علت بالارفتن آمار سکته قلبی در جوانان چیست؟

علت بالارفتن آمار سکته قلبی در جوانان چیست؟

علت بالارفتن آمار سکته قلبی در جوانان چیست؟ سال‌ها پیش غیرعادی بود که جوان‌ها دچار حمله قلبی شوند؛ اما وقتی محققان اطلاعات مربوط به ۲۰۰۰ مورد حمله قلبی زیر ۴۰ سال را بررسی کردند دریافتند وقوع حمله قلبی در سنین ۴۰ سال و پایین‌تر به میزان شگفت انگیزی درصد زیادی از تمام موارد حمله‌های قلبی را تشکیل می‌دهد. از هر پنج مورد حمله قلبی، یکی زیر ۴۰ سال بوده است.
کد خبر: ۸۳۷۳۸
بازدید : ۲۰۲۰
۱۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۲
فرادید| شاید تصور کنید بیماری قلبی مشکلی است که سراغ سنین بالا می‌رود و خیال می‌کنید وقتی هنوز برای اولین بار به دنبال شغل می‌گردید یا در اوج جوانی بیشترین فعالیت را دارید نباید هیچ مشکل قلبی پیدا کنید. چون به هر حال، عروق تأمین کننده‌ی خون برای قلب باید سال‌های سال کار کنند تا آسیب ببینند و سبب حمله قلبی شوند؛ اما گزارش‌ها نشان می‌دهند حمله قلبی در میان جوان‌هایی که دهه‌ی ۲۰ یا ۳۰ عمر خود را می‌گذرانند رو به افزایش است. طبیعتاً این مسئله سؤال برانگیز است. چرا یک جوان باید دچار حمله قلبی شود؟

شاید فکر کنید حمله قلبی در سن جوانی منجر به مرگ نمی‌شود، چون یک بدن جوان به هر حال مقاوم‌تر است، این‌طور نیست؟ اما متأسفانه آمار نجات از حمله قلبی در جوانان بهتر از این آمار در میان افراد ۵۰ ساله‌ای که دچار حمله قلبی می‌شوند نیست. علت این واقعیت جدی می‌تواند این باشد که افراد جوان‌تر معمولاً نسبت به علائم خود آن‌قدر مشکوک نمی‌شوند که فوراً به پزشک مراجعه کنند. آن‌ها علائم را نادیده می‌گیرند و تصور می‌کنند هنوز برای حمله قلبی خیلی جوان هستند.

سال‌ها پیش غیرعادی بود که جوان‌ها دچار حمله قلبی شوند؛ اما وقتی محققان اطلاعات مربوط به ۲۰۰۰ مورد حمله قلبی زیر ۴۰ سال را بررسی کردند دریافتند وقوع حمله قلبی در سنین ۴۰ سال و پایین‌تر به میزان شگفت انگیزی درصد زیادی از تمام موارد حمله‌های قلبی را تشکیل می‌دهد. از هر پنج مورد حمله قلبی، یکی زیر ۴۰ سال بوده است.

همان‌طور که گفته شد پژوهش‌ها نشان می‌دهند بیماران ۴۰ ساله و جوان‌تر درست به اندازه‌ی افراد ۴۱ سال و بالاتر، در معرض مرگ ناشی از حمله قلبی هستند؛ بنابراین حمله قلبی در سن پایین هیچ تضمینی ندارد که منجر به مرگ نشود. ضمناً افراد جوانی که دچار حمله قلبی می‌شوند، ممکن است نسبت به بیماران سنین بالاتر، به خوبی تحت مداوا قرار نگیرند؛ زیرا همچنان تصور می‌کنند جوان‌ها به ندرت در اثر حمله قلبی می‌میرند.
 
با نگاه کردن به آمار، منطقی است که تصور کنید خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی در افراد جوان نسبتا پایین است. درواقع از ۷۳۵ هزار مورد حمله‌ی قلبی که هر سال در ایالات متحده گزارش می‌شود، فقط حدود ۴ درصد در افراد بین سنین ۳۵ تا ۴۴ سال اتفاق می‌افتد.

ممکن است این آمار نشان بدهد تا زمانی که وارد دهه‌ی ۵۰ یا ۶۰ زندگی‌تان نشده‌اید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، اما بهتر است دوباره فکر کنید. اگرچه ممکن است ریسک کلی حمله‌ی قلبی پایین باشد، اما تعدادی از عوامل خاموش می‌توانند احتمال بروز حمله‌ی قلبی را به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهند؛ حتی اگر شما از سلامت کامل برخوردار باشید.

علت بالارفتن آمار سکته قلبی در جوانان چیست؟

حقایقی در مورد حملات قلبی

حمله‌ی قلبی که به انفارکتوس میوکارد نیز معروف است، هنگامی اتفاق می‌افتد که جلوی خون‌رسانی به بخشی از قلب گرفته می‌شود. بدون بازگرداندن سریع جریان خون، آن قسمت از عضله‌ی قلب برای همیشه خواهد مُرد. حملات قلبی در اغلب موارد، نتیجه‌ی بیماری عروق کرونر (CAD) هستند؛ بیماری که در آن یک ماده‌ی مومی‌شکل به نام پلاک به‌تدریج روی دیواره‌های عروق کرونر انباشته می‌شود.

با توجه به گزارشی از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری،  بیماری قلبی علت اصلی مرگ‌ومیر در مردان ۴۵ تا ۵۴ ساله و همچنین مردان بالای ۶۵ سال است. همین مسئله درمورد زنان بالای ۶۵ سال نیز صادق است. علاوه بر این، از هر ۴ مورد مرگ‌ومیر در ایالات متحده، یک مورد درنتیجه‌ی بیماری قلبی اتفاق می‌افتد. از این تعداد، بیماری عروق کرونر، مسئول حدود ۶۱۰ هزار مورد مرگ‌ومیر در هر سال است.

تعدادی از عواملی که خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهند عبارتند از:
  • فشار خون بالا؛
  • کلسترول بالا؛
  • سیگار کشیدن؛
  • دیابت؛
  • رژیم غذایی نامناسب؛
  • چاقی یا داشتن اضافه وزن؛
  • سبک زندگی غیرفعال؛
  • مصرف بیش‌ازحد الکل.

 

عوامل خطرساز در افراد جوان‌تر

اگرچه ممکن است منطقی به‌نظر برسد که حملات قلبی در افراد جوان‌تر را نتیجه‌ی یک سبک زندگی ناسالم (سیگار کشیدن، چاقی، نداشتن تحرک بدنی) بدانیم، اما همیشه هم این‌طور نیست.

در بسیاری از اوقات، حمله‌ی قلبی در افراد جوانی اتفاق می‌افتد که از هر نظر سالم هستند و سبک زندگی مناسبی نیز دارند؛ آن‌هم بدون هیچ‌گونه علائم هشداردهنده‌ای!

این مسئله حتی در میان ورزشکاران حرفه‌ای نیز اتفاق می‌افتد. مثلا «گورو جیم فیکس» یک قهرمان تناسب اندام بود که در ۴۳ سالگی در حین دویدن آهسته دچار حمله‌ی قلبی شد و فوت کرد یا «میکا ترو» قهرمان افسانه‌ای اولتراماراتن که در ۵۸ سالگی در حین یک مسابقه‌ی دوی غیررسمی در خارج شهر به‌خاطر حمله‌ی قلبی فوت کرد.

این افراد هیچ‌یک از عوامل خطر معمولِ مرتبط با بیماری قلبی را نداشتند. در عوض آن‌ها دارای نارسایی‌های قلبی بودند که قبلا تشخیص داده نشده بود و همین مسئله، آن‌ها را در معرض خطر بالای حمله‌ی قلبی قرار داد.

مثال دیگر هم هادی نوروزی، کاپیتان تیم پرسپولیس است که پزشکان و متخصصان قلب، حمله‌ی قلبی حین خواب را علت فوت این بازیکن ۳۰ ساله تشخیص دادند.

وقوع چنین نارسایی‌های قلبی آن‌قدر‌ها هم که فکر می‌کنید، غیرمعمول نیست. درواقع برخی از مطالعات نشان می‌دهند که از هر ۵۰۰ ورزشکار دبیرستانی، یک نفر از قبل دارای یک مشکل قلبی است که شاید در جوانی جزئی باشد، اما می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را در سال‌های بعد افزایش بدهد. بقیه ممکن است مشکلات قلبی جدی‌تری داشته باشند که می‌تواند به حمله‌ی قلبی در دهه‌ی ۲۰ یا ۳۰ زندگی‌شان منجر شود.
علت بالارفتن آمار سکته قلبی در جوانان چیست؟
برخی از علل متداول نارسایی قلبی عبارتند از:

۱. کاردیومیوپاتی هیپرتروفی

یک بیماری ارثی است که با بزرگ شدن سلول‌های عضله‌ی قلب مشخص می‌شود. این افزایش سایز باعث می‌شود که دیواره‌های بطن‌ها ضخیم و جلوی خون‌رسانی به قلب گرفته شود. این شایع‌ترین علت حمله‌ی قلبی در ورزشکاران جوان است.

 

۲. بیماری کاوازاکی

یک اختلال نادر در دوران کودکی است که باعث التهاب حاد عروق خونی می‌شود. هنگامی که این بیماری بر عروق کرونر تأثیر بگذارد، می‌تواند مانع رسیدن خون غنی از اکسیژن به قلب شود و به ضربان قلب بیش‌ازحد بالا (تاکی کاردی)، التهاب قلب و نارسایی قلبی منجر شود.

 

۳. زخم شدن بافت قلب (اِسکار قلبی)

می‌تواند به‌علت اثرات طولانی‌مدت تمرینات استقامتی بیش‌ازحد به‌وجود بیاید. این فشار بیش‌ازحد به‌مرور زمان می‌تواند بر فعالیت قلب تأثیر بگذارد و باعث بروز یک رویداد قلبی شود. گزارش‌های کالبدشکافی میکا ترو نشان داد که این مسئله، علت مرگ وی بوده است.

 

پیشگیری از حملات قلبی در افراد جوان

پیشگیری از بیماری‌های قلبی در افراد جوان، درست همانند افراد سالمند است: رژیم غذایی بهتر،  ورزش منظم،  کنترل وزن، چکاپ‌های مرتب و ترک سیگار. علاوه بر این، امروزه بسیاری از مقامات بهداشتی خواستار آن هستند که همان غربالگری قلبی که در بسیاری از دانشکده‌های تربیت‌بدنی انجام می‌شود، برای ورزشکاران دبیرستانی نیز به‌کار رود.

این شامل بررسی عوامل خطر قلبی،  فشار خون، علائم مرتبط با قلب، سابقه‌ی خانوادگی ورزشکار و سایر معاینات و آزمایش‌هایی است که در داخل مطب انجام می‌شود. این ارزیابی مشخص می‌کند که کدام افراد باید برای انجام آزمایش‌های بیشتر ازجمله نوار قلب یا سونوگرافی قلبی به متخصص قلب مراجعه کنند.
برچسب ها: سکته قلبی قلب سکته
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
رابطه معکوس ورزش با آسیب‌های قلبی
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد

رابطه معکوس ورزش با آسیب‌های قلبی

فواید فوق‌العاده لوبیا قرمز
ماده غذایی بی‌نظیر برای مبارزه با بیماری

فواید فوق‌العاده لوبیا قرمز