افزایش احتمال وقوع یک رویارویی هسته‌ای

افزایش احتمال وقوع یک رویارویی هسته‌ای

دوم اوت پارسال، آمریکا به طور رسمی از "پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد" که در سال ۱۹۸۷ میان میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق و رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا امضا شده بود، خارج شد.
کد خبر: ۸۲۲۹۷
بازدید : ۴۴۲۶
۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
افزایش احتمال وقوع یک رویارویی هسته‌ای
 
لاوروف ظهر دیروز به وقت مسکو به صورت آنلاین در نشست 'نظریات پریماکوف' شرکت کرد؛ این نشست که به احترام یوگنی پریماکف، نخست وزیر پیشین روسیه نامگذاری شده هر سال به وسیله موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین‌الملل آکادمی علوم روسیه در مسکو برگزار می‌شود و امسال به دلیل شیوع کرونا، به شکل آنلاین برگزار و به طور زنده از یوتیوب پخش شد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هشدار داده که در حال حاضر احتمال یک رویارویی هسته‌ای در جهان به طور جدی افزایش یافته است. لاوروف، روز جمعه ۱۰ ژوئیه در حالیکه در کنفرانس "نظریات پریماکوف" در مسکو به صورت آنلاین شرکت داشت، گفت که روسیه آماده است با ایالات متحده بر سر یک توافق جدید کنترل تسلیحاتی مذاکره کند.

وزیر خارجه روسیه گفت: "قبول دارم که خطر رویارویی هسته‌ای اخیرا در جهان افزایش یافته است و وضعیت امنیت جهانی و ثبات استراتژیک رو به نابودی است. دلیل این وضعیت هم برای همه روشن است: آمریکا می‌خواهد برتری جهانی به دست بیاورد و در آنچه که آن‌ها رقابت بین قدرت‌های بزرگ می‌نامند، پیروز شوند. "

لاوروف همچنین گفت که درباره تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی استراتژیک یا "استارت نو" در سال آینده خوشبین نیست.

وزیر امور خارجه روسیه گفت که روسیه علاقه‌مند به حفظ "استارت نو" برای کاهش سلاح‌های تهاجمی است. اما تمایل روسیه به تمدید این پیمان بیشتر از آمریکا نیست و در صورت پایان این پیمان روسیه می‌تواند امنیت خود را تضمین کند.

پیمان ده ساله "استارت جدید" یا "استارت نو" که بین آمریکا و روسیه در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما بسته شد، یک سال دیگر (فوریه ۲۰۲۱) به پایان می‌رسد.

در پنج دهه گذشته روسیه و آمریکا توافقنامه‌هایی را برای محدود کردن تسلیحات هسته‌ای امضا کرده‌اند، اما پیمان "استارت نو"، آخرین پیمان تسلیحاتی باقی‌مانده میان دو کشور است. دوم اوت پارسال، آمریکا به طور رسمی از "پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد" که در سال ۱۹۸۷ میان میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق و رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا امضا شده بود، خارج شد.
 
ترامپ ساعتی پس از خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد گفت: خواهان یک پیمان هسته‌ای جدید با روسیه و چین است و در این پیمان جدید، طرفین از سلاح‌های هسته‌ای خود خواهند کاست که این برای جهان "خوب خواهد بود. "

"پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد" تولید موشک‌های میان‌برد هسته‌ای و غیر هسته‌ای با برد بین پانصد تا پنج هزار و پانصد کیلومتر را منع می‌کرد. آمریکا و ناتو، روسیه را به نقض پیمان متهم کرده بودند و می‌گفتند که این کشور موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای و با برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر تولید کرده است. روسیه این ادعا را رد می‌کند.

روسیه در واکنش به اقدام آمریکا به خروج از پیمان، تمامی تعهدات خود در قبال این پیمان را به حالت تعلیق در آورد. آمریکا همچنین اعلام کرده که از معاهده آسمان‌های باز خارج می‌شود و دلیل خروجش هم تخلف روسیه از این معاهده است. روسیه این اتهام را رد کرد و گفت: به معاهده پایبند است.

سی و چهار کشور در سال ۲۰۰۲ این معاهده را امضا کردند.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین