دمای زمین، یک و نیم درجه گرم‌تر می‌شود؟!

دمای زمین، یک و نیم درجه گرم‌تر می‌شود؟!

مطالعات قبلی شانس افزایش ۱.۵ درجه‌ای دما در کوتاه مدت را ده درصد ارزیابی کرده بود که حالا این شانس دو برابر شده و هرچه جلوتر می‌رویم بیشتر می‌شود.
کد خبر: ۸۲۳۰۱
بازدید : ۴۴۹۵
۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
دمای زمین، یک و نیم درجه گرم‌تر می‌شود؟!
مقابله کودکان در غزه با موج گرما

سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید اکنون بیش از پیش احتمال دارد که دمای زمین تا پنج سال دیگر به بیش از یک و نیم درجه سانتیگراد بالاتر از دوران ماقبل صنعتی رسیده باشد. براساس ارزیابی این سازمان این مرز اکنون به احتمال ۲۰ درصد در یکی از سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ شکسته خواهد شد.

دانشمندان می‌گویند این نشان می‌دهد که مهار تغییرات اقلیمی چقدر دشوار شده است. توافق ۲۰۱۵ پاریس از رهبران جهان می‌خواست خود را به سیاست‌هایی متعهد کنند که هدف آن این است که افزایش میانگین دمای زمین نسبت به دوران پیشاصنعتی از ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر نرود.

محققان می‌گویند که میانگین سالانه دمای زمین همین حالا بیش از یک درجه بالاتر از دهه ۱۸۵۰ است و احتمالا در پنج سال آینده در همین حدود باقی خواهد ماند. مطالعات قبلی شانس افزایش ۱.۵ درجه‌ای دما در کوتاه مدت را ده درصد ارزیابی کرده بود که حالا این شانس دو برابر شده و هرچه جلوتر می‌رویم بیشتر می‌شود.

بعضی بخش‌های جهان بیش از سایر بخش‌ها شاهد افزایش دما خواهند بود، و دانشمندان می‌گویند که میزان افزایش دما در قطب شمال احتمالا دو برابر متوسط امسال جهانی خواهد بود. آن‌ها همچنین پیش‌بینی می‌کنند که در پنج سال آینده به دلیل بالا آمدن سطح دریا توفان‌های بیشتری در اروپای غربی روی دهد.

این ارزیابی نوسان‌های طبیعی و همچنین تاثیر تصاعد کربن در اثر فعالیت‌های انسانی را در نظر می‌گیرد - با این حال این مدل‌ها کاهش تصاعد دی اکسید کربن در پی همه گیری ویروس کرونا را محسوب نمی‌کند. سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید بعید است کاهش فعالیت‌ها در اوایل دهه ۲۰۲۰ بر دما تاثیر بگذارد.

پروفسور پاتری تالاس مدیر کل این سازمان گفت: "سازمان جهانی هواشناسی بار‌ها تاکید کرده است که کاهش فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی در اثر کووید-۱۹ جایگزینی برای اقدامات پایدار و هماهنگ برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی نیست. "
 
دمای زمین، یک و نیم درجه گرم‌تر می‌شود؟!
گفته می‌شود آتش سوزی‌های جاری در سیبری به گرمای شدید در این منطقه مرتبط است

او گفت: "به دلیل دوام زیاد دی اکسید کربن در اتمسفر، انتظار نمی‌رود کاهش تصاعد در سال جاری به کاهش تراکم دی اکسید کربن جو که عامل افزایش دماست منجر شود. "او گفت که ناکامی در رسیدگی به تغییرات جوی ممکن است رفاه و سلامت انسان ها، اکوسیستم‌ها و اقتصاد‌ها را برای قرن‌ها تهدید کند.

به گفته او دولت‌ها باید از فرصتی که برای تهیه برنامه‌های بهبود اقتصادی پدید آمده برای پیشبرد جدی سیاست‌های مهار این تغییرات استفاده کنند. کارشناسان می‌گویند اگر مرز ۱.۵ درجه سانتیگراد در یکی از سال‌های آینده شکسته شود، این به معنی بی اعتبار بودن اهداف جاری نیست.

با این حال این تحول یک بار دیگر اضطراری بودن کاهش تصاعد گاز‌های گلخانه‌ای برای جلوگیری از حرکت سیاره به سوی یک دنیای گرمتر و پرمخاطره‌تر را نشان خواهد داد.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین