چرا زنان نسبت به مردان به خواب بیشتری نیاز دارند؟

چرا زنان نسبت به مردان به خواب بیشتری نیاز دارند؟ بر اساس نتایج پژوهشی که در مرکز مطالعات خوابِ دانشگاه لافبورو در انگلستان انجام شد، زنان به دلیل اینکه مغز پیچیده‌تری دارند، لازم است به طور میانگین ۲۰ دقیقه بیشتر از مردان بخوابند. البته، این مقدار ممکن است در زنان مختلف، اندکی متغیر باشد. همچنین در این پژوهش مشخص شد که کم‌خوابی به سلامتی زنان نسبت به مردان آسیب بیشتری وارد می‌کند.
کد خبر: ۸۲۵۹۵
بازدید : ۶۴۵۴
۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۵
فرادیددر واقع زنان به بیش از ۲۰ دقیقه خواب و یا بسته بودن بیشتر چشم‌ها نسبت به مردان نیاز دارند. این زمان به دلیل پیچیدگی ساختار مغزی آن‌ها و توانایی انجام چند کار با یکدیگر است.
 
جیم هرنی، مدیر تحقیقات مرکز خواب دانشگاه Loughborough می‌گوید: یکی از عملکرد‌های اصلی خواب در بدن اجازه بهبود و مرمت مغز است. طی خوابی عمیق قشر مغز که مربوط به حافظه، تفکر و زبان است از احساسات رها شده و شیوه خود را ترمیم می‌کند.

زنان به دلیل انجام امور مختلف در یک زمان نیازمند زمان بیشتر برای این ترمیم هستند. البته مردان نیز به دلیل تصمیم‌گیری‌های مختلف و همچنین تفکرات جانبی نیاز به خواب زیاد دارند، اما این میزان کمتر از میزان خواب ضروری زنان است.

به دلیل تفاوت ساختار و پیچیدگی مغزی زنان زمان خواب آنان کمی بیشتر است. البته بسیاری از زنان، کمتر یا بیشتر از این میزان، می‌خوابند.

بر اساس نتایج پژوهشی که در مرکز مطالعات خوابِ دانشگاه لافبورو در انگلستان انجام شد، زنان به دلیل اینکه مغز پیچیده‌تری دارند، لازم است به طور میانگین ۲۰ دقیقه بیشتر از مردان بخوابند. البته، این مقدار ممکن است در زنان مختلف، اندکی متغیر باشد. همچنین در این پژوهش مشخص شد که کم‌خوابی به سلامتی زنان نسبت به مردان آسیب بیشتری وارد می‌کند.

پروفسور جیم هورن (Jim Horne)، مدیر مرکز تحقیقات خواب در دانشگاه لافبورو، می‌گوید: دریافتیم که کم‌خوابی در زنان تا حد زیادی با سطوح بالای پریشانی روانی و شدت گرفتن احساسات خصومت، افسردگی و خشم در ارتباط است. در مقابل، این شدت احساسات در مردانی که به همان اندازه دچار کم‌خوابی بوده‌اند، مشاهده نشد.
 
یکی از کارکرد‌های اصلی خواب، بازسازی مغز است. به گفته‌ی پروفسور هورن، قشر مغز یا همان کورتِکس (cortex) که مسئول پردازش افکار، حافظه، زبان و ... است، هنگام خواب عمیق به حالت بازسازی فرو می‌رود و ارتباطش با حواس بدن قطع می‌شود.

او معتقد است مغز زنان، متفاوت از مردان عمل می‌کند و پیچیده‌تر است، پس جای تعجب نیست که زنان به اندکی خواب بیشتر نیاز داشته باشند: هرچه در طول روز از مغزتان بیشتر کار بکشید، قسمت‌های بیشتری از مغز به بازسازی نیاز خواهند داشت و در نتیجه، لازم است بیشتر بخوابید.

بر همین اساس، چون زنان به انجام چند کارِ همزمان تمایل دارند و از مغزشان بیشتر از مردان کار می‌کشند، به خواب بیشتری نیاز دارند. پروفسور هورن معتقد است مردانی که به واسطه‌ی شغل‌شان مجبورند تصمیمات زیادی بگیرند نیز به نسبت سایر هم‌جنس‌های خود به خواب بیشتری نیاز دارند، اما نه بیشتر از زنان.
 چرا زنان نسبت به مردان به خواب بیشتری نیاز دارند؟
 
نتایج پژوهش فوق در راستای نتایج پژوهش دیگری است که در سال ۲۰۱۳ توسط پژوهشگران دانشگاه دوک در کارولینای شمالی انجام شد. در این پژوهش نیز ثابت شد که کم‌خوابی در زنان نسبت به مردان آسیب‌های ذهنی و جسمی بیشتری به دنبال خواهد داشت. افزایش احتمال بروز بیماری‌های قلبی، افسردگی، اختلالات روانی و سکته از جمله پیامد‌های زیانبار کم‌خوابی در زنان گزارش شده است.

پژوهشگران همچنین مشاهده کردند که سطح شاخص‌های التهابیِ نشانگر مشکلات سلامتی در زنانِ کم‌خواب بالاتر بوده است. دکتر مایکل بروس (Michael Breus)، کارشناس خواب، اظهار می‌کند شاخص‌های التهابی با حس درد در ارتباط هستند و به همین دلیل، احتمال احساس درد در هنگام بیدار شدن از خواب در زنان بیشتر است. اما به نظر نمی‌رسد سلامت مردان تا این حد با میزان خواب‌شان، در ارتباط باشد.
عموم مردم تصور می‌کنند که همه‌ی افراد به طور یکسان به هشت ساعت خواب شبانه نیاز دارند. این در حالی است که خیلی‌ها با هفت ساعت خواب هم حسابی سرحال می‌شوند. در واقع، نمی‌توان برای همه‌ی افراد یک نسخه‌ی مشترک پیچید.

برخی افراد با اینکه شب‌ها هشت ساعت می‌خوابند، باز هم روز بعد در محل کارشان چرت می‌زنند، اما برخی دیگر، مثل مارگارت تاچر، فقط با سه تا پنج ساعت خواب شبانه هم انرژی کافی می‌گیرند. در مجموع، اینکه هر کس چقدر باید بخوابد تا حدی به ژنتیک و فعالیتی که انجام می‌دهد نیز بستگی دارد.

چرا زنان نسبت به مردان به خواب بیشتری نیاز دارند؟

مطالعات محققان دانشگاه دوک

مطالعات اخیر دانشمندان آمریکایی نشان می‌دهد زنان به دلیل توانایی انجام چند کار به صورت هم زمان در طول روز، در مقایسه با مردان به خواب بیشتری نیاز دارند.

به گزارش دیلی میل، محققان آمریکایی می‌گویند مغز زنان به دلیل فعالیت بیشتر در طول روز به خواب بیشتری نیز نیاز دارد.

توانایی انجام چند کار به صورت همزمان (Human multitasking) به شرایطی گفته می‌شود که فرد چندین کار حرکتی و فکری را به صورت همزمان انجام می‌دهد. (برای مثال صحبت کردن با تلفن در حین نوشتن نامه)

مطالعات دانشمندان دانشگاه دوک در کارولینای شمالی نشان می‌دهد زنانی که خواب کافی نداشته باشند از افسردگی رنج می‌برند و دچار عصبانیت می‌شوند.


چرا زنان نسبت به مردان به خواب بیشتری نیاز دارند؟
پیش از این نیز، مطالعات دانشمندان تاثیر کمبود خواب را بر افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، مشکلات سلامت روانی، سکته مغزی و التهاب در بدن نشان داده بود.

دکتر مایکل بروس کارشناس خواب دراین مورد گفت:: کمبود خواب در زنان می‌تواند موجب التهابات شدید شود؛ به گونه‌ای که پس از بیدار شدن، فرد از درد‌های فیزیکی بسیاری رنج می‌برد.

پروفسور جیم هورن مدیر مرکز تحقیقات خواب در دانشگاه لافبورو با اشاره به این که یکی از وظایف اصلی خواب، بهبود توانایی مغز است، گفت: در طول خواب عمیق، کورتکس یا بخشی از مغز که مسوول تفکر، حافظه، زبان و دیگر امور است غیرفعال می‌شود. هرچه در طول روز از بخشی از مغز استفاده بیشتری شود، این بخش در طول خواب به زمان بیشتری برای بهبود عملکرد نیاز دارد؛ در نتیجه فرد به خواب بیشتری نیاز دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین