تغییرات هفتگی قیمت دلار و سکه

تغییرات هفتگی قیمت دلار و سکه

در حالی که گروهی بر افت و عده‌ای بر افزایش قیمت دلار تاکید می‌کنند، برخی معامله‌گران عنوان می‌کنند که دیگر روند قیمتی دلار چندان قابل پیش‌بینی نیست و بیشتر وابسته به اخبار است.
کد خبر: ۸۳۹۹۶
بازدید : ۶۱۸۸
۱۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
در آخرین روز هفته، مسیر افزایش قیمت دلار بسته شد، ولی رشد روز‌های قبل همچنان تاثیرگذار بود، به‌طوری که این ارز در صدر جدول بازدهی هفته گذشته بازار‌ها قرار گرفت.

دلار که در روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه بیش از ۶۰۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود، روز پنج‌شنبه راه کاهشی را انتخاب کرد و با ۱۵۰ تومان افت به بهای ۲۳هزار و ۴۵۰ تومان رسید. این قیمت نسبت به آخرین روز مردادماه، افزایش ۷/ ۱ درصدی را برای دلار نشان می‌داد. هیچ کدام از انواع سکه‌های طلا و همینطور شاخص کل بورس در هفته قبل به اندازه دلار بازدهی نداشتند.

سکه در تمام طول هفته نتوانست کانال ۱۱میلیون تومانی را بشکند و در روز آخر هفته هم، در پی افت قیمت دلار ۷۰هزار تومان افت را به ثبت رساند و روی عدد ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قرار گرفت. ارزشمندترین فلز بازار داخلی، در آخرین پنج‌شنبه مردادماه نیز روی همین قیمت قرار داشت تا بازدهی آن در هفته جاری به صفر برسد.
 
نیم‌سکه و ربع‌سکه هم به ترتیب، در هفته گذشته ۵/ ۱ و یک درصد افزایش قیمت را تجربه کردند. شاخص کل بورس هم به واسطه ریزش روز‌های ابتدایی هفته، در مجموع در هفته گذشته ۲ درصد افت را به ثبت رساند، هر چند که در ۲ روز کاری آخر هفته، رشد‌های سنگینی را به ثبت رسانده بود.

نکته جالب توجه این است که دلار دو هفته قبل هم صدرنشین جدول بازدهی بود و بیش از ۲ درصد افزایش قیمت را در مقابل نام خود ثبت کرده بود. با این حال، در آن مقطع زمانی سکه هم حدود ۹/ ۱ درصد در طول هفته ارتفاع گرفت، ولی در هفته گذشته فلز گرانبهای داخلی توان رقابت با بازیگران بازار ارز را نداشت.
 
به گفته فعالان، یکی از عواملی که تردید را در میان معامله‌گران بازار سکه بالا برد، روند نوسانی طلا در بازار‌های جهانی بود که معامله‌گران بازار داخلی را نیز سردرگم کرد. البته عده‌ای هم باور داشتند که سکه‌بازان افزایش قیمت دلار را جدی نگرفته‌اند و در انتظار آن هستند که پس از تعطیلات، قیمت دلار بیشتر اصلاح شود.
 
در صورتی که دلار به روند افزایشی خود ادامه دهد و اونس نیز دچار نوسان کاهشی خاصی نشود، احتمال دارد که در هفته جاری، سکه رشد بیشتری را نسبت به دلار تجربه کند. طلای جهانی امروز معاملات خود را آغاز می‌کند و سکه‌بازان به دقت روند آن را رصد خواهند کرد.

با این حال، همچنان برای سکه‌بازان روند قیمتی دلار مهم‌تر از طلای جهانی خواهد بود. در این مورد سه نگاه مختلف در بازار وجود دارد.
 
برخی فعالان باور دارند که دلار در روز‌های آتی تحت فشار عرضه بازارساز قرار خواهد گرفت. از نظر این گروه، بازارساز تمایلی ندارد که قیمت دلار بالای ۲۳ هزار تومان را بپذیرد و سعی خواهد کرد با عرضه ارز از قیمت‌های بالاتر، بازار را وارد فاز نزولی کند.
 
این در حالی است که گروهی از تحلیلگران فنی باور دارند تا زمانی که قیمت دلار بالای خط ۲۳هزار تومانی قرار دارد، احتمال افزایش آن بیشتر خواهد بود. از نظر این گروه، دلار در هفته‌های اخیر روند افزایشی پیدا کرده و همین موضوع توجه معامله‌گران بازار‌ها را بیشتر از قبل به سوی این ارز جلب خواهد کرد.
 
در حالی که گروهی بر افت و عده‌ای بر افزایش قیمت دلار تاکید می‌کنند، برخی معامله‌گران عنوان می‌کنند که دیگر روند قیمتی دلار چندان قابل پیش‌بینی نیست و بیشتر وابسته به اخبار است. یکی از اخباری که در روز‌های آتی بازار نسبت به آن حساس خواهد بود، تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن بخش دیگری از تحریم‌های ایران است.
 
این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که رئیس‌کل بانک مرکزی به‌طور تلویحی از آرام شدن روند تورمی صحبت می‌کند و به نظر می‌رسد از نگاه سیاست‌گذار، روند ماه‌های آتی نه‌تن‌ها بدتر از پنج ماه ابتدای سال نخواهد بود که بهبود هم پیدا خواهد کرد.
 
تغییرات هفتگی قیمت دلار و سکه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین