دعوای بچگانه دو برادر، خون به پا کرد

دعوای بچگانه دو برادر، خون به پا کرد

شب حادثه هم مثل دفعات قبل طا‌ها عصبی از اینکه برادرش تلفن همراه جدیدی در دست گرفته است، با او درگیر شد و بعد هم در یک چشم برهم زدن با چاقو ضربه‌ای به سینه برادرش وارد کرد.
کد خبر: ۸۲۴۵۰
بازدید : ۱۰۷۰۹
۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
پسربچه هشت ساله با چاقو برادر دوازده ساله‌اش را به قتل رساند. خبری تکان‌دهنده که مسئولان انتظامی استان فارس آن را اعلام کردند. اختلاف هم بر سر موضوعی بچگانه بود.
 
معاونت اجتماعی پلیس استان فارس می‌گوید که درگیری این دو برادر شنبه شب بر سر یک تلفن همراه در یکی از محلات شیراز رخ داد. «طاها» پسر کوچک خانواده بعد از چند دقیقه درگیری با چاقو به «امین» برادر بزرگ‌ترش حمله می‌کند و ضربه‌ای به قلب او می‌زند.
 
هر چند «امین» بلافاصله پس از زخمی‌شدن به بیمارستان منتقل شد، اما شدت جراحت به‌حدی بود که کادر درمانی هم کار چندانی از پیش نبرد و او درنهایت پیش‌ازظهر یکشنبه جانش را از دست داد.

این دو برادر در خانه با هم درگیر شدند. ظاهرا پدر چند روز پیش از حادثه برای امین تلفن همراهی خریده و باعث ناراحتی برادر کوچک‌تر شده بود. همین موضوع باعث شد تا امین و طا‌ها چندباری با هم گلاویز شوند.
 
شب حادثه هم مثل دفعات قبل طا‌ها عصبی از اینکه برادرش تلفن همراه جدیدی در دست گرفته است، با او درگیر شد و بعد هم در یک چشم برهم زدن با چاقو ضربه‌ای به سینه برادرش وارد کرد.
 
به گفته پلیس، طا‌ها هشت‌ساله چاقو را از آشپزخانه برداشته و بعد از آن به سوی امین حمله‌ور شده است. سرهنگ کاووس محمدی، معاونت اجتماعی نیروی انتظامی گفت: در زمان وقوع حادثه پدر و مادر طا‌ها و امین در خانه حضور داشتند، اما درگیری دور از چشم والدین رخ داد و آن‌ها وقتی متوجه شدند که کار از کار گذشته بود.
 
آن‌ها بلافاصله امین را به بیمارستان می‌رسانند، اما خونریزی زیاد و پارگی شریان‌های حیاتی باعث می‌شود این پسربچه دوازده ساله چند ساعتی بیشتر دوام نیاورد و فردای آن روز روی تخت بیمارستان تسلیم مرگ شود. همزمان طا‌ها را پلیس بازداشت کرد و درحال حاضر در اختیار مقامات قضائی است.

آن‌طور که بررسی‌های ابتدایی تیم جنایی نشان می‌دهد، «طاها» هیچ مشکل روحی و روانی نداشته است. با این حال، حمیدرضا گودرزی، وکیل دادگستری معتقد است که درباره این پرونده باید پیش از هر اقدامی بررسی‌های روانشناسی و روانکاوی انجام شود: «این سطح از خشونت آن هم از سوی پسربچه‌ای هشت‌ساله واقعا جای تأمل و بررسی دارد.»
 
به گفته این وکیل، طا‌ها از منظر قانونی یک «طفل غیرممیز» است. او در توضیح این واژه می‌گوید: «در این مورد قاتل پسربچه هشت ساله است که از حداقل آگاهی هم برخوردار نیست و در چنین شرایطی هیچ مسئولیت کیفری متوجه او نیست.»
 
نداشتن مسئولیت کیفری به این معنی است که پرونده طا‌ها در دادسرا و دادگاه اطفال رسیدگی می‌شود و دست آخر هم قاضی حکم به انتقال او به کانون اصلاح و تربیت می‌دهد. درواقع طا‌ها فقط از جنبه عمومی جرم محاکمه می‌شود.
 
از طرف دیگر، چون ولی‌دم پدر قاتل است، موضوع پرداخت دیه هم خودبه‌خود منتفی است. با وجود این، مدت زمان حضور این کودک در کانون اصلاح و تربیت هم به نظر و حکم قاضی بستگی دارد. گودرزی می‌گوید که اگر در معاینات مشخص شود این کودک بیمار است، روند قضائی مسیر درمانی را در پیش می‌گیرد، اما در غیر این صورت، به دلیل جرم سنگین قتل این کودک چندین سال باید در مرکز اصلاح و تربیت «تأدیب» شود.
 
درواقع قانون مجازات اسلامی در چنین شرایطی سعی دارد به اصطلاح مجرم را ادب کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه