"زومر‌ها" کیستند و چرا برای ترامپ دردسر ایجاد می‌کنند؟

"زومر‌ها" کیستند و چرا برای ترامپ دردسر ایجاد می‌کنند؟

شاید سیاست و طرفداران موسیقی پاپ کره‌ای در ظاهر نقاط اشتراک زیادی با یکدیگر نداشته باشند، اما این گروه جمعیتی مدت‌ها است که به خاطر مشغله‌های اجتماعی و سیاسی، و در عین حال ایفای نقش در کار‌های خیرخواهانه، معروف شده است.
کد خبر: ۸۱۹۰۵
بازدید : ۵۵۳۱
۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
تجمع اخیر دونالد ترامپ خیلی طبق برنامه پیش نرفت؛ و به نظر می‌رسد که مسئولیت این کار متوجه فعالان جوان است. این تجمع به دلایلی کاملا اشتباه خبرساز شد؛ بیش از یک‌سوم ۱۹ هزار صندلی سالن اجتماعات خالی مانده بود.

حالا مشخص شده است که دلیل پر نشدن سالن این بود که کاربران نوجوان تیک‌تاک و طرفداران کی‌پاپ، موسیقی پاپ کره‌ای با استفاده از این شبکه اجتماعی هم‌قطاران و دوستان خود را راضی کرده بودند که برای شرکت در این تجمع ثبت‌نام کنند و روز برگزاری هم در محل حاضر نشوند و به این ترتیب  رئیس‌جمهور را اذیت کنند.
 

زومر‌ها مسئول برهم زنی تجمع انتخاباتی ترامپ در تالسا شناخته شده‌اند

تیم انتخاباتی ترامپ رسانه‌ها و معترضانی را مسئول پر نشدن سالن معرفی می‌کند که بیرون سالن تجمع کرده بودند، و مدعی است که برنامه این بچه‌ها تاثیری بر تعداد شرکت‌کننده نداشته است.

با اینکه صحبت‌های زیادی درباره نقش طرفداران موسیقی پاپ کره‌ای در اذیت کردن ترامپ مطرح شده است، این اتفاق به نوعی نمایش قدرت نسل زد (یا زومرها) نیز بود - گروه جمعیتی جدیدی که قرار است دردسر‌های زیادی برای او و دیگر سیاستمداران ایجاد کند.

اما نسل زد چیست؟
این یکی از القابی است که به متولدان اواسط دهه ۱۹۹۰ تا اوایل دهه ۲۰۱۰ داده شده است - هر چند که هنوز بین شخصیت‌های دانشگاهی و مفسران اجتماعی بر سر نقطه شروع و پایان این بازه بحث است. عبارت زومر به نوعی بازی با کلمه بومر است - لقبی که به کودکان "نسل انفجار"، یعنی متولدان ۱۹۴۴ تا ۱۹۶۴، داده شده است.

اهمیت زومر چیست؟
اول اینکه زومر‌ها دارند از نظر تعداد، دنیا را تصاحب می‌کنند. برخی از گزارش‌ها حاکی از این است که آن‌ها همین حالا نیز پرجمعیتترین نسل بشر را تشکیل می‌دهند - چیزی حدود ۳۲ درصد جمعیت دنیا.

با اینکه نسل هزاره‌ها، یعنی متولدان ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۶، همچنان پرجمعیت‌ترین گروه بزرگسال محسوب می‌شوند - میانه سنی دنیا حدود ۳۰ سال است - بانک جهانی می‌گوید که زومر‌ها همین حالا هم ۴۱ درصد نیروی کار دنیا را تشکیل می‌دهند.

آیا آن‌ها واقعا اینقدر فرق دارند؟
به گفته جامعه‌شناسان، زومر‌ها از چند نظر با بقیه فرق دارند.
 

زومر‌ها نسل اینترنت محسوب می‌شوند

یکی از تفاوت‌های اساسی این است که آن‌ها نخستین نسلی به حساب می‌آیند که از بدو تولد "زندگی دیجیتالی" کرده‌اند. به زبان ساده، آن‌ها به دنیایی پا گذاشتند که به خاطر پیشرفت‌ها و ابداعات فنی، مثل اینترنت، تفاوتی اساسی کرده بود.

آمار‌ها نشان می‌دهد که زومر‌ها بیش از هر نسل دیگری از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و وقتی که در روز صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کنند در بعضی مناطق از هزاره‌ها بیشتر است. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که شبکه‌های اجتماعی منبع خبری اصلی حدود ۶۰ درصد زومر‌ها است.

تفاوت دیگر آن‌ها در بعضی از کشور‌ها این است که در مقایسه با نسل‌های قبلی علاقه بیشتری به تحصیلات دانشگاهی دارند. علاقه آن‌ها به فعالیت‌های اجتماعی با هزاره‌ها مشترک است، اما شاید زودتر وارد این حیطه شوند. پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ در بریتانیا انجام شد نشان داد که تعهد به خرید اخلاقی بین کودکان زومر دو برابر هزاره‌ها در سنین مشابه است.

در بین فعالان زومر دو چهره در سال‌های اخیر بسیار معروف شده‌اند: یکی ملاله یوسفزی، برنده ۲۲ ساله جایزه نوبل، و گرتا تونبرگ، شخصیت سال مجله تایم در سال ۲۰۱۹ و "مبارز اقلیمی" ۱۶ ساله از سوئد.
 

بیشتر بخوانید: زدها چه کسانی هستند؟

آیا تنوع قومی بین آن‌ها بیشتر است؟
در بعضی از کشور‌ها چنین است. مثلا در آمریکا، زومر‌ها متنوعترین نسل تاریخ محسوب می‌شوند. در سال ۲۰۱۹، مرکز تحقیقات پیو تخمین زد که سفیدپوستان ۵۲ درصد زومر‌های کشور را تشکیل می‌دهند، در حالی که سفیدپوستان ۶۰ درصد کل جمعیت را تشکیل می‌دهند.

تنوع قومی در بین زومر‌های کشور‌هایی که در دو دهه اخیر شاهد ورود تعداد قابل توجهی مهاجر بوده‌اند نیز در حال افزایش است.

از جمله مشهورترین زومر‌های فعال ملاله یوسف‌زی و گرتا تونبرگ است

آیا زومر‌ها مدارای بیشتری از نسل‌های دیگر نشان می‌دهند؟
یکی از معروفترین تحقیقات درباره زومر‌ها در سال ۲۰۱۶ توسط بنیاد وارکی که یک سازمان خیریه آموزشی است انجام شد. در جریان این تحقیق با ۲۰ هزار نفر بین سنین ۱۵ تا ۲۱ سال در ۲۰ کشور مختلف مصاحبه شده بود. هرچند با تفاوت‌های زیاد منطقه‌ای - فقط ۳۱ درصد از آن‌ها عقیده داشتند که دولت‌هایشان "باید زندگی و کار مهاجران را تسهیل کنند".

آیا زومر‌ها پای صندوق‌های رای می‌روند؟
آیا زومر‌ها علاقه بیشتری به دخالت در سیاست دارند؟ اگر ایالات متحده را معیار قرار دهیم، فعلا نمی‌توانیم نظر قطعی صادر کنیم. میزان مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری بین گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال از بقیه گروه‌های سنی کمتر است، و در انتخابات ۲۰۱۶ که به پیروزی ترامپ منجر شد تنها ۴۶ درصد واجدین این گروه سنی پای صندوق‌های رای رفتند.

اما میزان شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره از ۲۰ درصد سال ۲۰۱۴ به ۳۶ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش پیدا کرد. تحلیلگران می‌گویند که این تفاوت می‌تواند ناشی از رسیدن زومر‌ها به سن رای باشد.

رای‌دهندگان جوان در بعضی از تغییرات سیاسی اخیر نیز نقش داشته‌اند، مثل انتخاب الکساندریا اوکاسیو-کورتز در سن ۲۹ سالگی به مجلس نمایندگان که او را به جوانترین نماینده زن در تاریخ کنگره تبدیل کرد؛ لذا حمایت او از زومر‌هایی که باعث شرمساری ترامپ در تولسا شدند اصلا تعجب‌آور نیست.
 

در انتخابات سال ۲۰۱۶، تنها ۳۷ درصد جوانتر‌ها به ترامپ رای دادند، در حالی که ۵۵ درصد هیلاری کلینتون را انتخاب کردند. اما خیلی‌ها می‌گویند که این پیش‌فرض که زومر‌ها ذاتا عقاید چپگرایانه دارند اشتباه است: ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهور راستگرای افراطی برزیل، پیروزی خود در انتخابات ۲۰۱۸ را مدیون رای ۶۰ درصدی ۱۸ تا ۲۴ ساله‌ها است.

شاید سیاست و طرفداران موسیقی پاپ کره‌ای در ظاهر نقاط اشتراک زیادی با یکدیگر نداشته باشند، اما این گروه جمعیتی مدت‌ها است که به خاطر مشغله‌های اجتماعی و سیاسی، و در عین حال ایفای نقش در کار‌های خیرخواهانه، معروف شده است.

در جریان اعتراضات به تبعیض نژادی و خشونت پلیس، اتحادی جهانی بین طرفداران موسیقی پاپ کره‌ای و فعالان جنبش زندگی سیاهان مهم است شکل گرفت که هدفش تامین بودجه و بسیج مردمی از سراسر دنیا در شبکه‌های اجتماعی بود.

رشد ادامه‌دار این گروه به این معنی است که حضور آن‌ها در سیاست تاثیرگذارتر از قبل خواهد شد و دردسر‌های جدیدی برای ترامپ و دیگر سیاستمداران ایجاد خواهند کرد.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین