با بیماری‌های عفونی در آمریکا در پی انتشار آمار تازه گفت: این کشور با "مشکلی جدی" روبروست.

دکتر فاچی در اولین کنفرانس خبری مربوط به کرونا در دو ماه گذشته گفت: "تن‌ها راه پایان داده به این وضع همبستگی است. " دکتر دبورا بریکس از مقام‌های کارگروه ویژه مقابله با کرونا گفته تغییر در شکل انجام آزمایش‌های تشخیصی به مقام‌های این کشور کمک می‌کند که بیمار‌ها بدون عوارض را بیابند.

دکتر فاچی گفت: افزایش دوباره موارد ابتلا می‌تواند به دلیل بازگشایی زود از حد، عدم رعایت دقیق دستور‌العمل‌ها توسط دولت‌های ایالتی و یا شهروندان باشد. به گفته او اگر شیوع دوباره متوقف نشود دوباره تمام بخش‌های کشور از جمله نقاطی که حالا وضعیت خوبی دارند دوباره دچار همه‌گیری می‌شوند.

مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا در این کنفرانس خبری تلویحا ارتباط سرعت گرفتن سرایت بیماری و بازگشایی ایالت‌ها را منکر شد و گفت: ایالت‌های جنوبی مدت زیادی است که کسب و کار را از سرگرفته‌اند و آمار بیماری در آن‌ها تازه روی داده است.

افزایش دوباره آمار ابتلا و بستری بیماران در بیمارستان منجر به لغو برنامه ایالت‌های فلوریدا، تگزاس و آریزونا برای بازگشایی کسب و کار‌ها و رفع محدودیت‌ها شده است.

فرماندار تگزاس گفته تدابیری هدفمند را برای کاهش نرخ ابتلا در این ایالت پیش خواهد گرفت. آمریکا بیش از هر کشور دیگری در جهان مبتلا به ویروس کرونا و قربانی از این ویروس داشته است. تعداد رسمی بیماران در این کشور تا کنون ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر و تعداد قربانیان ۱۲۲۳۷۰ بوده است.

در حالی که بخشی از افزایش آمار گزارش شده به دلیل افزایش آزمایش‌های تشخیصی کروناست، درصد نتایج مثبت این آزمایش‌ها نیز رو به افزایش است. مرکز مهار و مقابله با بیماری‌ها در آمریکا می‌گوید آمار واقعی ابتلا در این کشور احتمالا حدود ۲۰ میلیون نفر است.

به گفته رابرت ردفیلد رییس این سازمان دلیل افزایش آمار، ابتلای جوانان به ویژه در ایالت‌های جنوبی و غربی به ویروس کروناست.  دولت ترامپ تاکید دارد که همه‌گیری در بیشتر بخش‌های کشور رو به تثبیت می‌رود.

کدام ایالت‌ها بیشتر مبتلا دارند؟
تگزاس که در تلاش برای بازگشایی کسب و کار‌ها و پایان دادن به قرنطینه پیشتاز بود با هزاران مورد ابتلای روزانه روبروست و به همین دلیل گرگ ابوت، فرماندار جمهوری‌خواه این ایالت گفته بازگشایی را موقتا متوقف می‌کند.

مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا در اولین کنفرانس خبری خود درباره کرونا در دو ماه گذشته گفت: کاخ سفید از تدابیر فرماندار تگزاس حمایت می‌کند و از آمریکایی‌ها در ایالت‌های درگیر با کرونا خواست توصیه مقام‌های ایالتی را جدی بگیرند.

فلوریدا نیز در آمار موارد ابتلای روزانه رکورد شکنی کرده و از ۸۹۴۲ مورد تازه ابتلا خبر داده است. بیشترین آمار ابتلای روزانه در این ایالت پیشتر ۵۵۰۸ نفر بوده است. در حال حاضر تعداد کل مبتلایان فلوریدا ۱۲۲۹۶۰ نفر و تعداد قربانیان آن ۳۳۶۶ نفر است.

آریزونا نیز یکی دیگر از کانون‌های شیوع در آمریکاست. به گزارش واشنگتن پست تحقیقات محلی نشان می‌دهد دولت این ایالت مهار همه‌گیری را از دست داده است. فرماندار آریزونا به صاحبان کسب و کار برای بازگشایی "چراغ سبز" داده بود، اما حالا می‌گوید "چراغ زرد" است و از اهالی این ایالت خواسته "با احتیاط پیش بروند. "

تعداد موارد تازه ابتلا در ایالت‌های دیگر مانند آلاباما، کالیفرنیا، آیداهو، میسی‌سیپی، میسوری، نوادا، اوکلاهما، کارولینای جنوبی و وایومینگ نیز بی‌سابقه بوده است. نیویورک و نیوجرسی از مسافرانی که از هشت ایالت فلوریدا آلاباما، آرکانزاس، آریزونا تگزاس، یوتا، کارولینای جنوبی و شمالی می‌آیند خواسته‌اند دو هفته در قرنطینه بمانند.

واکنش آمریکا به همه‌گیری چگونه بوده؟
نظام فدرالی آمریکا به ایالت‌ها اجازه می‌دهد که راه‌حل‌ها و سیاست‌های خودشان را حتی در موردی مثل یک بحران بهداشتی سراسری پیش بگیرند. فرمانداران این ایالت‌ها تدابیر و سیاست‌های متفاوتی را برای مقابله با کرونا پیش گرفته‌اند.

این تفاوت در مواردی باعث تنش میان فرمانداران ایالتی و رییس جمهوری آمریکا شده است. در ماه مارس ترامپ صریحا گفت: بر آن است که "خیلی زود" کسب وکار‌های آمریکا را بازگشایی کند. رییس جمهوری آمریکا که با افزایش نرخ بیکاری در آستانه انتخابات ماه نوامبر در این کشور روبروست در حساب توییتری خود نوشت "نباید بگذاریم که راه حل از خود مشکل بدتر باشد".

او تا آنجا پیش رفت که از راهپیمایی‌ها در برخی ایالت‌ها که در اعتراض به مقررات قرنطینه بود حمایت کرد. رییس جمهوری آمریکا در ماه آوریل توصیه‌نامه‌ای را برای بازگشایی ایالت‌ها منتشر کرد. این توصیه‌نامه برای "بازگشایی آمریکا" برنامه‌ای سه مرحله‌ای را برای بازگشت به وضعیت عادی در پی همه‌گیری کرونا مشخص کرده بود.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین