۱۰ ماده غذایی مفید برای مراقبت از کبد

۱۰ ماده غذایی مفید برای مراقبت از کبد

هر چه مواد مضر در بدن ما وارد شود، همه آن‌ها توسط کبد فرآوری می‌شوند. به همین دلیل مراقبت از سلامتی آن بسیار مهم است.
کد خبر: ۸۴۹۱۶
بازدید : ۹۲۲۸
۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
در این مطلب لیستی از مواد غذایی را تهیه کرده ایم که در صورت خوردن منظم در پاکسازی بدن کمک می‌کند.

10 ماده غذایی مفید برای مراقبت از کبد
۱. سیر:

دوست داشته باشی یا نه، سیر حاوی مواد زیادی است که برای کبد شما مفید است. سیر سرشار از سلنیوم است، که اثرات آنتی اکسیدان‌ها را تقویت کرده و بدن شما را سم زدایی می‌کند.

سیر همچنین حاوی آرژنین، یک اسید آمینه است که به آرامش رگ‌های خونی شما کمک می‌کند و فشار خون در کبد را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، ویتامین B. ۶ وجود دارد که به عنوان یک ماده ضد التهاب و ویتامین C. عمل می‌کند، که محافظ اصلی بدن شما از اکسیداسیون و آسیب سلولی است.

10 ماده غذایی مفید برای مراقبت از کبد
۲. روغن زیتون

روغن زیتون اگر در حد اعتدال مصرف شود به کبد کمک زیادی می‌کند. پایه لیپید را تأمین می‌کند که سموم بدن را مصرف می‌کند، بنابراین بخشی از کار کبد را انجام می‌دهد.

10 ماده غذایی مفید برای مراقبت از کبد
۳. گیاهان و سبزیجات

ثابت شده است که سبزیجات برگ سبز از کبد محافظت می‌کنند، فلزات، مواد شیمیایی و سموم دفع آفات را هم از نظر غذایی که می‌خورید و هم از محیط زیست خنثی می‌کنند. آرگولا، اسفناج و کاسنی برای تقویت جریان صفرا در نظر گرفته می‌شوند که سموم بدن را از بین می‌برد.

چغندر به طور طبیعی خون را تمیز می‌کند، که باعث افزایش کارایی کبد می‌شود و به تولید مواد مغذی کمک می‌کند.

جوانه‌های بروکلی، گل کلم و بروکسل و سایرسبزیجات به کبد کمک می‌کنند تا آنزیم‌هایی را برای دفع سموم تولید کنند.

10 ماده غذایی مفید برای مراقبت از کبد
۴. چای سبز

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است، یعنی کاتچین‌هایی که متعلق به گروه آلی فلاونوئید هستند. دانشمندان می‌گویند به همین دلیل است که چای سبز به محافظت از بدن در برابر انواع مختلف سرطان کمک می‌کند.

10 ماده غذایی مفید برای مراقبت از کبد
۵. گریپ فروت

گریپ فروت نه تنها مقدار زیادی ویتامین C. بلکه گلوتاتیون نیز دارد که توسط کبد ترشح می‌شود. این شرکت در کشت و ترمیم بافت‌ها، تولید مواد شیمیایی و پروتئین و بازیابی سیستم ایمنی بدن شرکت می‌کند. گریپ فروت حاوی بیش از ۷۰ میلی گرم گلوتاتیون است که به کبد در تولید آنزیم‌های سم زدایی کمک می‌کند.

10 ماده غذایی مفید برای مراقبت از کبد
۶- گردو

مانند سیر، گردو حاوی آرژنین و همچنین گلوتاتیون و اسید‌های چرب امگا ۳ است که از عملکرد سم زدایی کبد حمایت می‌کنند.

گردو همچنین سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و چربی‌های اشباع نشده سالم است که از تجمع چربی‌ها در کبد جلوگیری می‌کند. این چربی‌های سالم برای ایجاد غشای سلولی قوی در اطراف سلول‌های کبد ضروری هستند.

10 ماده غذایی مفید برای مراقبت از کبد
۷. سیب

سیب برای دفع سموم مفید است
سیب سرشار از پکتین است، که برای تمیز کردن بدن و دفع سموم از دستگاه گوارش لازم است که به نوبه خود، بار کبد را کاهش می‌دهد.

10 ماده غذایی مفید برای مراقبت از کبد

۸. زردچوبه

زردچوبه نه تنها باعث خوشمزه‌تر شدن غذا می‌شود بلکه برای سلامتی نیز مفید است
ماده فعال اصلی زردچوبه کورکومین است، یک ماده آنتی اکسیدان و ضد التهاب قوی است. این ماده در محافظت از مجاری صفراوی، سرعت بخشیدن به جریان صفرا و پاکسازی کبد کمک می‌کند. کورکومین همچنین سلول‌های کبدی را دوباره زنده می‌کند و از تبدیل سموم و الکل به ترکیبات مضر جلوگیری می‌کند. اضافه کردن کمی زردچوبه به غذا‌های شما نه تنها باعث خوشمزه‌تر شدن آن‌ها می‌شود بلکه برای سلامتی شما نیز مفید است.

10 ماده غذایی مفید برای مراقبت از کبد
۹. لیمو

آب لیموترش تازه باعث تحریک کار کبد می‌شود
لیمو حاوی مقدار زیادی ویتامین C. هستند که به این دلیل شناخته شده که مواد سمی را به ترکیبات محلول در آب تبدیل می‌کندکه به راحتی از بدن خارج می‌شوند. کمی آب لیموترش تازه باعث تحریک کار کبد می‌شود.

10 ماده غذایی مفید برای مراقبت از کبد
۱۰. آووکادو

چربی‌های سالم موجود در آووکادو همچنین می‌توانند سطح کلسترول را تنظیم کنند
آووکادو یک ماده غذایی فوق العاده است که کبد در آن مربوط می‌شود. این ماده حاوی گلوتاتیون به همراه ویتامین‌های C؛ و E. است که به عنوان آنتی اکسیدان‌ها برای خنثی کردن رادیکال‌های آزاد و محافظت از سلول‌های کبدی از آسیب عمل می‌کنند.

ویتامین‌های E؛ و K. موجود در این میوه عناصر ضد التهابی هستند که کبد را از اثرات مضر محافظت می‌کنند. چربی‌های سالم موجود در آووکادو همچنین می‌توانند سطح کلسترول را تنظیم کنند.
 
منبع: بیتوته
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه