آیا احتمال کنارکشیدن ترامپ از انتخابات ۲۰۲۰ وجود دارد؟

آیا احتمال کنارکشیدن ترامپ از انتخابات ۲۰۲۰ وجود دارد؟

گرچه فاکس نیوز و نیویورک تایمز با انتشار نظرسنجی‌ها و اخبار درون حزبی جمهوری خواهان معتقدند که کناره گیری ترامپ محتمل است. اما در این میان برخی از تحلیلگران معتقدند که او کناره کناره گیری نخواهد کرد. برخی از آن‌ها گفته اند ممکن است انتشار گزارش فاکس نیوز نوعی جنگ روانیِ هدایت شده باشد تا دموکرات‌ها را به اشتباه بیاندازد. از طرفی بررسی موضع گیری اعضای برجسته حزب جمهوری خواه در هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که ترامپ وضعیت متزلزلی میان هم حزبی‌های خود دارد و ممکن است در هفته‌های آینده با چالش جدی مواجه شود.
کد خبر: ۸۲۰۲۰
بازدید : ۵۶۳۱
۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
آیا احتمال کنارکشیدن ترامپ از انتخابات ۲۰۲۰ وجود دارد؟
 
فرادید| کمتر از ۴ ماه تا انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و در این روز‌های باقی مانده جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات پیش رو و دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا و نامزد جمهوری خواهان، در رقابت تنگاتنگی برای رسیدن به کاخ سفید به سر می‌برند. اما این درحالی ست که روز‌های گذشته شبکه خبری "فاکس نیوز" و روزنامه "نیویورک تایمز" به نقل از برخی اعضای حزب جمهوری خواه و به استناد برخی نظرسنجی ها بحث احتمال کناره گیری دونالد ترامپ را پیش کشیدند. موضوعی که با واکنش ترامپ و کارزار انتخاباتی او مواجه شد. با این وجود بخشی از تحلیلگران سیاسی عقیده دارند که او کناره گیری نخواهد کرد. 

به گزارش فرادید، شبکه فاکس نیوز در این رابطه گزارش داد: "چنانچه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به این نتیجه برسد که شانسی برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد ممکن است از رقابت در این کارزار انصراف دهد. فاکس‌نیوز که شبکه خبری محبوب دونالد ترامپ است این ادعا را با استناد به منابع مطلع در حزب جمهوری‌خواه گزارش داده و نوشته که این حزب با توجه به نتایج ضعیف ترامپ در نظرسنجی‌ها نگران انتخاب مجدد وی در انتخابات ماه نوامبر است. "

یکی از جمهوری‌خواهان که خواسته نامش فاش نشود، در گفتگو با فاکس‌نیوز گفته است که "هنوز زود است در این مورد اظهارنظر شود، اما شما می‌توانید سناریوی کناره‌گیری را هم در نظر بگیرید. من این سخنان را شنیده‌ام، اما شک دارم که درست باشد. "

با این حال وی می‌گوید که اطمینان دارد اگر ترامپ به این نتیجه برسد که پیروز نخواهد شد، از دور رقابت‌ها کنار خواهد رفت.

در این راستا چارلز گاسپارینو، مجری فاکس‌نیوز در یک توییت نوشت: "عوامل اجرایی جمهوری‌خواهان برای اولین‌بار احتمال کناره‌گیری ترامپ از انتخابات را زمزمه می‌کنند.

وی در ادامه توییت خود نوشت: "آن‌ها می‌گویند اگرترامپ همین گونه ادامه دهد و در نظرسنجی‌ها ضعیف ظاهر شود، وی از رقابت‌ها کنار خواهد رفت. جو بایدن، رقیب انتخاباتی ترامپ و نامزد حزب دموکرات در حال حاضر به‌طور میانگین در نظرسنجی‌های انتخاباتی ۹ درصد از ترامپ پیش افتاده است. عمده الگو‌های موجود نیز پیش‌بینی می‌کنند که بایدن پیروز میدان است. "

در این رابطه یک منبع در حزب جمهوری‌خواه به فاکس‌نیوز گفت: "اگر نظرسنجی‌ها از این بدتر شوند ممکن است شما سناریویی را شاهد باشید که او کناره‌گیری می‌کند.» فاکس‌نیوز نوشته عملکرد ترامپ در نظرسنجی‌ها طی هفته‌های گذشته به دلیل عملکرد دولت او در مبارزه با بیماری پاندمی کرونا و همچنین واکنش کاخ سفید به تظاهرات‌های ضد نژادپرستی ضعیف‌تر شده است. فاکس‌نیوز نوشته در نظرسنجی اخیر این رسانه، ترامپ ۱۲درصد از جو بایدن عقب‌تر بوده است. بایدن در بسیاری از ایالت‌های کلیدی از ترامپ پیش افتاده است. ترامپ چند روز پیش به احتمال باختش در انتخابات ماه نوامبر اذعان کرد و گفت که ممکن است جو بایدن در این انتخابات پیروز شود. "
 

خشم ترامپ و هیاهوی کارزار انتخاباتی اش

دونالد ترامپ که از احتمال دهندگان کناره گیری اش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ به شدت عصبانی شده بود، در توئیتی به نتایج نظرسنجی‌های نیویورک تایمز و فاکس نیوز تاخت و آن‌ها را "جعلی" و "شوخی" توصیف کرد.  

او نوشت: "بسیار متاسفم به اطلاع دموکرات‌های بی خاصیت برسانم که نتایج نظرسنجی‌های داخلی من خیلی خوب است. درست مثل سال ۲۰۱۶، نظرسنجی‌های نیویورک تایمز جعلی هستند. نظرسنجی‌های فاکس نیوز جوک هستند. فکر می‌کنید وقتی من برنده شوم از مخاطبانتان عذرخواهی می‌کنید؟ مردم نظم، قانون و ایمنی می‌خواهند. "

رئیس جمهور آمریکا در توئیتی دیگر بدون اشاره به اینکه منظورش کدام نظرسنجی است مدعی شد که ۹۵ درصد از شهروندان حامی حزب جمهوری خواه از او حمایت می‌کنند. او ۵ درصد مابقی را "احمق" خطاب کرد.

این نخستین بار است که "فاکس نیوز" شبکه خبری محبوب ترامپ با اشاره به کاهش شدید آرای ترامپ در مقایسه با بایدن به نقل از منابعی در داخل حزب جمهوری خواه از احتمال کناره گیری ترامپ از انتخابات آتی خبر می‌دهد.

در کنار عصابیت ترامپ، کارزار انتخاباتی او نیز پس از اعلام نظرسنجی‌ها در شبکه‌های اجتماعی و در گفتگو با رسانه‌های سعی کرده اند گزارش‌های نیویورک تایمز و فاکس نیوز را جعلی و بی اهمیت جلوه دهند.  

در این رابطه سخنگوی کمپین ترامپ گفته است که " همه می‌دانند که موسسات نظرسنجی همواره درباره ترامپ اشتباه کردند. نظرسنجی کافی از جمهوری‌خواهان انجام نمی‌شود و آن‌ها رای‌دهندگان احتمالی را در نظر نمی‌گیرند تا روایت‌های غلط داشته باشند. این کار جواب نمی‌دهد. سال ۲۰۱۶ هم از این حرف‌ها زده می‌شد و اگر درست بودند، اکنون هیلاری کلینتون در کاخ سفید حضور داشت. "

آیا احتمال کنارکشیدن ترامپ از انتخابات ۲۰۲۰ وجود دارد؟

آیا ترامپ واقعا کنار می‌کشد؟  

گرچه فاکس نیوز و نیویورک تایمز با انتشار نظرسنجی‌ها و اخبار درون حزبی جمهوری خواهان معتقدند که کناره گیری ترامپ محتمل است. اما در این میان برخی از تحلیلگران معتقدند که او کناره کناره گیری نخواهد کرد. برخی از آن‌ها گفته اند ممکن است انتشار گزارش فاکس نیوز نوعی جنگ روانیِ هدایت شده باشد تا دموکرات‌ها را به اشتباه بیاندازد.

برخی دیگر از تحلیلگران هم گفته اند که اگر حزب جمهوری‌خواه که خاستگاه ترامپ به حساب می‌آید به او اعلام کند که باید از رقابت‌های ریاست جمهوری کنار بکشد، ترامپ باید اطاعت کند، اما بعید به نظر می‌رسد که او  حرف هم حزبی‌های خود را قبول کند.

از طرفی بررسی موضع گیری‌ اعضای برجسته حزب جمهوری خواه در هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که ترامپ وضعیت متزلزلی میان هم حزبی‌های خود دارد و ممکن است در هفته های آینده با چالش جدی مواجه شود.

«جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین دولت ترامپ به تازگی از اقدامات رییس‌جمهوری به‌شدت انتقاد کرده و سناتور «لیزا مورکوفسکی» از آلاسکا نیز که هم‌حزبی ترامپ به شمار می‌رود در اینکه در انتخابات به ترامپ رای خواهد داد یا خیر، تردید نشان داده‌است.

«ویلیام مک‌ریون» دریاسالار بازنشسته آمریکا و فرماندهی عملیات قتل بن‌لادن هم تاکید کرد: این پاییز زمان آن رسیده‌است که رهبر جدیدی انتخاب کنیم، چه دموکرات، چه مستقل. ترامپ نشان داد که کیفیت لازم را برای فرماندهی کل قوا ندارد.

بسیاری از هم‌حزبی‌های ترامپ نیز سیاست خارجی دولت کنونی را مورد نقد و انتقاد قرار داده‌اند. «کاندولیزا رایس» وزیر امور خارجه سابق آمریکا در دولت بوش پسر معتقد است که ترامپ مسیر سیاست خارجی را اشتباه هدایت می‌کند و بسیاری از بحران‌های «خودساخته» ترامپ در نهایت ناامنی بیشتر برای جهان در پی دارد.

از نگاه رایس، ترامپ نظام‌ها و تعهدات بین‌المللی همچون ناتو و تجارت آزاد ایجاد شده در فضای پساجنگ جهانی دوم را در خطر نابودی قرار داده‌است. خروج آمریکا از تعهدات بازدارنده‌ای همچون «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» (آی ان اف) با مسکو و «پیمان آسمان‌های باز» از دیگر اقدامات تنش‌زای کاخ سفید در عرصه بین‌المللی به شمار می‌رود.

همچنین عدم حصول نتیجه در توافقات بزرگ که ترامپ همواره بر آن مانور سیاسی و تبلیغات رسانه‌ای ویژه‌ای دارد، بر کاهش محبوبیت وی اثرگذار بوده‌است. ترامپ در سه سال ونیم گذشته نشان داد که اشتیاق عجیبی به حضور پشت میز‌های مذاکره و تلاش برای دستیابی به توافقاتی دارد که بی‌سابقه و تاریخی باشد همانند مذاکره با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی، اجرای «معامله قرن» بین اسرائیل و فلسطین و همچنین توافق ثانویه با ایران؛ توافقات و اهدافی که هرگز محقق نشد.

از این رو شماری از مقامات ارشد کنونی و پیشین جمهوری خواه آشکارا اعلام کرده‌اند که در انتخابات ۲۰۲۰ از ترامپ حمایت نخواهند کرد که «جورج دبلیو بوش» رئیس‌جمهوری اسبق، «میت رامنی» نامزد سابق انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۲ و سناتور فعلی این کشور و نیز «کالین پاول» وزیر سابق امورخارجه از آن جمله‌اند.
 
از سوی دیگر از نگاه ناظران، دو رخداد مهمی که در ماه‌های اخیر به چالشی جدی برای دولت ترامپ تبدیل شده و وی در مدیریت آنها ناکام مانده شیوع چشمگیر کرونا در این کشور و اعتراضات سراسری به قتل «جورج فلوید» سیاه‌پوست به دست نیروی پلیس بود.

با این حال بعید به نظر می‌رسد که حزب جمهوری خواه ریسک چهارماه باقیمانده به انتخابات ۲۰۲۰ را بپذیرد و نامزد جدید و ناشناخته‌ای را معرفی کند.
 
آیا احتمال کنارکشیدن ترامپ از انتخابات ۲۰۲۰ وجود دارد؟

نظر سنجی ها چه می گویند؟

براساس رصد نظرسنجی‌ها از سوی پایگاه "ریل کلیر پالیتیکس" جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در حال حاضر میانگین پیشتازی ۹ درصدی نسبت به دونالد ترامپ دارد.

ترامپ، حمایت رای‌دهندگان سفیدپوست سالخورده را که همواره از حزب جمهوری‌خواه حمایت می‌کردند و برای پیروزی پر زحمت او در ۲۰۱۶ حیاتی بودند، از دست داده است. ترامپ همچنین در اکثر ایالت‌های "چرخشی" از معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا عقب است.

ایالت چرخشی به ایالت‌هایی در آمریکا گفته می‌شود که هیچ کدام از دو حزب اصلی در آن‌ها حمایت صد درصدی ندارند و در نتیجه مورد توجه زیاد کاندید‌ها قرار می‌گیرد.

یک تحقیق صورت‌گرفته توسط تیم پیش‌بینی "اکونومیست" هم نشان داده که بایدن احتمالا در انتخابات نوامبر امسال دونالد ترامپ را با اختلاف فاحشی شکست می‌دهد و پس از ۴ سال مجددا کاخ سفید را به دموکرات‌ها بازمی‌گرداند. در این مدل از تحقیقات، بایدن هم انتخابات مردمی، هم آرای الکترال را با اختلاف برنده می‌شود. در این تحقیقات مشخص شده است که بایدن احتمالا ۸۹ درصد شانس پیروزی دارد و شانس ترامپ برای پیروزی تنها ۱۱ درصد است.

مدل اکونومیست در واقع بازه زمانی سوم مارس تا سی‌ام ژوئن را بررسی کرده و به تفکیک شانس پیروزی بایدن و ترامپ را مشخص کرده است. به‌عنوان مثال در این مدل در تاریخ سوم مارس بایدن توان کسب ۲۷۱ رای الکترال را داشت و ترامپ ۲۶۹. در تاریخ ۹ مارس، اما هر دو در رقم ۲۶۹ مساوی هستند. اما از ۲۲ مارس مدام فاصله بین بایدن و ترامپ زیاد می‌شود و احتمال پیروزی پیرمرد دموکرات‌ها به‌طور پیوسته بالاتر می‌رود؛ به‌گونه‌ای‌که در بیستم آوریل فاصله آرای الکترال احتمالی بین آن‌ها ۸۰ می‌شود. در این روز احتمال کسب آرای بایدن به ۳۰۹ رای الکترال و ترامپ به ۲۲۹ می‌رسد. اما نقطه اوج این اختلافات به تاریخ سی‌ام ژوئن می‌رسد. در این روز آرای الکترال بایدن به ۳۴۳ و دونالد ترامپ به ۱۹۵ می‌رسد.

برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری هر نامزدی که به ۲۷۰ رای الکترال برسد، می‌تواند بار و بنه خود را جمع کند و مستاجر کاخ سفید شود. به نوشته مجله اکونومیست، پیش‌بینی این مجله در حال حاضر، شامل یک پیروزی قاطع برای بایدن است. سیستم آرای الکترال این شانس را در سال ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ داد تا جمع آرای مناطق روستایی را با ورود به کاخ سفید ببیند. این در حالی است که آرای مردمی هیلاری کلینتون در آن سال بالاتر از دونالد ترامپ بود.

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین