علت سفید شدن مو در جوانی چیست؟

علت سفید شدن مو در جوانی چیست؟

علت سفید شدن مو در جوانی چیست؟ مو‌های سفید در افرادی که رنگ مو تیره تری دارند، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. اگرچه مو‌های سفید مشخصه پیری است، رشته‌های مو‌های بی رنگ می‌توانند در هر سنی ظاهر شوند - حتی در حالی که هنوز در دبیرستان یا دانشگاه هستید. اگر یک نوجوان هستید، ممکن است یک یا چند رشته موی سفید پیدا کنید.
کد خبر: ۸۵۰۳۹
بازدید : ۲۵۸۲
۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۱
فرادید| طبیعی است که با افزایش سن، رنگ مو تغییر کند. اما مو‌های سفید تقریباً در هر زمان از زندگی ممکن است ظاهر شوند. حتی نوجوانان و افراد در ۲۰ سالگی ممکن است متوجه رشته مو‌های سفید شوند.

بدن انسان میلیون‌ها فولیکول مو یا کیسه‌های کوچکی دارد که پوست آن را می‌پوشاند. فولیکول‌ها مو و رنگ یا سلول‌های رنگی حاوی ملانین تولید می‌کنند. با گذشت زمان، فولیکول‌های مو سلول‌های رنگدانه را از دست می‌دهند و در نتیجه رنگ موی سفید ایجاد می‌شود.

مو‌های سفید در افرادی که رنگ مو تیره تری دارند، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. اگرچه مو‌های سفید مشخصه پیری است، رشته‌های مو‌های بی رنگ می‌توانند در هر سنی ظاهر شوند - حتی در حالی که هنوز در دبیرستان یا دانشگاه هستید. اگر یک نوجوان هستید، ممکن است یک یا چند رشته موی سفید پیدا کنید.

راه‌هایی برای ترمیم رنگدانه وجود دارد، اما این امر به علت آن بستگی دارد. در اینجا دلایل عمده مو‌های سفید در جوانی وجود دارد.

اگر در سنین پایین متوجه مو‌های سفید شده اید، به احتمال زیاد والدین یا مادربزرگ و پدر بزرگتان در سنین پایین نیز مو‌های خاکستری یا سفید داشتند. شما نمی‌توانید ژنتیک را تغییر دهید.
 
 
۱. ژنتیک
ما بسیارى از ویژگى هاى ظاهرى و باطنى خود را از اجدادمان به ارث می بریم، در واقع افراد وارث آن چیزى هستند که پدربزرگ یا مادربزرگ آ ن ها برایشان به جا گذاشته اند. نوجوانانى که موى سفید دارند باید عامل آن را در گذشتگان خود جستجو کنند.
علت سفید شدن مو در جوانی چیست؟

۲. استرس

همه افراد در روز با استرس هایى در زندگى مواجه هستند. ممکن است این نگرانى و فشار حاصل مشکلات خانوادگى، اقتصادى، کارى و ... باشد. اما عواقب ناشى از استرس، سلامت بدن را بسیار تحت الشعاع خود قرار مى دهد که برخى از آن‌ها شامل مواد زیر مى باشد:

o مشکلات خواب
o اختلالات اشتهایى
o فشار خون بالا

استرس همچنین مى تواند بر موهاى شما نیز اثر بگذارد و یکى از دلایل اصلى سفید شدن زودرس مو‌ها باشد. یک مطالعه در سال ٢٠١٣ صورت گرفت که ارتباط بین استرس و کاهش تعداد سلول هاى بنیادى موجود در پیاز موى موش ها را یافت.

بنابراین اگر هنوز سنى ندارید ولى متوجه افزایش تعداد تار موى سفید خود شده اید، باید عامل آن را فشار روانى دانست. با کاهش شرایط و موقعیت هاى استرس زا مى توان از ادامه این روند افزایشى جلوگیرى کرد.
 

۳. بیمارى هاى خود ایمنى

یک بیمارى خود ایمنى نیز مى تواند سبب سفیدى زودهنگام مو‌ها شود. زمانی که سیستم ایمنى بدن، سلول-هاى خودى را بیگانه تلقى مى کند و به آن ها حمله مى کند، ممکن است این اتفاق رخ دهد. در اختلالات آلوپسى و ویتیلیگو، سیستم ایمنى به سلول هاى فولیکولى حمله کرده و آن ها را نابود مى کند و در نتیجه باعث از بین رفتن رنگدانه مو مى شود.
 
علت سفید شدن مو در جوانی چیست؟

۴. اختلال تیروئید

تغییرات هورمونى ناشى از مشکلات تیروئید مانند پر کارى یا کم کارى این غده مى تواند مسئول سفیدى مو در سنین پایین باشد. تیروئید یک غده پروانه اى شکل است که در قاعده گردن قرار گرفته است و به کنترل بسیارى از عملکردهاى بدن مانند متابولیسم کمک شایانى مى کند. تیروئید بیش از حد فعال و یا کم کار مى-تواند مسبب تولید ملانین کمتر شود، در نتیجه تارهاى مو بى رنگ مى شوند.
 

۵. کمبود ویتامین B-۱۲

افراد بسیارى را مشاهده مى کنیم که در سنین کم دچار سفیدى مو شده اند و علت آن مى تواند کمبود ویتامین B-۱۲ باشد. این ویتامین نقش بسیار مهمى در بدن ایفا مى کند، علاوه بر این که انرژى بدن را بالا مى برد، به رشد سالم مو و رنگ مو هم کمک مى کند.

کمبود این ویتامین مهم، منجر به کم خونى مى شود، زمانى که بدن نتواند مقدار کافى از ویتامین B-۱۲ را جذب کند، وظیفه گلبول هاى قرمز خون که باید عمل اکسیژن رسانى به سلول هاى بدن از جمله سلول هاى مو را انجام دهد، مختل خواهد شد. در نتیجه سلول هاى مو ضعیف شده و رنگ خود را از دست خواهند داد.
علت سفید شدن مو در جوانی چیست؟

۶. سیگار کشیدن

استعمال دخانیاتى مانند سیگار علاوه بر افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و بیمارى هاى قلبى، مى تواند روى سلامت مو‌ها نیز اثرگذار باشد. سیگار کشیدن رگ هاى خونى را منقبض مى کند که در نتیجه باعث کاهش جریان خون در فولیکول هاى مو مى شود و ریزش مو را نیز در پى دارد. سموم موجود در سیگار، به بخش هاى زیادى از بدن از جمله فولیکول هاى مو آسیب وارد مى کنند و باعث سفیدى زودهنگام مو‌ها مى شود.
 

آیا مى توان از سفید شدن مو جلوگیرى کرد؟

به قول معروف، ماهى را هر موقع از آب بگیرى تازه است. مى توان با کاهش شرایط استرس زا و یا ترک سیگار از این روند افزایشى سفید شدن مو در سنین پایین جلوگیرى کرد. اما اگر عامل آن ژنتیکى باشد، هیچ راهکارى براى جلوگیرى از آن وجود نخواهد داشت. در صورتى که بیمارى زمینه اى سبب آن باشد، ممکن است با درمان بیمارى، رنگدانه ها برگردند و رنگ موى شما نیز تغییر کند.

طبق یک پژوهش، اگر مشکل تیروئید باعث سفیدى مو شده است، پس از درمان این غده، رنگدانه مجدداً ایجاد مى شود. مصرف مکمل هاى ویتامین B-۱۲ نیز در صورتى که سفیدى مو نتیجه کمبود این ویتامین باشد، مى تواند سلامت فولیکول هاى مو را دوباره تامین کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین