آیا بورس حباب منفی دارد؟

آیا بورس حباب منفی دارد؟

بخشی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که بسیاری از سهم‌ها با حباب منفی مواجه شده اند. در این رابطه مهدی رباطی، مدیر عامل و رییس هیات مدیره کارگزاری بورس بیمه ایران در توئیترش نوشته است: "در حال نزدیک شدن به تعادل اسمی در بازار‌های رقیب بورس (ارز؛ سکه؛ خودرو؛ مسکن) هستیم و بنظرم خروج پول در بازار‌های رقیب وارد بورس خواهد شد. " او در ادامه این توئیت نوشت: "اشاره شد تعادل اسمی، چون در نگاه حقیقی بورس دارای حباب منفی است. بازار بزودی ساید شده و احتمالا از اواسط پاییز شاید زودتر اوج خواهد گرفت. "
کد خبر: ۸۴۴۶۲
بازدید : ۱۴۰۸
۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۰
آیا بورس حباب منفی دارد؟
 
فرادید| بازار سرمایه در طول ۴۵ روز گذشته مسیری پرنوسان و ریزشی را پشت سر گذاشته و در این مدت هم شاخص کل حدود ۲۳ درصد افت داشته است. البته در طول یک هفته گذشته با انتشار سیگنال‌های مثبت وحمایت دست و پا شکسته حقوقی ها، شاخص کل از ریزش‌های بزرگ به سمت تعادل تغییر جهت داده است. اما این در حالی است که شاخص قیمت هم وزن یاهمان شاخص مردم همواره روند ریزشی دارد.  

به گزارش فرادید، در طول روز‌های اخیر نماد‌های شاخص ساز بزرگ بازار دوباره سبز پوش شدند، اما کلیت بازار همچنان منفی است. همین امر باعث افزایش قیمت سهام شاخص ساز‌ها و افت قیمت نماد‌های کوچک شده است.

در حال حاضر قیمت سهام نماد‌های شاخص ساز همچون فارس، فولاد، فملی، کگل و ... در حال بازگشت به قیمت پیش از اصلاح بازار است. اما قیمت سهام برخی نماد‌های کوچک حتی تا سطح یک میلیون واحد هم ریزش داشته، این در شرایطی است که قیمت این سهم‌ها حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر از سطوح قیمتی یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد است.  

بدین معنا که این سهم‌های کوچک در میانه تیرماه که شاخص در سطح یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد قرار داشت، در بازه قیمتی بالاتری قرار داشتند، اما حالا عدم تعادل در بازار سرمایه باعث شده تا برخی سهم‌های خاص با افرایش قیمت مواجه شوند و بخش اعظم سهم‌ها در بازه منفی قیمتی قرار بگیرند.  

شاخص کل بازار سهام، امروز دوشنبه، ۲۴ شهریورماه، ۱.۸۶ درصد رشد داشته، اما در طرف مقابل شاخص قیمت هم وزن ۸ صدم درصد افت داشته است.

در بازار امروز شاخص کل با افزایش ۲۹ هزار و ۲۹۹ واحدی وارد کانال ۱۶۰۰ هزار واحد شد و خود را به یک میلیون و ۶۰۷ هزار واحد رساند. البته با وجود صعودی شدن شاخص کل، ۲۲۲ نماد در بازه مثبت خرید و فروش شدند. اما در طرف مقابل  ۳۸۵ نماد باز هم با افت قیمت مواجه و در پایان بازار منفی و با صف فروش بسته شدند.  
 
آیا بورس حباب منفی دارد؟

حباب منفی سهام؛ علت چیست؟

بخشی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که بسیاری از سهم‌ها با حباب منفی مواجه شده اند. در این رابطه مهدی رباطی، مدیر عامل و رییس هیات مدیره کارگزاری بورس بیمه ایران در توئیترش نوشته است: "در حال نزدیک شدن به تعادل اسمی در بازار‌های رقیب بورس (ارز؛ سکه؛ خودرو؛ مسکن) هستیم و بنظرم خروج پول در بازار‌های رقیب وارد بورس خواهد شد. "

او در ادامه این توئیت نوشت: "اشاره شد تعادل اسمی، چون در نگاه حقیقی بورس دارای حباب منفی است. بازار بزودی ساید شده و احتمالا از اواسط پاییز شاید زودتر اوج خواهد گرفت. "

یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه که با مهدی رباطی هم نظر است، سهیلا صالحی است. او می‌گوید:" متاسفانه، چون در این اواخر از سهم‌های کوچک حمایت نشده است همچنان سرمایه‌گذاران بی‌اعتماد هستند. برای سرمایه‌گذاران جذاب نیست که در حال حاضر به سمت سهام کوچک بروند. "

سهیلا صالحی حمایت دولت از بازار سهام را بدون خروجی می‌داند و اضافه می‌کند: "جلسات رسمی دولت و سیاستگذار برای حمایت از بورس خروجی درست و حسابی ندارد. می‌خواهند بگویند ما به فکر بورس هستیم، اما خروجی مثبتی که تأثیر مثبتی روی بازار داشته باشد ندیدیم. "

او ادامه می‌دهد: "روز‌های اولی که حرف از حمایت بود روی سهم‌های شاخص‌ساز حمایت‌هایی شد، اما در واقع مثبت بودن شاخص طی روز‌های اخیر به خاطر شرایط بنیادی است که دارند. دلیل مثبت بودن شاخص این است که ترس روی سهم‌های بزرگ کمتر شده، از طرفی قیمت دلار و و نیز وضعیت خوب بعضی از شاخص‌ها نیز تأثیرگذار بود. "

البته این کارشناسان بازار سرمایه حباب منفی سهم‌های کوچک را در آینده‌ها مثبت تلقی می‌کند و می‌گوید: "روند رو به رشد قیمت دلار به مرور زمان می‌تواند روی سهام کوچک هم تاثیرگذار باشد. در آینده سهم‌های کوچک هستند که بازار بهتری خواهند داشت. "

صالحی در مورد پیش بینی بازار سهام در روز‌های آینده هم می‌گوید: " به نظرم طی روز‌های آینده تقاضا برای سهم بزرگ خوب است، اما تنها اتفاق خوبی که می‌تواند بیفتد ایجاد تعادل در سهم‌های کوچک است که به نظرم تا هفته آینده اتفاق خواهد افتاد. امروز شاهد تحرک‌هایی بسیار کمی برای سهم‌های کوچک بودم و فکر می‌کنم این سهام طی هفته‌های آینده می‌توانند پول را جذب می‌کنند. "
آیا بورس حباب منفی دارد؟

چرا بورس پس از اصلاح مرداد وارد فاز ریزشی شد؟

در مورد ریزشی شدن بازار سهام در ۲۲ مردادماه، کارشناسان حقوقی‌های بازار را مقصر اصلی ریزش بزرگ این روز‌ها می‌دانند. آن‌ها می‌گویند درحالی که بازار بعد از اصلاحی منطقی اوسط مرداد ماه برای رشد بیشتر خیز برداشته بود اتفاقی عجیب همه معادلات را به هم ریخت.  

براساس گفته‌های کارشناسان، در آن روز حقوقی‌ها متحد، یکصدا و در یک ساعت مشخص برای بازاری که آماده پرواز شده بود، زیرپا کشیدند و سمت و سوی بازار سرمایه را جناحی کردند، غافل از آنکه بازی که آن روز حقوقی‌ها راه انداختند بازی با تشت آتش بود و بازار را به هم ریختند.

این دسته از کارشناسان معتقدند که مجلس باید حقوقی‌های بازار را بازخواست کند.

آن‌ها می‌گویند اگرچه بازار موجودی زنده است، اما در وضعیت بحرانی فعلی لازم است تا مجلس با بازخواست حقوقی‌ها و بازگرداندن بخشی از سرمایه‌ای که توسط حقوقی‌ها از بازار خارج شده بود، هم آرامش را به بورس بازگرداند و هم درس عبرتی باشد برای کسانی که دنبال منفعت‌طلبی‌های جناحی در بازار سرمایه هستند. اگر مجلس حل بحران بازار سرمایه را در حد شعار باقی بگذارد کلاف سردرگم این بازی پیچیده‌تر خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین