یارانه کالایی برای ۶۰ میلیون نفر؛ داستان از چه قرار است؟

یارانه کالایی برای ۶۰ میلیون نفر؛ داستان از چه قرار است؟

براساس اعلام نمایندگان مجلس قرار است که اجرای این طرح از مهرماه آغاز شود. اما برخی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه به شکل تلویحی اعلام کرده اند که هنوز با دولت به توافق نهایی نرسیده اند. در مورد چگونگی پرداخت یارانه کالایی هم، سید محمدرضا میرتاج الدینی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفته که "۶۰ میلیون نفر یارانه بگیر که شامل اقشار متوسط و متوسط به پایین جامعه می‌شوند مشمول این طرح می‌شوند که کارت یارانه آن‌ها هر ۳ الی ۴ ماه به صورت غیر نقدی از سوی دولت شارژ خواهد شد، این علاوه بر واریز یارانه نقدی خواهد بود. "
کد خبر: ۸۴۸۳۸
بازدید : ۴۵۳
۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰
یارانه کالایی برای ۶۰ میلیون نفر؛ داستان از چه قرار است؟
 
فرادید| نمایندگان مجلس یازدهم ۲۹ تیر ماه با یک فوریت طرح تامین کالا‌های اساسی را تصویب کردند. اما آن زمان جزئیات دقیقی از این مصوبه ارائه نشد، حالا با گذشت دو ماه از تصویب این طرح قرار است به ۴۰ میلیون نفر یارانه کالایی غیر نقدی ۶۰ هزار تومانی و به ۲۰ میلیون نفر نیز یارانه نقدی ۱۲۰ هزار تومانی پرداخت. البته اجرای این طرح از سوی دولت در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.  

به گزارش فرادید، کلیات این طرح پس از تصویب به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع داده شد تا با هماهنگی این کمیسیون و دولت جزئیات طرح نیز تدوین شود.  

در طرح تصویبی مجلس آمده بود: "به منظور حمایت هدفمند و مؤثر از مصرف‌کنندگان و اقشار محروم، دولت مکلف است با استفاده از ظرفیت‌ها و منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال جاری به ویژه منابع جدول تبصره ۱۴ ظرف دو ماه از تاریخ مصوبه این قانون تمهیدات لازم را برای تضمین دسترسی دهک‌های پایین درآمدی به کالا‌ها و اقلام اساسی و دارو را در قالب اعطای کارت الکترونیک به سرپرست خانوار‌های مشمول فراهم کند. استفاده از این کار‌ها برای خرید دارو و نیز کالا‌های اساسی از مراکز توزیع دارای کد اقتصادی و از طریق دستگاه کارتخوان انجام می‌شود. "

حالا پس از دو ماه بررسی کمیسیون برنامه و بودجه، جبار کوچکی نژاد نماینده رشت و طراح طرح تامین کالاهای اساسی درباره جزئیات این طرح گفته "به ۴۰ میلیون ایرانی در راستای طرح تأمین و توزیع کالا‌های اساسی که دارای حقوق ماهانه و یا بازنشستگی هستند اعتباری ۶۰ هزارتومانی پرداخت خواهد شد به‌گونه‌ای که اگر در یک خانوار چهار تن ساکن باشند اعتباری ۲۴۰ هزارتومانی پرداخت خواهد شد. "

او همچنین به ۲۰ میلیون ایرانی که هیچ‌گونه منابع درآمدی نیز ندارد، اشاره کرده و گفته که "این قشر عمدتاً تحت تکفل بهزیستی و کمیته امداد بوده و تقریباً هیچ‌گونه درآمدی ندارند و بنا بر پیش‌بینی قانون اعتباری دو برابری دریافت خواهند کرد به‌طوری‌که به هر یک از افراد خانوار اعتباری ۱۲۰ هزارتومانی پرداخت می‌شود و مجموعاً یک خانواده چهار نفره اعتباری ۵۰۰ هزارتومانی دریافت می‌کنند. "

به گفته کوچکی نژاد عضو کمیسیون برنامه و بودجه، برای خانوار‌ها در طرح تأمین و توزیع کالا‌های اساسی کارت‌های اعتباری در نظر گرفته خواهد شد.
 
او می‌گوید: "افراد واجد شرایط در این قانون که مفاد و شرایط آن کاملاً برای مردم شفاف خواهد شد تنها می‌توانند با اعتباری که ماهانه شارژ می‌شود کالا‌هایی همچون برنج، گوشت، مرغ، روغن و یا سایر اقلام اساسی را دریافت کنند. "
 
یارانه کالایی برای ۶۰ میلیون نفر؛ داستان از چه قرار است؟

یارانه کالایی کی و چگونه پرداخت می‌شود؟

براساس اعلام نمایندگان مجلس قرار است که اجرای این طرح از مهرماه آغاز شود. اما برخی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه به شکل تلویحی اعلام کرده اند که هنوز با دولت به توافق نهایی نرسیده اند.  

در مورد چگونگی پرداخت یارانه کالایی هم، سید محمدرضا میرتاج الدینی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفته که "۶۰ میلیون نفر یارانه بگیر که شامل اقشار متوسط و متوسط به پایین جامعه می‌شوند مشمول این طرح می‌شوند که کارت یارانه آن‌ها هر ۳ الی ۴ ماه به صورت غیر نقدی از سوی دولت شارژ خواهد شد، این علاوه بر واریز یارانه نقدی خواهد بود. "

او می‌گوید که این یارانه غیر نقدی در واقع اعتبار خرید کالا است که بر اساس تعداد نفرات یک خانواده و در حساب یارانه‌ای سرپرست خانواده شارژ می‌شود و مشمولان با مراجعه به فروشگاه‌های دارای کد اقتصادی می‌تواند صرفاً برای خرید مواد غذایی مورد نیاز خانواده اقدام کنند.

براساس گفته‌های نمایندگان مجلس،  این کارت امکان نقدشوندگی ندارد و صرفاً برای خرید در فروشگاه هاست در همان کارت یارانه نقدی شارژ می‌شود.

نمایندگان مجلس می‌گویند که این طرح چیزی شبیه به یارانه غیر نقدی است، و آن‌ها می‌خواهند که امنیت غذایی خانوار‌ها را تامین کنند.
یارانه کالایی برای ۶۰ میلیون نفر؛ داستان از چه قرار است؟

یارانه کالایی از سوی دولت اجرا می‌شود؟

گرچه نمایندگان مجلس از تریبون‌های مختلف به مردم وعده پرداخت یارانه کالایی می‌دهند و می‌گویند که به زودی این طرح اجرا می‌شود. اما دولت همواره اعلام کرده که توان اجرای این طرح را در شرایط موجود ندارد.  

نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ماه گذشته در باره این طرح گفته بود که "سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالا‌ها در سطح گسترده در کشور وجود ندارد و مشکلاتی می‌آفریند؛ در بحث توزیع منابع هم به دلیل آنکه منابع ارزی ما محقق نشده؛ مثل سال گذشته نمی‌توانیم ۱۵ هزار میلیارد دلار صرف کالا‌های اساسی با نرخ مصوب ۴۲۰۰ تومان داشته باشیم. "

او همچنین گفته بود "اگر منابعی هم وجود داشته باشد و ما به تفاوت آن را به بخش خاصی ارائه دهیم؛ باز هم افزایش قیمتی رخ خواهد داد که از محل آن می‎توان به برخی افراد جامعه یارانه بدهیم؛ چون علی‌القاعده نمی‌توانیم چنین پرداختی به همه داشته باشیم. نکات مبهمی در این زمینه برای کارشناسان سازمان برنامه و بودجه وجود دارد و مواردی را که غیرقابل اجرا می‌دانیم را هم به مجلس اعلام کرده‌ایم. ".

اما میرتاج الدینی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه معتقد است که دولت توان اجرای این طرح را دارد. او می‌گوید: "برای نیمسال دوم ۱۳۹۹، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای این طرح لازم است. اکنون بحث ما با دولت در تامین منابع است، پیشنهاد‌هایی از سوی کمیسیون و مرکز پژوهش‌های مجلس برای تأمین منابع ارائه شده است لذا اگر توافقی با دولت در این خصوص انجام گیرد طرح تامین کالا‌های اساسی یکی از طرح‌های خوب مجلس یازدهم خواهد بود. "

کوچکی نژاد دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه هم می‌گوید: "۳۱ هزار میلیارد تومان از منابع بودجه سال ۹۹ به آن اختصاص داده شده تا دولت در شش‌ماهه دوم سال نسبت به اجرای آن گام عملی بردارد و طبق تکلیف از ابتدای مهرماه امسال لازم‌الاجرا است. "
 
با این حال با وجود کاهش شدید فروش نفت و کسری بودجه بی سابقه در دولت، در حال حاضر پرداخت یارانه نقدی هم با موانعی روبرو شده است و بعید به نظر می رسد که دولت زیر بار چنین طرح بزرگی برود. 
 
 
 
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین