باید ونبایدهای تغذیه ای کم کاری تیروئید

باید ونبایدهای تغذیه ای کم کاری تیروئید

باید ونبایدهای تغذیه ای کم کاری تیروئید؛ اول‌ ازهمه تاثیر کم‌کاری تیروئید را روی وزن در نظر بگیرید. مشخصه کم‌کاری تیروئید تولید هورمون ناکافی در تیروئید، غده پروانه‌ای شکل واقع در قسمت تحتانی جلوی گردن است. این غده فرآیند‌های متابولیکی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و غالباً افزایش وزن ناگهانی از نشانه‌های اولیه تیروئید کم کار است. بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید به راحتی وزن می‌گیرند و به سختی وزن کم می‌کنند که این به دلیل اختلالات هورمونی ناشی از این بیماری است.
کد خبر: ۸۴۵۳۱
بازدید : ۱۸۶۲
۲۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۶
باید ونبایدهای تغذیه ای کم کاری تیروئید
 
فرادید| «کم کاری تیروئید» هم مانند هر بیماری مزمن دیگری مسیر درمانی طولانی دارد. مصرف منظم دارو‌ها به تسکین علایم و پیشگیری از عوارض کمک می‌کند؛ اما می‌توان با رعایت اصولی، چون رژیم غذایی مرتبط با کم کاری تیروئید، به مدیریت هرچه بهتر این بیماری کمک کرد.

 ازآنجایی‌که کم‌کاری تیروئید یک بیماری خود ایمنی است، رژیم غذایی نمی‌تواند به‌تن‌هایی باعث این بیماری شود، اما وقتی‌که شخصی مبتلا به این بیماری شناخته شد رژیم غذایی نقش بزرگی را در مدیریت علایم بازی می‌کند.

اول‌ ازهمه تاثیر کم‌کاری تیروئید را روی وزن در نظر بگیرید. مشخصه کم‌کاری تیروئید تولید هورمون ناکافی در تیروئید، غده پروانه‌ای شکل واقع در قسمت تحتانی جلوی گردن است. این غده فرآیند‌های متابولیکی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و غالباً افزایش وزن ناگهانی از نشانه‌های اولیه تیروئید کم کار است. بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید به راحتی وزن می‌گیرند و به سختی وزن کم می‌کنند که این به دلیل اختلالات هورمونی ناشی از این بیماری است.
 
رژیم غذایی بیماران کم کاری تیروئید می‌بایست کنترل شده و مداوم باشد و ممکن است نیاز باشد تا برای کنترل وزن  تغییراتی در روش غذا خوردن  ایجاد کنند. برای مثال نباید گرسنگی خود را با خوردن خوراکی‌هایی نظیر کیک و شیرینی برطرف کنند و بهتر است برای رفع گرسنگی به جای شیرینی ها، از میوه‌هایی مانند موز استفاده کنند؛ چرا که موز منبع خوبی از یُد است و یُد  یک عنصر کلیدی در ساخت هورمون‌های تیروئیدی در غده تیروئید است.

به‌طور مشابه، تمرین بدنی می‌تواند با کمک به مدیریت استرس، کاهش علایم افسردگی (یک اثر جانبی احتمالی کم‌کاری تیروئید) و حفظ دور کمر سالم باعث تکمیل برنامه درمان کم‌کاری تیروئید شود.
 
به طور کلی رژیم غذایی خاصی برای بیماری کم کاری تیروئید وجود ندارد و علیرغم ادعا‌های فراوانی که درمورد رژیم غذایی بیماری کم کاری تیروئید وجود دارد، هیچ شاهد عینی معتبری مبنی براین که مصرف و یا پرهیز از غذا‌های خاص حقیقتا عملکرد تیروئید را بهبود خواهد داد، وجود ندارد؛ اما غذا‌هایی وجود دارند که یک فرد مبتلابه کم‌کاری تیروئید باید بیشتر از آن‌ها مصرف کند.
باید ونبایدهای تغذیه ای کم کاری تیروئید
 
این مواد غذایی را مصرف کنید:

ماهی

ماهی، به ویژه آن‌هایی که پرورشی نیستند، منبع عالی برای اسید‌های چرب امگا-۳ است که این مواد مغذی برای تعادل هورمونی و عملکرد درست تیروئید ضروری هستند.

افزون بر این، اسید‌های چرب امگا-۳ می‌توانند التهاب را کاهش دهند و از عملکرد عصبی سالم حمایت کنند. مصرف ماهی‌هایی مانند سالمون، ساردین، و خالمخالی یک یا دو بار در هفته را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل نه تنها برای پوست و موی انسان خوب است و جایگزینی بهتر برای بسیاری از روغن‌های پخت و پز سنتی محسوب می‌شود، بلکه به واسطه اسید‌های چرب زنجیره متوسط موجود در آن برای سوخت و ساز سالم، تقویت انرژی، و مبارزه با خستگی نیز مفید است.

افزون بر این، خواص ضد باکتری، ضد میکروبی، و آنتی اکسیدانی روغن نارگیل به کاهش التهاب در بدن انسان کمک می‌کنند. از روغن نارگیل ارگانیک حاصل از پرس سرد برای کسب بیشترین فایده استفاده کنید.

جلبک دریایی

مصرف سبزیجات برگدار سبز برای سلامت انسان مفید است، اما در مورد کم کاری تیروئید نمونه‌های دریایی مانند جلبک‌های دریایی کلپ، نوری، کامبو و واکام به واسطه محتوای بالای ید خود گزینه‌هایی مفیدتر هستند.

ید یک بخش مهم از رژیم غذایی انسان، به ویژه برای آن‌هایی که از کم کاری تیروئید رنج می‌برند، محسوب می‌شود. سطوح ناکافی از این ماده مغذی تولید هورمون‌های تیروئید را محدود می‌کند و بر عملکرد غده تیروئید تاثیرگذار خواهد بود.

باید ونبایدهای تغذیه ای کم کاری تیروئید
مواد غذایی سرشار از فیبر

یک رژیم غذایی سرشار از فیبر - حدود ۳۰ تا ۴۰ گرم در روز - اغلب برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید توصیه می‌شود، زیرا فیبر عملکرد دستگاه گوارش و اجابت مزاج را بهبود می‌بخشد و به حفظ وزن سالم کمک می‌کند.

در شرایطی که غذا‌های تهیه شده از غلات کامل، مانند نان‌ها و غلات صبحانه، در میان شناخته شده‌ترین گزینه‌ها برای افزایش مصرف فیبر هستند، شما می‌توانید برای این کار مصرف عدس، لوبیاها، دانه‌های خوراکی، و بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات را نیز مد نظر قرار دهید.

میوه‌ها و سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات نه تنها منابع خوبی برای فیبر و مفید برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید هستند، بلکه سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، و مواد معدنی نیز هستند که این مواد مغذی برای مبارزه با آسیب رادیکال‌های آزاد و کاهش التهاب ضروری هستند.

افزون بر این، میوه‌ها و سبزیجات برای پشتیبانی از سلامت گوارش، عملکرد مغز، سلامت قلب، تعادل هورمونی و وزن سالم مفید هستند. در شرایطی که بیشتر انواع میوه‌ها و سبزیجات را می‌توانید بی نگرانی از بروز مشکل مصرف کنید، اما در مصرف سبزیجات چلیپایی و برخی میوه‌ها مانند هلو، گلابی، و توت فرنگی باید حد اعتدال را رعایت کرد.

جوانه‌ها

دانه‌های خوراکی نه تنها منبع عالی برای فیبر و مفید برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید هستند، بلکه نوعی از اسید چرب امگا-۳ به نام ALA را نیز ارائه می‌کنند که نقشی مهم در تعادل هورمونی و سلامت عملکرد غده تیروئید ایفا می‌کند.

افزون بر این، دریافت این چربی‌ها به میزان کافی می‌تواند به بهبود عملکرد مغز، مدیریت خلق و خو، و حفظ سطوح پایدار قند خون به منظور حفظ وزن سالم کمک کند. افزودن دانه‌های چیا، بذر کتان و جو دو سر را به رژیم غذایی خود مد نظر قرار دهید.
باید ونبایدهای تغذیه ای کم کاری تیروئید

از مصرف این مواد غذایی پرهیز کنید:

سبزیجات چلیپایی

همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، بهتر است در مصرف سبزیجات چلیپایی حد اعتدال رعایت شود یا در برخی موارد حتی از آن‌ها پرهیز کرد. از جمله اعضای این خانواده می‌توان به بروکلی، کیل، و جوانه بروکسل و همچنین گل کلم، تربچه و شلغم اشاره کرد.

اگر کمبود ید داشته باشید، این قبیل سبزیجات ممکن است در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کنند. همچنین، از آن‌ها به عنوان غذا‌های مسبب گواتر یاد می‌شود، زیرا می‌توانند موجب بزرگ شدن غده تیروئید شوند.

آب لوله کشی

همه آب‌ها از شرایطی یکسان برخوردار نیستند. به طور خاص، برای افرادی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند، ثابت شده است که آب لوله کشی مشکل آفرین است. فلوراید و کلر موجود در آب لوله کشی می‌توانند جذب ید را مختل کنند.

همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، ید برای تولید هورمون‌های تیروئید ضروری است. از آنجایی که افراد مبتلا به کم کاری تیروئید به میزان کافی از این هورمون‌ها تولید نمی‌کنند، بهتر است از مصرف آب لوله کشی پرهیز کنند.

گلوتن

حساسیت به گلوتن بین افراد مبتلا به کم کاری تیروئید شایع است، اما در بسیاری از موارد، افراد از این مساله آگاه نیستند. در نتیجه، این شرایط اغلب تشخیص داده نمی‌شود و حساسیت به گلوتن تشخیص داده نشده می‌تواند موجب التهاب، کمبود‌های تغذیه‌ای و مشکلات هورمونی شود.

پس اگر به کم کاری تیروئید مبتلا هستید، بهتر است از مصرف گلوتن پرهیز کنید. این به معنای عدم مصرف غذا‌های تهیه شده از گندم، جو، و چاودار است. همچنین، هنگام خرید به برچسب محصول توجه کنید و اقلامی که فاقد گلوتن هستند را انتخاب کنید.

قند

در شرایطی که غذا‌های شیرین مانند شکلات، آبنبات، و دونات خوشمزه و اغواکننده هستند، اما در صورت ابتلا به کم کاری تیروئید بهتر است حد اعتدال را در مصرف آن‌ها رعایت کرده یا به طور کامل از آن‌ها پرهیز کنید.

کم کاری تیروئید می‌تواند آهنگ سوخت و ساز بدن انسان را کند ساخته و در صورتی که مراقبت لازم صورت نگیرد، افزایش وزن به راحتی رخ خواهد داد. همچنین، قند می‌تواند به شکل گیری اختلالات هورمونی، خستگی، نوسانات خلقی، و تشدید افسردگی منجر شود.

سویا

برخی ترکیبات در سویا به نام ایزوفلاون‌ها ممکن است اثر منفی بر تیروئید داشته باشند. برخی پژوهش‌ها نشان داده اند که مصرف بیش از حد سویا ممکن است احتمال ابتلا به کم کاری تیروئید را افزایش دهد.

برخی مطالعات دیگر نیز نشان داده اند که در صورت ابتلا به کم کاری تیروئید، مصرف سویا ممکن است در توانایی جذب دارو‌های تیروئید اختلال ایجاد کند. از این رو، شاید بهترین گزینه رعایت حد اعتدال در مصرف یا پرهیز از محصولات سویا مانند توفو و میسو باشد.

محصولات تهیه شده از آرد پالایش شده

بهتر است از مصرف محصولاتی که در تهیه آن‌ها از آرد گندم سفید استفاده شده است، به ویژه برای آن‌هایی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند، پرهیز شود.

این محصولات غذایی مانند نان ها، پاستا‌ها و غلات صبحانه نه تنها از ارزش تغذیه ایی بالایی برخوردار نیستند، بلکه اثر منفی بر سطوح هورمونی داشته و می‌توانند به افزایش وزن منجر شوند. اگر قصد مصرف گندم را دارید توصیه می‌شود محصولاتی که از گندم کامل ۱۰۰ درصد و غلات دیگر مانند کینوآ، گندم سیاه و ... تهیه شده اند را خریداری کنید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
خواندنی‌ها
چگونه یک موسیقیدان به قصاب پراگ تبدیل شد؟
ماجرای خواندنیِ راینهارد هایدریش؛

چگونه یک موسیقیدان به قصاب پراگ تبدیل شد؟

۱۰ روغن شناخته شده علمی برای عفونت‌های سینوسی
چگونه دردهای سینوسی را درمان کنیم؟

۱۰ روغن شناخته شده علمی برای عفونت‌های سینوسی

خواص تره
مزایا و خواص تره

خواص تره