موج دوم

موج دوم

عواقب این پاندمی بی‌سابقه فقط ابتلای مردم به یک بیماری ویروسی نیست. خستگی و به‌پایان‌رسیدن توان سیستم سلامت در کشور هم نتیجه‌ای اجتناب‌ناپذیر و دردآور است
کد خبر: ۸۲۱۸۴
بازدید : ۴۷۴۴
۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۸
نویسنده:بابک زمانی
بابک زمانی*| آمار شیوع کرونا با آغار فصل گرما هم رو به افزایش است؛ گرمایی که گمان می‌رفت این ویروس را بسوزاند و امید‌ها را شعله‌ور کند.

عواقب این پاندمی بی‌سابقه فقط ابتلای مردم به یک بیماری ویروسی نیست. خستگی و به‌پایان‌رسیدن توان سیستم سلامت در کشور هم نتیجه‌ای اجتناب‌ناپذیر و دردآور است؛ اما مهم‌تر از آن تأثیری است که بر اقتصاد و کار و کسب و معیشت ما می‌گذارد و فراتر از آن تأثیری است که بر امید به زندگی و روان رنجور جامعه‌ای می‌گذارد که پیش‌تر هم حال خوشی نداشت.
 
بی‌تردید صدور دستورالعمل‌های بهداشتی و وضع قوانین و مقررات برای جداسازی و رفت‌وآمد‌ها هم در حیطه وظایف دولتی است؛ اما دستورالعمل‌های بهداشتی را بسیاری از نهاد‌های دیگر هم می‌توانند انجام دهند.
 
تنظیم و اجرای مقررات هم بدون حمایت دولت و تمهیدات اقتصادی میسر نیست. جامعه پزشکی کشور مثل آن زمانی که ممکن است به پدر درمانده و تنگدستی حکم کند که فرش زیر پایت را بفروش و خرج فرزند بیمارت کن و مسئولیت روابودن این حکم و بهبود کودک را هم بر‌عهده بگیرد، به دولت و مدیران و برنامه‌ریزان کشور توصیه می‌کند از منابع مالی استراتژیک کشور به قیمت چشم‌فروبستن از بسیاری از مخارج و مصالح دیگر برای مقابله با این بلیه مایه بگذارند تا در برابر توفان احتمالی‌ای که در پیش است، از وظایف اخلاقی خود چیزی کم نگذاشته باشند.

در بیانیه‌ای که خطاب به جامعه پزشکی نوشته شده است؛ ضمن تشکر از پزشکان برای آنچه تاکنون انجام داده‌اند، بر صبر و بردباری ایشان در ادامه راه تأکید شده است.
 
در این بیانیه یک‌بار دیگر نمایندگان جامعه پزشکی تجدید پیمان می‌کنند که تا آخر در تلاش خود برای درمان بیماران، اطلاع‌رسانی به عموم و درخواست امکانات از دولت و مسئولان آنچه در توان دارند، به کار گیرند و هر ناملایماتی از هر نوع در عزم ایشان خللی وارد نکند.

جامعه پزشکی در بیانیه‌ای خطاب به مردم یک بار دیگر توجه ایشان را به خطرات این پاندمی جلب کرده و با تأکید از آن‌ها می‌خواهد مقررات جداسازی را به دقت انجام دهند. از وسایل حفاظتی تا حد امکان استفاده کنند و مراجعات غیرضروری به مراکز درمانی و مراکز خرید و دیگر اماکن عمومی را به حداقل برسانند.
 
بی‌تردید رعایت احتیاطات برشمرده از سوی مردم و اختصاص کمک‌های اقتصادی از ذخایر از سوی دولت و مسئولان نه‌تنها به کنترل بحران یاری می‌رساند، نمایشی خواهد بود از فرهنگ والای اجتماعی در کشور ما.

* عضو هیئت‌مدیره مجمع انجمن‌های گروه پزشکی ایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین