جنجال دریافتی ۲۳۱ میلیون تومانی نمایندگان مجلس؛ ماجرا چیست؟

جنجال دریافتی ۲۳۱ میلیون تومانی نمایندگان مجلس؛ ماجرا چیست؟

پس از واکنش کاربران شبکه‌ای اجتماعی و رسانه‌ها به دستمزد بالای نمایندگان مجلس، برخی از اعضای هیات رئیسه مجلس به این موضوع پاسخ داده اند. احمد امیرآبادی فرهانی، نماینده قم و عضو هیئت‌رئیسه مجلس در واکنش به این موضوع در توئیتر خود نوشت: "دوره قبل به نمایندگان ۲۵۰میلیون ودیعه مسکن پرداخت و از حقوق‌شان کسر گردید. این دوره به ۲۰۰ میلیون کاهش و ماهیانه تا آخر دوره از حقوق کسر می‌شود و این ۲۰ میلیون ⁧حقوق نماینده⁩ نیست. " او در ادامه آورده است:  "این هزینه شامل اجاره دفتر، حقوق کارکنان، آب، برق، گاز، تلفن ثابت و سیار، اینترنت و... است که به حساب دفتر واریز می‌شود. " 
کد خبر: ۸۲۲۲۲
بازدید : ۴۹۷۲
۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
جنجال حقوق ۲۳۱ میلیون تومانی نمایندگان مجلس؛ ماجرا چیست؟
 
فرادید| حقوق اولین ماه نمایندگان مجلس یازدهم، ۲۳۱ میلیون تومان! این خبر را حسین جلالی نماینده رفسنجان و انار در صفحه شخصی توئیترش منتشرکرد. خبری که واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشته است.

به گزارش فرادید، جلالی روز دوشنبه ۱۶ تیرماه، با انتشار توئیتی درباره اولین حقوق نمایندگان مجلس نوشت: "اولین حقوق نمایندگی ۱۱ میلیون تومان واریز شده به علاوه ۲۰۰ میلیون تومان بابت مسکن و ۲۰ میلیون تومان هم برای سایر هزینه‌ها به حساب ما واریز شد. " 

این اولین بار است که یکی از نمایندگان مجلس، ریز فیش حقوقی مجلسی‌ها را به شکل شفاف منتشر می‌کند.  

دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی اکنون ۲۷۸ نماینده دارد که در مجموع این نمایندگان برای ماه نخست حضورشان ۶۴ میلیارد و ۲۱۸ میلیون تومان حقوق از خزانه کشور دریافت کرده‌اند.

البته هنوز تکلیف ۱۲ کرسی مجلس یازدهم مشخص نشده است.

پرداخت ۲۰۰ میلیون تومانی حق مسکن، حقوق ۱۱ میلیونی به علاوه ۲۰ میلیون تومان برای سایر هزینه‌ها درحالی به نمایندگان مجلس پرداخت می‌شود که روز‌های گذشته احمد امیرآبادی فرهانی، نماینده قم و عضو هیئت‌رئیسه مجلس در لایو اینستاگرامی علی اکبر رائفی‌پور گفته بود که دخل‌وخرج نمایندگان مجلس با هم نمی‌خواند و این مقدار حقوق و هزینه دفتر و ودیعه مسکن کفایت شغل نمایندگی را نمی‌دهد.

او گفته که تعدادی از نماینده‌های مجلس علاوه بر ۲۰۰ میلیونی که برای ودیعه مسکن می‌گیرند از فرمانداری‌ها و شهرداری‌های شهرشان نیز خانه و دفتر رایگان دریافت می‌کنند.

این عضو هیئت‌رئیسه مجلس همچنین گفته بود که نماینده‌های مجلس با وجود اینکه ماهیانه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای هزینه‌های ماشین و راننده دریافت می‌کنند، نهاد‌های دولتی و عمومی به صورت رایگان ماشین و راننده در اختیارشان قرار می‌دهند.

البته درمورد هزینه‌های دیگری که به نمایندگان پرداخت می‌شود، هفته‌های گذشته روزنامه شرق در گزارشی عنوان کرد که نمایندگان مجلس برای اقامت در تهران، اجاره ماهانه پنج‌میلیون‌تومانی دریافت می‌کنند. این مبلغ به حساب تمامی نمایندگان واریز می‌شود و افرادی هم که ساکن تهران هستند، از مزایای تأمین هزینه اجاره منزل بهره‌مند هستند.

همچنین هر نماینده ماهانه مبلغ دومیلیون‌و ۲۰۰ تومان برای هزینه‌های ایاب‌وذهاب خود دریافت می‌کند و هزینه مشاوران نماینده نیز از بیت‌المال پرداخت می‌شود. این به‌جز یک دستگاه خودروی پژوپارس و سهمیه بنزینی است که در اختیار تمامی نمایندگان مجلس برای رفت‌وآمد قرار داده شده است.

علاوه بر این پرداخت حقوق ماهانه راننده خودرو نمایندگان، از طریق امور مالی مجلس به‌طور جداگانه مانند سایر کارکنان مجلس انجام می‌شود و در سبد هزینه‌ای نمایندگان مجلس جا داده نمی‌شود. به‌جز این موارد، هزینه پرداخت قبض موبایل هم به حساب هرکدام از نمایندگان مجلس واریز می‌شود.

با این حال سه سال پیش بود که تصاویری در فضای مجازی از فیش‌های حقوقی با مبالغ نجومی برای اولین بار، جنجال زیادی به پا کرد. یکی از دستگاه‌هایی که در همان زمان بر امکان دسترسی عمومی به اطلاعات دریافتی و پرداختی‌های کارکنان و مدیران تاکید می‌کرد، مجلس بود. در واکنش به این پیشامد، سامانه‌ای به نام "سامانه ماده ۲۹ حقوق کارکنان" راه‌اندازی شد و طبق قانون تمامی دستگاه‌ها مکلف به ثبت اطلاعات دستمزدی خود در این سامانه شدند. اما هنوز بسیاری از دستگاه‌ها به این سامانه ملحق نشده‌اند و یکی از آن‌ها مجلس است که هنوز اطلاعاتی از آن روی این سامانه موجود نیست.
جنجال حقوق ۲۳۱ میلیون تومانی نمایندگان مجلس؛ ماجرا چیست؟

واکنش‌ها به دستمزد نمایندگان مجلس

با انتشار ریز دریافتی حقوق نمایندگان مجلس از سوی حسین جلالی نماینده رفسنجان و انار، بسیار از کاربران شبکه‌های اجتماعی، فعالان سیاسی و برخی رسانه‌ها نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. بیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی حقوق نمایندگان مجلس را با حداقل دستمزد کارگران و حقوق عقب افتاده آن‌ها قیاس و از نمایندگان انتقاد کرده اند.

در این میان برخی از فعالان سیاسی نیز به انتقاد از دستمزد بالای نمایندگان پرداخته اند. سید عطاءالله مهاجرانی نماینده مردم شیراز در مجلس اول و وزیر دولت اصلاحات در واکنش به این موضوع در توئیتر خود نوشت: "مجلس اول؟! آن سال‌ها در فضای جنگ تحمیلی گوشت گران و کمیاب بود. آقای کتیرایی عضو هیات رئیسه و مسئول امور خدمات، به رستوران مجلس دستور داده بود، مصرف گوشت را به حداقل برسانند. آبگوشت بی گوشت درست کردند. برای چای، می‌بایست فقط دو حبه قند که توی پلاستیک پیچیده بود، بگیریم. بعضی نمایندگان با موتور سیکلت و یا دوچرخه به مجلس می‌آمدند.  هیچکس در ذهنش نمی‌گذشت که مجلس فرصتی برای اندوختن مال و پروار است. نمایندگان دلالی و کار چاق کنی نمی‌کردند. حقوق نمایندگان در حد متوسط حقوق در کشور بود. می‌توان اسناد مالی مجلس اول تا به امروز را بررسی کرد. چرا چنین شد؟! "

روزنامه شرق نیز در گزارشی انتقادی نسبت به دستمزد نجومی نمایندگان نوشت: "اگر قرار به رسیدگی مجدد به حقوق‌های نجومی است، نمایندگان نباید از این قاعده مستثنا شوند و بالاخره باید مشخص شود هزینه مشاوران نمایندگان یا هزینه موبایل آن‌ها و حتی اجاره ماهانه منزل آن‌ها چرا باید از بیت‌المال پرداخت شود و چرا نمایندگان مجلس که فقط به شوق خدمت آمده‌اند، با حقوق دریافتی خود هزینه‌هایشان را پرداخت نمی‌کنند؟! "

در مقابل برخی نیز معتقد به بوده اند که پرداخت چنین مبالغی رایج است و نباید در مورد آن هیاهو کرد. رضا رئیسی روزنامه نگار در این رابطه در توئیتر خود نوشت: "خدمت تان عارضم که پرداختی مجلس به نمایندگان چیز عجیب و غریبی نیست، البته چنین حقوقی در اغلب ادارات دولتی و نهاد‌های غیر دولتی رایج و جاری است. همچنین برای تهیه مسکن در تهران این مبلغی نیاز حداقلی است. "
 

پاسخ مجلسی‌ها به حقوق ۲۳۱ میلیون تومانی نمایندگان 

پس از واکنش کاربران شبکه‌ای اجتماعی و رسانه‌ها به دستمزد بالای نمایندگان مجلس، برخی از اعضای هیات رئیسه مجلس به این موضوع پاسخ داده اند. احمد امیرآبادی فرهانی، نماینده قم و عضو هیئت‌رئیسه مجلس در واکنش به این موضوع در توئیتر خود نوشت: "دوره قبل به نمایندگان ۲۵۰میلیون ودیعه مسکن پرداخت و از حقوق‌شان کسر گردید. این دوره به ۲۰۰ میلیون کاهش و ماهیانه تا آخر دوره از حقوق کسر می‌شود و این ۲۰ میلیون ⁧حقوق نماینده⁩ نیست. "

او در ادامه آورده است:  "این هزینه شامل اجاره دفتر، حقوق کارکنان، آب، برق، گاز، تلفن ثابت و سیار، اینترنت و... است که به حساب دفتر واریز می‌شود. " 

محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس نیز در این رابطه گفته است که " مجلس تسهیلاتی برای نمایندگانی که فاقد محل سکونت در شهر تهران هستند قرار داده است که تا پیش از این به صورت تأمین منزل مسکونی و یا در اختیار قرار دادن مبلغی برای سکونت نمایندگان بوده است که این اقدام از نظر تعاریف سازمانی جزء ابزار رفاهی نبوده بلکه ابزار مدیریتی است و ابزار رفاهی همان حقوق حدود ۱۱ میلیون تومان است که طبق قانون مدیریت خدمات کشوری بوده چنانچه به همه کارکنان دستگاه‌ها حقوق پرداخت می‌شود.  "

او همچنین گفته که " مبلغی هم برای اجاره دفتر نمایندگی و هزینه‌های جاری و حقوق کارمندان دفاتر نمایندگان در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد چرا که به علت عدم تمرکز نمایندگان در یک نقطه، مجلس نمی‌تواند امورات تمام نمایندگان را در شهرستان‌ها رتق و فتق کند و هزینه‌ها بیشتر می‌شود؛ ضمن اینکه این مبالغ به صورت وام و تسهیلات به آن‌ها داده شده و به تدریج از حقوق دریافتی آن‌ها کاسته خواهد شد. "

جواد نیک بین نماینده کاشمر نیز در واکنش به واریز حق مسکن ۲۰۰ میلیون تومانی به حساب نمایندگان مجلس، گفته است که این مبلغ برای نمایندگان دوره‌های قبل بیشتر بوده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین