تصاویر/ بزرگترین جشن زندگی با مردگان

تصاویر/ بزرگترین جشن زندگی با مردگان

هر سال در ماه آگوست افراد جامعه پانگالا در اندونزی اجساد مردگان خود را بعد از بیرون آوردن از خاک تمیز می‌کنند، لباس تازه بر تن آن‌ها می‌کنند، با آن‌ها گفتگو می‌کنند و حتی برایشان سیگار روشن می‌کنند. «هرچند ممکن است این مراسم از نگاه افراد بیرون از قبیله عجیب باشد، اما یکی از مهمترین بخش‌های فرهنگ ماست.»
کد خبر: ۸۳۹۴۶
بازدید : ۱۳۲۹۱
۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
فرادید| خانواده‌ها در یکی از جوامع اندونزی گردِ هم جمع می‌شوند و عزیزان مرده خود را از گور بیرون می‌آورند و بر تن آن‌ها لباس نو می‌کنند؛ این مراسم به مناسبت بزرگداشت روح اجداد مومیایی‌شده آن‌ها برگزار می‌شود.

هر سال در ماه آگوست افراد جامعه پانگالا در اندونزی اجساد مردگان خود را بعد از بیرون آوردن از خاک تمیز می‌کنند، لباس تازه بر تن آن‌ها می‌کنند، با آن‌ها گفتگو می‌کنند و حتی برایشان سیگار روشن می‌کنند.

این مراسم با عنوان «آیین مرگِ تُراجا» یکی از بزرگترین جشن‌های زندگی است که توسط افرادی برگزار می‌شود که باور دارند پیوند بین مرگ و زندگی ابدی است.

مردمان تُراجا بزرگترین جمعیت پروتستان‌های مسیحی در کشوری با اکثریت مسلمان هستند؛ با‌این‌حال این سنت در فرهنگ آن‌ها ریشه دوانده است.

وقتی یکی از اعضای خانواده می‌میرد، جسد او برای ماه‌ها و گاهی سال‌ها در خانه یا در یک ساختمان مخصوص به نام Tongkonan که خانه مردگان است، نگهداری می‌شود.

اعضای خانواده همانطور که برای فرد متوفا عزاداری می‌کنند و با کنار گذاشتن پول خودشان را برای مراسم تدفین او آماده می‌کنند با جسد در تعامل هستند و پنداری او هنوز زنده است با او صحبت می‌کنند و حتی او را بر سر سفره غذای خود می‌نشانند.

جامعه ترجا معتقدند که مرگ یکی از مهمترین جنبه‌های زندگ است و اغلب برای برگزاری مراسم تدفین زیر بار قرض‌های سنگین می‌روند. دیدار‌های سالیانه با عزیزانشان دومین مراسم تدفینی است که آن‌ها برگزار می‌کنند. در این مراسم آن‌ها تابوت را تمیز یا تعویض می‌کنند تا از فروپاشیدن جسد جلوگیری کنند.

در این مراسم بعد از آنکه خانواده‌ها مدتی را با مردگان سپری می‌کنند و لباس‌ها تازه بر تن آن‌ها می‌کنند، تابوت‌ها را به همراه هدایایی دوباره به خاک می‌سپارند.

یکی از اعضای این جمعیت درباره این مراسم گفته است: «هرچند ممکن است این مراسم از نگاه افراد بیرون از قبیله عجیب باشد، اما یکی از مهمترین بخش‌های فرهنگ ماست.»

«مردم ترجا باور دارند که روح مردگان در میان ما زندگی میکنند، آن‌ها زندگی می‌کنند، از ما محافظت می‌کنند و برای ما دعای خیر می‌کنند. برای همین تا پیش از برگذاری مراسم تدفین به آن‌ها «بیمار» گفته می‌شود و نه مرده. مردم ترجا برای مردگانشان احترام زیادی قائل هستند.»

گردشگران می‌توانند هر سال در ماه آگوست شاهد برگزاری این مراسم باشند.

منبع: The Daily Mail
ترجمه: سایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه